Is─▒nma problemi

13 senelik Sony Vaio marka laptop bilgisayar─▒m var. 16.4 inch 1080p ekran─▒, 8 ├žekirdek 1.6 ghz i7 i┼člemci, 8Gb ram, ssd, blueray yazma/okuma, 4gb nvdia ekran kart─▒ ile zaman─▒nda ├žok iyi bir bilgisayard─▒. ┼×u an i├žin bile bir ev kullan─▒c─▒s─▒ olarak h─▒z konusunda herhangi bir s─▒k─▒nt─▒ ya┼čam─▒yorum ne var ki; ─▒s─▒nma problemi var. ├çok zorlamad─▒─č─▒m anlarda bile kapan─▒yordu. G├╝├ž tasarruf modunda ve laptop so─čutucu ile videolar─▒ 360p ye alarak idare etmek zorunda kal─▒yorum. Tamirciye g├Ât├╝rd├╝m, temizli─čini yap─▒p, termal macununu de─či┼čtirdi ama sonu├ž de─či┼čmedi. Hangi kalite macun kulland─▒ bilmiyorum ama bu macunlar da kalite kalite imi┼č, sonradan ├Â─črendim.
Daha kaliteli bir macun kullansak sonu├ž de─či┼čir mi? Ekstra bir faydas─▒ olacaksa fanlar─▒n─▒ da de─či┼čtiririm. Bir de so─čutucu bak─▒r borular var. Bunlar de─či┼čir mi? De─či┼čirse nereden bulunur? ┼×u an orta seviye kullan─▒labilecek bir laptop 30 bin LiraÔÇÖ lardan ba┼čl─▒yor. Bu kadar para vermek istemiyorum. Sizce ne yapmam gerekir?

Donan─▒m konusunda akla gelebilecek ├žo─ču ┼čeyi denemi┼čsiniz. Donan─▒m ├Âzellikleriniz bence dedi─činiz gibi fena de─čil hatta baz─▒lar─▒n─▒n hedefi olacak d├╝zeyde. ├çok k├Ât├╝ bir donan─▒m─▒n─▒z yok ama isterseniz bir de hafif da─č─▒t─▒mlarla ┼čans─▒n─▒z─▒ deneyin. ├ľneri isterseniz Archcraft, Wattos, Bodhi ├Ânerebilirim. Bunlar ├žok kullan─▒m d─▒┼č─▒ geliyorsa Endeavour ve FedoraÔÇÖda LXDE olabilir.

Termal macundan sonra fan─▒n montaj─▒ iyi yap─▒ld─▒─č─▒na emin misiniz? Belki iletemiyordur ─▒s─▒y─▒. (Macun de─či┼čtirmeden ├Ânce de sorun varm─▒┼č, biliyorum. Belki donan─▒msald─▒r diye kontrol edin yine de.)

├ç├╝nk├╝ 13 senedir kullan─▒lan bir bilgisayar. Termal macun de─či┼čip, temizlendikten sonra de─čerlerinizin pozitif y├Ânde de─či┼čmesi gerek.

3 Likes

Hafif distrolar─▒n genel olarak bir miktar faydas─▒ olabilir ama ben daha ├žok kal─▒c─▒ bir ├ž├Âz├╝m olmas─▒n─▒ isterdim. Kald─▒ ki; hafif distro bile olsa taray─▒c─▒da YoutubeÔÇÖ da1080p bir video a├žt─▒─č─▒mda hala ─▒s─▒nman─▒n olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Yine de ├Âneriniz i├žin te┼čekk├╝rlerÔÇŽ

Hocam bu cevaplar─▒n hi├žbirisi yeterli de─čil ├Âncelikle bilgisayar─▒n─▒z─▒ internetteki rehberleri izleyerek a├ž─▒n uygulanm─▒┼č kalitesiz macunu de─či┼čtirin Cooler Master HTK-002 marka termal macunu sadece metal k─▒sm─▒n ├╝st├╝ne ├žok ince bir tabaka olu┼čturucak kadar yay─▒n metal bak─▒rlar de─či┼čebilir a┼č─▒nd─▒ysa so─čutmaz ├ž├╝nk├╝.

