Kde Plasma kullanan Linux dağıtımı önerisi

Kde Plasma kullanmak için Linux dağıtımı arıyorum Ubuntu ve ya Debian tabanlı olsa iyi olur Kde Neon’da kurulum yaptığım an apt hatası aldım hata almadan rahatça kullanabileceğim bir dağıtım istiyorum TuxedoOs gayet iyi duruyor geçmeyim düşünüyorum sizin tavsiyeniz ne olur?
Sistem: 16gb ram 512 m2 ssd Ryzen™ 5 5625U ekran kartı yok

Kubuntu, Ubuntu tabanlı bir dağıtım. Gnome yerine KDE kullanıyor.

aslında Tuxedo Control Center geldiği için TuxedoOs kullanmak istiyorum ama Kubuntuyu da deneyebilirim

1 Like

Q4OS, Feren Os, Sparky/Fedora/Endeavour/Snail bunlarda da KDE seçeneği var. Manjaro var. Aklıma bunlar geldi. MX’te de vardı sanki.

Debian kullanabilirsin, kurarken kde plasma seçmen yeterli

Kimse TuxedoOs’i kurmam fikrime yanıt vermedi

Bilmiyorum hocam onu yeni duyuyorum o yüzden bir şey demem hata olur. Bildiklerimi yukarıda önerdim dilerseniz ana sayfalarını bir inceleyin belki size hitap eden bir dağıtım çıkar.

Bilgisayarın taş devrinden kalma değilse Fedora kde öneririm kendisi yeniliğe ve güncelliğe önem veriyor

Fedora’nın garip grub menüsü hoşuma gitmiyor tema bile yükleyemedim sanki systemd-boot ile grub menu karışmış gibi bir şey

Kullandığınız dağıtıma sonradan da masaüstü ortamı kurabilirsiniz. Dağıtımlara masaüstü ortamıyla gelmesinden çok, sağladığı diğer avantajlara bakın derim.

1 Like

Bu konuda haklısın ama yeni başlayan kişiler için ubuntu tabanlı (kubuntu ve kde neon hariç) sonradan kde neon yüklendiğinde bozuk gibi duruyor bi saçmalıyor sistem oyüzden bunada dikkat etmek lazım bence.

Eger herseye hazirsan Devuan veya saf Debian deneyebilirsin.

1 Like

openSUSE Tumbleweed ile KDE Plasma deneyimim oldukça iyi. Tavsiye ederim.

Benim için çözüldü sorun çünkü Tuxedo Os’e geçtim yinede kapatimi ve etiket nasıl ekleniyodu