J7 Prime Custom ROM önerisi

Selamlar millet!

Birkaç saat sonra bende konaklayan bir konuğum evine geri dönecek. Cihazı eski ve sıkıntılı. Klasik Samsung hafıza dolma sorunu diyeyim siz anlayın. Bende root atalım birde yanına hızlı stabil bir ROM kurup azda olsa idare etmesini istiyorum. Ahım şahım durumu olan bir arkadaş olmadığı için en mantıklı seçenek olarak gördüm. Uzaktan anlatsam da pek bu işlerden anlamadığı için gitmeden halledelim diyorum. Rica etsem birkaç ROM önerin de arkadaşı boş göndermiyeyim. Öyle özelleştirme falan aramayan birisi eski 2D oyunları oynuyor. Hızlı ve stabil olsun yeter. Yani sonradan sorun yaşamasın istiyorum. Bir kere ayarlayıp halledelim. Şimdiden teşekkürler.

Lineage OS deneyebilirsin. Önceden eski telefonumda (J2) Lineage OS 14.1 kullanıyordum çok çok memnun kaldım. Herhangi bir AOSP rom işini görecektir ancak Lineage önerme sebebim minimal uygulamalarla gelmesi. Bir de microG kullanırsan yine performans sağlarsın. Çünkü orijinal Google Play servisleri arka planda büyük ölçüde RAM CPU ve depolamaya yük bindiriyor.

İlk tercihim her zaman LineageOS olsa da resmi kaynakta J7 Prime için bir dağıtım bulamadım. Zaten birkaç yere daha bakıp öyle sorma gereği hissettim. Hangisi daha iyi araştırması yapacak kadar vakti yok.

bu video da anlatıyor ama yüklediği an yok işlemci mimarini seçip rom indirme gerekiyor galiba pek bilmiyorum

LineageOS için anlatıyor gerekli video da. Maalesef dediğim gibi resmi kaynakta bulmadığım için XDA da da hangisi daha iyi araştırması için vakit az en iyisi konu açmak olarak gözükdü bana.

Benim eski emektar telefon :slight_smile: Kullandığım dönemde yüzlerce rom denemişimdir ve o telefona en iyi rom Skyrom V10 dur.

İndirme Linki - SKYROM V10 G610X.zip - Google Drive

Sitesi var ise onu alabilir miyim?

Sitesi yok telegram kanalını vardı ama kapattı kanalı artık rom çıkarmıyor. Zamanında bir şey olur diye romu yedeklemiştim. Kesinlikle kurmanı öneririm Oneui android 9 romdur.

Hm… tamamdır. Peki yanına önerebileceğiniz ek bir şey var mıdır, henüz bir işlem yapmadık.

Zaten J serisi cihazlara Official Custom ROM bulmak, samanlıkta iğne değil toz aramaya bedel. Unofficial ROM’un linkini bırakıyorum.

https://forum.xda-developers.com/t/rom-8-1-lineageos-15-1-for-j7-prime.3743440/

Cihaz eski olduğu için soruyorum genellikle güncel telefonlara bu tarz işlemleri yaptığım için daha iyi bir yol izleyebilirsem o yoldan gideyim. Yoksa normal atsamda kâfi mi?

Bilgisayar aracılığıyla twrp kurup onunla yüklemeniz gerekecek. YouTube a J7 Prime custom rom yükleme yazarsanız bir çok videoya ulaşabilirsiniz.

Stock yazılımı asla önermem çok eski ve çok yavaş

Hayır hayır yanlış anladınız. Daha önce benzer kurulumu yaptım. Lakin sizde birçok ROM deneme fırsatınız olduğunu dile getirdiniz. Yani ek olarak bir şey gerekir mi diye sordum. Bahsettiğiniz kurulum şekli yeterliyse zaten o haline hakimim.

Yok direkt attığım romu kurun ve normal kullanın

Tamamdır, yakın zaman içerisinde buraya deneyimlerimi ileteceğim. Yardımlarınız için teşekkürler. <`3 :heart:

RiceDroid önerebilirim hocam.

Gelişmiş özelleştirme imkanları sunan, kendim de denediğim Floko OS romunu öneririm.