Fanlar d├╝zg├╝n ├žal─▒┼č─▒yormu┼č gibi. Macundan ┼č├╝pheliyim a├ž─▒k├žas─▒. Hem kalitesi, hem de uygulanmas─▒ndan. ├ç├╝nk├╝ macunu ilk defa de─či┼čtirdim. Dedi─činiz gibi ufakda olsa g├Âzle g├Âr├╝l├╝r bir faydas─▒n─▒ g├Ârmem gerekirdi ama de─či┼čen bir ┼čey olmad─▒.

1 Like

Evet, bir defa daha macunu dedi─činiz tarzda kaliteli bir macun ile de─či┼čtirip tekrar bakmak laz─▒m. Yaln─▒z bak─▒r boru i┼či zor. Laptop eski oldu─čundan tamirciler bulunmayaca─č─▒n─▒ s├Âylediler. Her markann, her modelin farkl─▒ farkl─▒ imi┼č. ─░nternette ara┼čt─▒r─▒rken baz─▒ ┼čeylere denk geldim ama uygulanabilir mi a├ž─▒kcas─▒ bilmiyorum. Linkleri b─▒rakt─▒m. Bakabilir misiniz?

https://www.amazon.com.tr/Rondela-Kurulum-I┼č├žilik-Iletkenlik-So─čutucu/dp/B0C4YW2NG8/ref=sr_1_50?keywords=bak─▒r+heatsink&qid=1695903389&sr=8-50

https://tr.aliexpress.com/item/4000920545422.html?spm=a2g0o.detail.0.0.73e752b9qoNNmZ&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40050.354490.0&scm_id=1007.40050.354490.0&scm-url=1007.40050.354490.0&pvid=1b1ee243-c3f5-4b22-bdbc-421098bc58db&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.354490.0,pvid:1b1ee243-c3f5-4b22-bdbc-421098bc58db,tpp_buckets:668%232846%238115%232000&pdp_npi=4%40dis!TRY!31.58!31.58!!!1.10!!%40211b61bb16952909451203867e1ba3!12000029445844812!rec!TR!!ABS

CPU nun (e─čer varsa) turbo boost ├Âzelli─čini kapatma ve/veya ek olarak maksimum frekans de─čerini yaz─▒l─▒msal olarak s─▒n─▒rlamay─▒ d├╝┼č├╝n├╝r m├╝s├╝n├╝z? Hem geri d├╝zeltmesi kolay (yaz─▒l─▒msal oldu─ču i├žin) hem de e─čer fayda sa─člar ise ├╝cretsiz bir ┼čekilde sorununuz ├ž├Âz├╝lm├╝┼č olacakt─▒r. ─░┼člemci marka modelinizi bilmiyorum ama muhtemelen destekleyen bir uygulama mevcuttur.

Temel mant─▒k ┼ču ┼čekilde CPU maksimum frekans─▒na ├ž─▒kt─▒─č─▒nda veya boost moduna ge├žti─či zaman so─čutam─▒yor. Bu nedenle h─▒z d├╝┼č├╝yor, h─▒z d├╝┼č├╝nce i┼člemi bitirmesi daha uzun s├╝r├╝yor, daha uzun s├╝r├╝nce totalde harcanan enerji ve dolay─▒s─▒yla ─▒s─▒ art─▒yor. B├Âyle bir k─▒s─▒r d├Âng├╝ i├žerisinde kal─▒yorsunuz. Hem tam performanstan yeteri kadar fayda sa─člayam─▒yor hem de s─▒cak oluyor. Onun yerine mesela (├Ârnek olarak) 3.5 Ghz de─čil de 2.5-3 gibi bir de─čer maximum olarak belirlenir ise o h─▒z─▒n size sundu─ču performans s├╝rd├╝r├╝lebilir ve cihaz nispeten daha az s─▒cak olacakt─▒r.

3 Likes

Donan─▒msal olarak ├ž├Âzemezsem d├╝┼č├╝n├╝r├╝m. Ger├ži nas─▒l yapaca─č─▒m─▒ da bilmiyorum ama. Bir de ÔÇťUndervoltÔÇŁ denen bir i┼člem varm─▒┼č. CpuÔÇÖ ya giden voltaj─▒ d├╝┼č├╝rerek ─▒s─▒y─▒ azaltmak. A┼ča─č─▒daki videoda g├Âr├╝nce haberdar oldum bende. Deneyen birilerine ihtiyac─▒m olacak san─▒r─▒m.

