Kreato Linux - mod├╝ler ve minimal Linux distrosu

image
Kreato Linux, yakla┼č─▒k 2 y─▒l ├Ânce yap─▒m─▒na ba┼članm─▒┼č olan independent bir Linux distrodur.

Amac─▒ mod├╝ler ve minimal bir sistem olu┼čturmakt─▒r.

Kreato Linux ba┼čtan mod├╝ler olarak tasarlanm─▒┼č olup, libcden core sistem uygulamalar─▒na kadar ├žo─ču sistem component─▒n─▒ de─či┼čtirmenizi sa─člar.

Kreato Linux hala geli┼čtirme a┼čamas─▒nda olup, alpha s├╝recindedir. Yak─▒nda beta s├╝recine ge├žmeyi planlamaktay─▒m.

Kreato Linux, 1 ki┼či (Kreato) taraf─▒ndan maintain edilen bir da─č─▒t─▒md─▒r. Bir├žok kendine ├Âzel toollara sahiptir. Bunlardan biri de paket y├Âneticisidir. kpkg adl─▒ paket y├Âneticisi, basit, h─▒zl─▒ ve ayn─▒ zamanda kullan─▒m─▒ kolay olmay─▒ ama├žlayan bir paket y├Âneticisidir. Paketler PKGBUILD ve ebuilde benzer bir format olan runfile ile yaz─▒l─▒r. kpkg s├╝rekli geli┼čmekte olan bir paket y├Âneticisidir.

Kreato Linux, chroot y├Ântemi ile kurulmaktad─▒r ve rootfsi kreastrap adl─▒ tool ile derlenir.

kpkg, kullan─▒c─▒ya paketleri binary olarak indirme ve/veya kaynak kodundan derleme se├žene─čini sunar. B├Âylece kullan─▒c─▒, istedi─či paketleri derleyip, istediklerini ise kendi derleyebilir. kpkgÔÇÖnin repolar─▒ k├╝├ž├╝k olsa da zamanla GNOME, Flatpak ve Xorg/Wayland paketleri gibi bir├žok paket eklenmi┼čtir. Kreato Linux paketleri di─čer distrolar─▒n aksine patch kullanmaktan ├žekinir, olabildi─čince upstreame yak─▒n paketler i├žerir.

Kreato Linux, Jumpstart adl─▒ kendi init sistemini desteklemek d─▒┼č─▒nda OpenRC ve systemd de destekler.

Kreato Linux, a├ž─▒k kaynakt─▒r. Github adresine buradan ula┼čabilirsiniz. Siteye buradan ula┼čabilirsiniz.

Sitede ┼ču anl─▒k ekran g├Âr├╝nt├╝s├╝ yok fakat eklemeyi planl─▒yorum, forumda ekran g├Âr├╝nt├╝leri mevcut.

8 Likes

Hay─▒rl─▒ olsun. Bir g├╝n g├╝zel yerlere gelecektir diye umuyorum. Projeyi yabanc─▒ forumlara da payla┼č. Oradan ├žok fazla kitle ├žekme ┼čans─▒n olacakt─▒r. Hatta birileri sana yard─▒mc─▒ bile olabilir. ┼×imdiden bol ┼čans.

Te┼čekk├╝rler. Yard─▒ma ihtiyac─▒m oldu─čunu d├╝┼č├╝nmm├╝yorum, fakat belirli bir s├╝re ge├žtikten sonra yabanc─▒ forumlarda payla┼čabilirim.

Bol ┼čans. T├╝rk├že i├žerik de beklerdim sitede ama neyse.

Minimal derken mesela bo┼čtaki kaynak t├╝ketimi nas─▒l? Baya─č─▒ minimal hafif da─č─▒t─▒m denedim AntiXÔÇÖte karar k─▒ld─▒m en son. 150-200 MB Ram kullan─▒m─▒ var ├╝stelik kendisi Debian oldu─čundan destek konusunda da bir hayli iyi. Mesela bundan iyi midir ona g├Âre bir ┼čans verebilirim eski kasamda.

Yoksa ÔÇśÔÇśminimalÔÇÖÔÇÖ ad─▒ alt─▒nda yay─▒nlanan BunsenLabs, Crunchbang++ gibi midir? Bir hevesle bunlar─▒ da denedim de y├╝klerini g├Âr├╝nce geri antiXÔÇÖe ge├žmi┼čtim ondan soruyorum.

Yine de denemek isterim bu hafta i├žinde. :+1:

1 Like

Kaynak t├╝ketiminde bir fark yok. Arch, Gentoo gibi bir minmal sistem sunuyor anlam─▒nda diyorum.

T├╝rk├že olmas─▒ bir ┼čey de─či┼čtirmeyecek. Kreato Linux, Linux taraf─▒nda bilgili insanlar i├žin olan bir distrodur.

Linux taraf─▒nda bilgili olup da ─░ngilizce bilginizin olmamas─▒n─▒n ihtimali olmad─▒─č─▒ndan site ve dok├╝mentasyonu T├╝rk├žeÔÇÖye ├ževirmeyi gereksiz buluyorum.

Edit:
T├╝rk├že olmas─▒ bir ┼čey de─či┼čtirmeyecek. Kreato Linux, Linux taraf─▒nda bilgili insanlar i├žin olan bir distrodur.

Linux taraf─▒nda bilgili olup da ─░ngilizce bilginizin olmamas─▒n─▒n ihtimali olmad─▒─č─▒ndan site ve dok├╝mentasyonu T├╝rk├žeÔÇÖye ├ževirmeyi gereksiz buluyorum.