Kernel update sistemi yavaşlattı

Arkadaşlar sistem belirli kernel versiyonlarına updatelediğimde sistemde bir kasma, mouse da hafif takılmalar, performans düşüklüğü, uygulama açılımında bekletmeler , brave(diğer tarayıcılar da aynı) kullanırken kaydırma işleminde takılmalar oluyor.

Sistem özelliklerim

gpu:

• nvidia geforce 8400gs 512 mb

cpu:

ram:

• 4gb 800mhz

uname -a çıktısı:

Linux Endeavour 6.5.4-arch2-1 #1 SMP PREEMPT_DYNAMIC Thu, 21 Sep 2023 11:06:39 +0000 x86_64 GNU/Linux

kernel 6.4 ve 6.3 de çok akıcıydı şuan da dediğim sıkıntıları yaşıyorum.

LTS kernel deneyebilirsin.

2 Likes

EndeavourOS + Zen kernel kullanıyorum, böyle bir sorun yaşamadım. “Özellikle şu sebepten tavsiye ederim” gibi bir şey söyleyemem ama bir deneyebilirsin.

Sistemin oldukça eski zaten. En son çekirdek sürümünü sürekli alman iyi olmayabilir özellikle bahsettiğin problemleri yaşıyorsan. Yukarıda da bahsedildiği gibi LTS sürümlerinde kalman daha iyi olabilir. :slight_smile:

2 Likes

O sistemle tarayıcı açman bile büyük iş.

windows 10 vb win 11 fln kurmuştum sistem 3-5 dk sonra kendine geliyodu mc en düşük ayarlarda 720p ye çekice 90 fps oynayabiliyordum.Başka bir hdd de win 10 var ama linux daha akıcı geliyor steam fln kullanmam gerekirse win 10 a geçerim.

bir ara arch dayken lts ye geçmeye çalıştım ama grub menüden geçmek sıkıntı oluyordu grub ayarlardan otomatik geçmeyi yapınca sistem kafayı yemişti normal kernel a geçmek zorunda kalmıştım

Size zahmet nasıl grubtan ilk olrak LTS ye geçeceğimi anlatabilirmisiniz?

yeni konu açmayayım (internette de farklı şekillerde anlatıyorlardı sıkıntı çıkmıştı) olmazsa grub-customizer kullanmayı deneyeceğim

Ben de grub-customizer kullanıyorum, henüz sistemim patlamadı.

Eğer yardım gelmezse onu kullanacağım.

başka bir soru

LTS ye geçtiğimde şuan ki dkms sürücülerinin lts sini tekrardan kumak zorunda mıyım?

Konu sahibinin yarısı özelliklere sahibim xanmod kerneldeyim sorunum yok. AntiX kullanıyorum

O kadar da gömmeyin canım 2 GB Ram kullanan ben varım burada. Arkada tarayıcı açıkken steamden Don’t Starve Together oynuyorum.:smiley:

LTS ye geçtim ama hala bir kasma var gibi hissettiriyor. Büyük ihtimalle kernel update in yanında bazı uygılamaları da güncellediğimden onlar sıkıntı yaşattı.

dkms kendi lts versiyonuna kurdu

dkms suruculer tum kernellerde calisiyor.