Biraz garip bir soru olacak belki ama, Fan─▒n ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ kesin mi?

Fanlar─▒n sesinden, d├Ânme h─▒zlar─▒n─▒n de─či┼čmesinden ve en ├Ânemlisi fan hava ├ž─▒k─▒┼člar─▒ndan hava ├ž─▒kt─▒─č─▒ndan dolay─▒ kesin :grinning:

Dalga ge├žmi┼čsiniz ama ben s─▒radan gideyim. Bilgisayar i┼člemci ka├ž dereceye geldi─činde kapat─▒yor. ─░┼člemci ve ekran kart─▒ s─▒cakl─▒─č─▒n─▒ g├Âsteren bir programla g├Ârebilirsiniz.

Dalga ge├žmedim, yanl─▒┼č anla┼č─▒lma oldu san─▒r─▒m. S─▒cakl─▒─č─▒ Vitals isimli gnome extension ile takip ediyorum.99-100 derecede kapan─▒yor. ┼×u anda yine Cpufreq extension ile cpu frekans─▒n─▒ k─▒st─▒m. 2-3 derece sanki d├╝┼čt├╝ gibi ama a┼č─▒r─▒ y├╝ksek. Bo┼čta bile 66 derece. Videolar─▒ ─▒s─▒ y├╝kselince durdurmak zorunda kal─▒yorum.

Fanlar tozla dolmu┼č ise bu t├╝r olaylar ya┼čan─▒yor. Fan ├žal─▒┼č─▒yor hava vs de veriyor ama ─▒s─▒y─▒ atam─▒yor bir fanlar─▒ temizle istersen.

Tozlar birikip filtre gibi duruyor ve e─čer temizlik yapan ki┼či acemi ise filtre de─či┼čtirdi─čini san─▒p tozu al─▒p yerine filtre tak─▒yor.

E─čer ekran kart─▒n─▒z harici kartsa sorun ondaym─▒┼č gibi geliyor. Ekran kart─▒n─▒n nas─▒l so─čutuldu─čuna ve bunun ├žal─▒┼č─▒p ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒n─▒ kontrol etmenizi ├Âneririm. Sorun onda gibi g├Âr├╝n├╝yor.

1 Like

Do─čru diyorsunuz, bu da olabilir. Ben devaml─▒ cpu taraf─▒na yo─čunla┼čt─▒m ama bu da dikkate de─čer bir tavsiye.

Merhaba gnome kulland─▒─č─▒n─▒zdan bahsetmi┼čsiniz gnome extension da bir uygulama var ÔÇťGPU profile selectorÔÇŁ diye yard─▒m─▒ olur mu bilmiyorum ama kurup profili nvidia olarak se├žerseniz belki cpu y├╝k bindirmeyip nvidia ile video oynat─▒rsa sorun ├ž├Âz├╝l├╝r.

Daha ├Ânce Windows 10ÔÇÖda Nvdia s├╝r├╝c├╝s├╝ y├╝kl├╝yd├╝ ve ─▒s─▒nma problemi o zamanda da vard─▒. O y├╝zden bu extension ile NvdiaÔÇÖ y─▒ se├žmenin bir faydas─▒ olur mu?, bilmiyorum. Ben yine de bahsetti─činiz extension─▒ y├╝kleyip Nvdia se├žene─čini se├žti─čimde bilgisayar─▒ restart etmemi istiyor. Ama ben de nvdia diriver─▒ de─čil, Nouveau driver─▒ y├╝kl├╝. O bak─▒mdan yeniden ba┼člatt─▒─č─▒mda bilgisayar─▒n ekran─▒ gelmeyece─čini d├╝┼č├╝nerek restart etmedim. ├ç├╝nk├╝ b├Âyle bir ┼čey olursa o kadar bilgim olmad─▒─č─▒ i├žin sistemi ba┼čtan kurmak zorunda kalabilirdim. Sorun yine de dedi─činiz gibi ekran kart─▒yla da ilgili olabilir. Dikkate de─čer bir tavsiye.