Japonca öğrenmek istiyorum

おはようござます。

Ben Japoncayı sular seller gibi öğrenmek istiyorum. Ne yapmam lazım?

1 Like

Aslında dil öğrenmek benim de sevdiğim bir şey nitekim dil öğrenmek için o dili konuşan bir çevreye sahip olman lazım, bu benim şahsi düşüncem. Bir de aklımda yanlış kalmamışsa Japonca’da 3 alfabe 2000 karakter var. Kolay gelsin ne diyeyim.

1 Like

Birincisi, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi harf sayısı çok. İkincisi kullandığı alfabe Latin alfabesi olmadığı için oldukça zorlayıcı olacaktır. Ve tabi çevre de önemli. Anime izleye izleye kulak olarak gelişiyorsun ama sorun yazıda işte. Yazı dili zor bayağı.

1 Like

Kanji bir şekilde çözerim gibi. Gözümü korkutan şey, onları hatırlamak işte. Sanırım o dili öğrenmek için çok uğraşmak ve delirmek lazım.

1 Like

Yazı dilini çözebilirsem o zaman önümü açarım otomatikmen.

Japonca gibi diller internetten öğrenilecek gibi değil bence.
Bir çevreyle bir öğretmenle öğrenmek daha iyi olur o yüzden kursa gitmek gerek diye düşünüyorum.

3 Likes

Bence delirmene de gözünün korkmasına da gerek yok: Japonca kitaplar, mangalar veya yazılar (mesela japonların kullandığı reddit/mastodon/twitter çevrelerine göz atabilirsin) okursan ve okurken bilemediğin şey olursa onu öğrenip devam edersen yazı işini çözersin.
0’dan İngilizce öğrenmekten daha zor olacağını düşünmüyorum çünkü bildiğim kadarıyla kanji öğrenmek harf öğrenmek gibi değil de daha çok kelime öğrenmek gibi oluyor.
Ayrıca Japonlar da kanjiyi doğuştan bilmiyorlar, ortaokul ve lisede öğreniyorlar, ortaokulu/liseyi bırakmış olanları iş bulmakta güçlük çekse de anadillerini pekala konuşabiliyorlar.
Yazma konusunda da günlük tutmak veya basit makaleler çevirmek işe yarayabilir.
Konuşma kısmını nasıl yapabilirsin hiç bilmiyorum ama Japonya’ya gitmediğin veya iş amaçlı kullanmayacağın sürece bu kısım önemli değil (?)
Sonuç olarak alışkanlık haline getirirsen ve öğrenmekten zevk alırsan sular seller gibi öğrenmek pek mümkün.

1 Like

Ben Duolingo kullanıyorum şuan. Güzel.

Dediklerin bana mantıklı geldi. Tamamen yeni doğmuş bir bebek gibiyim o dilde. Onların sosyal medyalarını araştıracağım. Hatta animelerini, dizilerini ve oyunlarını bile oynayacağım. Tabii önceliğim, hiragana ve katakanayı ezberlemek olacak. Sonra grammer ve diğer tüm dil kurallarını da öğrenmem lazım. Bilmediğim tüm sözcüklere google.Translate, Yandex.Çeviri veya ChatGPT’ye bakarım.

Japoncayı öğrenme amacım, yaptığım tüm işlerimi (oyunlarımı, hikâyelerimi ve müziklerimi) o ülkeye sunmak istiyorum. Kanji’lere, yukarıdaki iki alfabeyi iyice oturttuktan sonra bulaşacağım. Yazıyı ise siteme jp.siteadi.com şeklinde alt alan adı açıp oradan gündelik konular üzerine yazacağım. Böylelikle dediğin gibi, o dili daha iyi hale getirmiş olacağım. Asıl sorun konuşma, onu da Japonca Discord sunucularından birisine girer sesli bir şekilde oradakilerle iletişim kurarım.

Alışkanlık hale getirmek için, RVGL (Japonca Desteklemiyor) Construct 3 ve Linux Mint hariç her şeyi Japonca yaptım. Bunun dışında, günün belirli saatlerinde Türkçeyi kendime yasaklamam lazım. Yoksa, hiçbir şekilde öğrenemem. Kolaya kaçmamak için, Türkçe çevirisi olmayan veya anlamadığım alt yazısı olan bir dilde anime falan izleyebilirim. Böylelikle o dile çeviri olmadan izleyeceğim. Bu arada önerin için sağ ol.

1 Like

Maalesef o sitede Türkçeden Japonca öğrenmek mümkün değil.

Herhangi bir dil nasıl öğreniliyorsa öyle. Kanaldaki “Neden İngilizce Öğrenemiyorsun?” videosunda anlattığım teknikler herhangi bir dil için geçerli.

Niye böyle bir varsayımınız var? İngilizce’den farkı ne mesela?

Kaldı ki Japonca, Türkçe ile aynı dil ailesinde yani dil yapıları çok benziyor. Sadece Japonca konuşmak istiyorsanız İngilizce’den bile daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Geriye tek sorun alfabe kalıyor. Hiragana ve Katakanayı öğrenmesi çok basit. Benim 2 haftamı falan almıştı. Tekrar etmediğinizde unutuyorsunuz ama.

Kanjiyi öğrenmesi zor ve bol pratik istiyor ama zaten Japonların kendisi de bütün kanjileri bilmiyorlar.

Onun dışında şu oynatma listesini tavsiye ederim https://youtube.com/playlist?list=PLdnIlWN-mtuLTr8aZYEitxUxCBRGn5FQL&si=BOlkxvDw4eO8QvpS

Limitleyici inançlarınızdan çıkın dostlar. :slight_smile:

5 Likes

Teşekkür ederim, 先輩. Korkularımı yenmem lazım dediğiniz gibi. Uğraşmazsak hiçbir şey öğrenemeyiz. Bir de insanlar Arabi işlere çok takıntılı olduğu için, hem kendini ve hemde çevrenin enerjisini sömürüyorlar. Bu yüzden, bunları terk etmek lazım. Benim için Japonca altın değerinde önemlidir.

Amacım, yaptıklarımı o ülkeye sunmak istiyorum.

Bir de ingilizce ogrenmelisin. Ve bunlar icin duolingo var.

İngilizce benim için gerekmiyor.

Neden ki? Cogu insana lazim.