İşletim sistemi önerisi

Intel pentium t4200 işlemci
3 GB ddr2 RAM
Bu sisteme hangi işletim sistemini kurmalıyım veya hangi linux distrosunu Ubuntu kursam kasma donma olur mu. Film dizi izleme internette gezinme ve programlama yapmak için kullanacağım

3 Likes

Ubuntu’dan bahsettiğin için ilk aklıma gelen distro Lubuntu oldu. Light-Ubuntu şeklinde açılımı olan daha düşük sistem kaynağı kullanan bir ubuntu distro çeşidi.

Gnome kullanmayı çok istiyorum çok fazla kaynak tuketirmi

Ubuntu’da kasar. Arch ile gnome-shell paketini kurarsanız kullanılabilecek durumda olur.

1 Like

Sadece web browsing yapilacaksa Puppy Linux üzmez.

Porteus + Gnome çok güzel hocam ama keşke doğru düzgün uygulama desteği olsa. Puppy o konuda çok çok daha iyi

lubuntu veya xubuntu kullanabilirsin ama eğer debian olmayan birşey kurmak istersen tavsiyem endeavour os xfce olur

1- Eğer ki hiç oyun gibi bir derdin yoksa tinyCore deneyebilirsin hızlı olur ama çok basit kaçar, sana kalmış.

2- Pardus’a bir şans ver, debian tabanlıdır ve hızlı gelişiyor, ben denediğimde kullanılabilir duruyordu

3- ubuntu gnome gıcıktır. Ne olursa olsun gnome kurma. Fazla ram yer ve kasar.

4-linux mint cinammon kullanabilirsin yeni başlayanlar için gayet iyidir. Bir arkadaşım bununla başlamıştı. İncelemelerime göre çok kaliteli.

5-illa ubuntu kurcam deme, ubuntu hoş olmaz seni soğutur. Ama illaki ubuntu kuracaksan da lubuntu kur.

Not: bu camia geniş. Biraz zaman harcayarak kendine en uygun OS i bulabilirsin

Ben eski bir bilgisayara ubuntu 18.04 versiyonunu kurmuştum ubuntunun diğer versiyonlarından çok daha hızlı ve birçok paketi kullanabiliyorum ama yazılım yaparken ihtiyacım olan bir paket glibc paketi yüksek bir Kernel istemişti o yüzden ubuntu 20 ye yükseltmiştim %30 - %40 performansı daha fazla ubuntu 18.04 ün.
Xfce window manager gnome dan biraz daha performanslı. Yada masaüstü ortamı olmasını istemezsen i3 wm kullanabilirsin. İ3 wm gnome dan veya xfce den yüzlerce kat daha hızlı.

1 Like

Film, dizi ve gezinti için kullanacaksan Linux Mint Cinnamon tavsiye ederim.

Gnome kullanmayı çok istiyorsan da Fedora kurabilirsin. O bilgisayarda açar ama birazcık fazla RAM yiyebilir yine de sorun olmaması gerekli.

Diğer arkadaşlara da tavsiye verirken çok kafa karıştırmamaları gerektiğini öneriyorum. :slight_smile: Yeni başlayanlara fazla seçenek vermek iyi değil.

2 Likes

Fedora ve linux mint cinnamon deneyeyim linux mint xfce kullaniyorum 1 aydir çok sıkıldim