Kubuntu Nvidia Xserver Prime Profiles Intel se├žememe sorunu

Arkada┼člar merhaba. Laptopumda nvidia ekran kart─▒ ve onboard intel ekran kart─▒ var. Nvidia xserver settings k─▒sm─▒nda intel se├žilemiyor gri ┼čekilde duruyor. Ancak konsoldan sudo prime-select intel komutu verirsem intel karta ge├žebiliyorum. Bunu nas─▒l d├╝zeltebilirim.

├ľncelikle foruma ho┼č geldiniz! Anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla b├Âyle bir sorun ya┼č─▒yorsunuz. lshw -C display ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ payla┼čabilir misiniz? Ayr─▒ca a┼ča─č─▒daki konfig├╝rasyon dosyas─▒n─▒ /etc/X11/xorg.conf.d/nvidia-prime.conf ┼čeklinde de─či┼čtirmeyi deneyebilir misiniz?

Identifier "nvidia-prime"
    MatchDriver "nvidia-drm"
    Driver "nvidia"
    Option "PrimaryGPU" "yes"
    EndSection

2 Likes

lshw -C display ├ž─▒kt─▒s─▒

WARNING: you should run this program as super-user.
  *-display                 
       description: VGA compatible controller
       product: WhiskeyLake-U GT2 [UHD Graphics 620]
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       logical name: /dev/fb0
       version: 02
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: vga_controller bus_master cap_list rom fb
       configuration: depth=32 driver=i915 latency=0 resolution=1920,1080
       resources: irq:138 memory:92000000-92ffffff memory:a0000000-afffffff ioport:6000(size=64) memory:c0000-dffff
  *-display UNCLAIMED
       description: 3D controller
       product: GP108M [GeForce MX250]
       vendor: NVIDIA Corporation
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       version: a1
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:93000000-93ffffff memory:80000000-8fffffff memory:90000000-91ffffff ioport:5000(size=128)
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.

Acaba att─▒─č─▒m─▒ denediniz mi ve ya┼čad─▒─č─▒n─▒z sorun ekte belirtti─čim gibi bir sorunmuydu ?

Hocam sorun aynen resimde koydu─čunuz gibiydi. Dedi─činiz de─či┼čikli─či yapt─▒m. Grub menusunde linux se├žiyorum a├ž─▒l─▒┼č yapar gibi oluyor. Ama bilgisayar a├ž─▒lm─▒yor. Ne yapabilirim?

A├ž─▒lm─▒yor dedi─činiz siyah bir ekranda m─▒ kal─▒yorsunuz CTRL + ALT + F7 yap─▒p tty ekran─▒ndan silebilirsiniz xorg.conf.d dosyas─▒n─▒.

Siyah ekranda kal─▒yordu hocam. recovery modda a├ž─▒p sildim ┼čimdi a├ž─▒ld─▒.

Grafik aray├╝z├╝nden de─či┼čtirmek istiyorsan─▒z ┼ču g├Ânderiyi incelemenizde fayda var: Heroic Games'de GTA5 G├Âr├╝nt├╝ Problemi - AzizEmir taraf─▒ndan #5

1 Like

Evet grafik aray├╝z├╝nden de─či┼čtirmek istemi┼čtim. Ama olmuyor. Dedi─čniz konudaki uygulamay─▒ y├╝kledim ama bende uygulama ├žal─▒┼čmad─▒. Yinede te┼čekk├╝rler.

inxi -G ├ž─▒kt─▒s─▒n─▒ atar m─▒s─▒n─▒z?
Ve bir de prime profile olarak nvidia performance m─▒ kullan─▒yorsunuz?

prime profile de nvidia performance ve nvidia on demand se├žilebiliyor. ─░ntel se├žilemiyor aktif de─čil. Ancak terminalden ge├žebiliyorum. ─░stedi─čim grafik aray├╝zden ge├žebilmek.

Graphics:
  Device-1: Intel WhiskeyLake-U GT2 [UHD Graphics 620] driver: i915 v: kernel
  Device-2: NVIDIA GP108M [GeForce MX250] driver: N/A
  Device-3: Chicony HD User Facing driver: uvcvideo type: USB
  Display: wayland server: X.org v: 1.21.1.7 with: Xwayland v: 23.2.0
    compositor: kwin_wayland driver: X: loaded: modesetting unloaded: fbdev,vesa
    dri: iris gpu: i915 resolution: 1920x1080
  API: OpenGL v: 4.6 Mesa 23.2.1-1ubuntu3 renderer: Mesa Intel UHD Graphics
    620 (WHL GT2)

Hocam zaten ┼ču an intel ekran kart─▒n─▒ kullan─▒yorsunuz.
B├Âylelikle, dgpu olarak da nvidia var, y├╝k alt─▒nda veya sizin kullanman─▒za ba─čl─▒ devreye giriyor.
Sadece inteli kullanmak i├žin ├Âzel bir sebebiniz var m─▒d─▒r? Akl─▒ma sadece pil ├Âmr├╝ ve wayland geliyor.
Nvidia driver─▒n─▒z da yok ayr─▒ca, driver kurmadan prime profiles nas─▒l kullanabiliyorsunuz?