KDE'de değişken fare imleci sorunu

KDE ortamını kullanırken KDE’nin standart uygulamalarında belirlediğim fare imleci belirirken kendi yüklediğim bazı uygulamalarda KDE’nin standart fare imleci olan Adwaita gözüküyor.

Ayrıyeten şunu da belirtmek isterim: Bu sorunun kaynağının flatpak tarafından indirilen uygulamalar olduğu söylenerek bir konu açılmış ve Yusuf İpek Bey de yardımcı olmuş ancak benim sorunum bununla alakalı değil, yeni konu açma sebebim budur. Flatpak üzerinden indirilen bazı uygulamalarda yaşıyorum sadece bunu. Örneğin: Libreoffice, Bitwarden ve Librewolf.

Bunu nasıl düzeltebilirim acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Mod Editi: Kullandığınız işletim sistemini de etiketlerden seçmeniz faydalı olacaktır.

Bunu dener misiniz, hangi çözüm önerilerini denediniz?

flatpak --user override --env=XCURSOR_THEME=cursor-ismi

1 Like

Sevgili BTT üyeleri, sorunumla alakalı konu açtım ancak sorunun çözümüne ulaşabildim umarım ihtiyacı olacak insanlara yararı olur.

/usr/share/icons/default/index.theme konumundaki dosya, sistemin varsayılanda kullandığı fare imlecini belirleyen dosya kanılarıma göre. Oradaki dosyayı nano veya vim gibi bir metin düzenleyici yardımı ile açtığımız zaman:

Inherits=fareimlecinizinismi

İfadesini görüyoruz muhtemelen “fareimlecinizinismi” bölümünde adwaita bulunacaktır. O yazıyı edindiğiniz ve istediğiniz fare imleci ismiyle değiştirdiğiniz takdirde ne olursa olsun masaüstü ortamınızın o fare imlecini kullanacağını göreceksiniz.

Umarım bir eksiğim olmamıştır bununla sorunumu halletmiş oldum.
Muhtemelen basit bir çözümdü işi azıcık bilenler kolayca halledebilirdi ama benim gibi GNU/Linux aleminde yeni olanlar için iş görebileceğini düşünüyorum.

Flatpak ile alakalı olan uygulamalar için işe yaradı ancak diğer uygulamalardaki sorunumu gideremedi teşekkür ederim yardımınız için.

5 Likes