Konsoldaki 30 FPS, PC'de nas─▒l elde edilir?

Konsoldaki 30 FPS, bilgisayara g├Âre sanki ak─▒yor gibi duruyor.

Bunu PCÔÇÖde yapabilir miyiz?

Bildi─čim kadar─▒yla b├Âyle hissetmenin 2 nedeni var.

─░lki ve en b├╝y├╝─č├╝ frame time. FPSÔÇÖinin stabil olmas─▒ y├╝ksek olmas─▒ndan daha iyidir. E─čer ki 100 fps ├╝st├╝ al─▒yorsan ama s├╝rekli bir 150ÔÇÖye bir 100ÔÇÖe d├╝┼č├╝yorsa tak─▒lmalar hissedersin. Konsolda bu iyi bir ┼čekilde optimize ediliyor ve 30 FPS sabit bir ┼čekilde kal─▒yor. Frame time tak─▒lmalar─▒ olmuyor yani.

Frame timeÔÇÖ─▒ etkileyen en b├╝y├╝k olaylardan birisi de shader derlenmesi. Shaderlar oyundaki frame timeÔÇÖ─▒n sabit kalmas─▒na yard─▒mc─▒ oluyor ancak her ekran kart─▒nda bireysel olarak tekrar derlenmesi gerekiyor bunlar─▒n. ─░┼čin k├Ât├╝ yan─▒ sadece her ekran kart─▒ modelinde de─čil ekran kart─▒n─▒n kulland─▒─č─▒ s├╝r├╝c├╝ versiyonu de─či┼čirse bunda da tekrar derlenmesi gerekiyor.

En son ├ž─▒kan TLOU oyununda saatlerce insanlar─▒n derlenmesini bekledi─či ┼čey shader. Neyse detay─▒ var ama ├žok uzatmak istemiyorum. Konsollardaki donan─▒mlar─▒n hepsi ayn─▒ oldu─ču i├žin oyun geli┼čtiricileri ├Ânden shaderlar─▒ derleyip b├╝t├╝n konsolculara ayn─▒s─▒n─▒ verebiliyor. Bu da oyunun daha stabil olmas─▒n─▒ sa─čl─▒yor.

─░kinci noktam─▒zsa konsolda oyunlar genelde motion blur kullan─▒yorlar. Bu da daha ak─▒c─▒ym─▒┼č hissi veriyor. Genelde konsol televizyona ba─čl─▒ ve uzaktan oynand─▒─č─▒ i├žin konsol oyuncular─▒ motion blurdan rahats─▒z olmuyor ancak PC oyuncular─▒ genelde monit├Ârden ve yak─▒ndan oynad─▒─č─▒ i├žin motion blur ba┼č d├Ând├╝rme gibi bir etki veriyor ve kapat─▒l─▒yor. Tabii bu az ├Ânce bahsetti─čim kadar ├žok b├╝y├╝k bir neden de─čil. :slight_smile:

Ha bir de son olarak mouse ve klavyeden oynuyorsan sert d├Ân├╝┼čler yap─▒yorsundur ve belki gamepadde yapt─▒─č─▒n d├Ân├╝┼čler kadar ak─▒c─▒ hissettirmiyor olabilir.

Peki PCÔÇÖde nas─▒l ak─▒c─▒ hissedece─čiz?

1. Fazla FPS her zaman daha iyi demek de─čildir. Frame time─▒n─▒z─▒ test edin, gerekirse FPSÔÇÖi sabitleyin ve/ya VSYNC a├ž─▒n.
  2. Steam gibi platformlarda oynuyorsan─▒z ayarlardan arka planda shader derlemesini a├ž─▒n.

Benim bilgim bu ┼čekilde tabii ben ├žok fazla oyun oynam─▒yorum ve konu hakk─▒nda ├žok bilgili de─čilim. Di─čer dostlar─▒m─▒z belki ekleme yaparlar. :slight_smile:

Ekleme:

Steam kullan─▒yorsan─▒z pre-cachingÔÇÖi mutlaka a├ž─▒n. Diyelim sizin GTX 1050 Ti ekran kart─▒n─▒z var, bu se├žene─či a├žt─▒─č─▒n─▒zda Steam sizin ekran kart─▒n─▒z i├žin derlenmi┼č shaderlar─▒ bilgisayar─▒n─▒za indiriyor ve sizin derlemenize gerek kalm─▒yor. Tabii bu her oyun i├žin, her ekran kart─▒ modeli i├žin ve her ekran kart─▒ s├╝r├╝c├╝ versiyonu i├žin ge├žerli olmayabilir. Dolay─▒s─▒yla baz─▒ oyunlara girerken shader derleme mesaj─▒ al─▒yorsunuz.

Alttakini i┼čaretlerseniz de bilgisayar─▒n─▒z bo┼čtayken bilgisayar─▒n─▒zda y├╝kl├╝ olan oyunlar─▒n shaderlar─▒n─▒ derleyecektir.

Bu arada ├žok shader dedim bunun literat├╝rde T├╝rk├že kar┼č─▒l─▒─č─▒ varsa birisi beni d├╝zeltebilir. :smile:

1 Like

Adaptive Half Sycn diye bir ayar varm─▒┼č Nvidia taraf─▒nda. AMD GPU oldu─ču i├žin ben de RTSS ile yapmaya ├žal─▒┼č─▒yorum ama olmuyor.

Bir ka├ž video izledim, cidden g├╝zel i┼č yani. Motion blurÔÇÖda a├ž─▒yorlar t─▒pk─▒ konsol gibi oluyor.

Shader ─▒ t├╝rk├že ├ževirilerde g├Âlgelendirici olarak ├ževriliyor. Nvidia denetim masas─▒nda ayarlar k─▒sm─▒nda bile g├Âlgelendirici ├Ânbellek ayar─▒ var.

Konudan alakas─▒z ama android pwa da metni se├žip al─▒nt─▒ yap─▒lm─▒yor(bas─▒l─▒ tutunca metin se├žilmiyor).

1 Like