İntel atom PC ye Windows 11 kurarken biraz bekleyin yazısında kalıyor

Merhabalar iyi forumlar.
Crea marka kasa, İntel atom 230 işlemci, 1gb ram, 160 GB HDD sisteme Windows 11 kurmaya karar verdim. Windows 11 ISO dosyasını sitesinden indirdim. Rufus 4.2 kendi sitesinden indirdim. ISO’yu Rufusla usbye yazdırırken “4 GB ram sınırını kaldır, secure boot u kaldır, Tpm’yi kaldır” kutucuğu aktif ettim. Windows 11 i bilgisayara kurdum. Fakat biraz bekleyin yazısında kaldı. Sonra yeniden başlattım mavi ekran geldi. Ekranda sistemi güncelliyoruz internete bağlanın ileriye tıklayın yazıyordu. İnternete bağladım fakat sonuç aynı. Biraz bekleyin yazısında kalıyor. Önceden Windows 10, 8.1, 7, debian tabanlı sistemler kurdum( 1 senedir arch kuramıyorum bu da başka bir forum sorusu)

Büyük ihtimalle ramden dolayı 1 gb ram yetersiz win 11 normal kurduğunda ana ekranda bile boşta en az 2 gb ram yiyor.

En iyi xp kurabilirsin eğer windows istiyorsan.
Win 7 yi de belki biraz kasarak kullanabilirsin.

Hocam, sisteminiz biraz eski; özel bir Windows 11 bile fazla ağır kalabilir. Güvenlikle ilgili endişeleriniz yoksa Windows 7 SP1’i deneyebilirsiniz. Ancak, Windows 7 bile en az 1 GB RAM öneriyor, ancak 1 GB RAM ile yalnızca Linuxda hafif dağıtımlar kullanabilirsiniz gibi geliyor.

Apply Windows Image using DISM Instead of Clean Install | Tutorials (tenforums.com)
2.1) Back on Windows Setup screen, press SHIFT + F10 to open Command Prompt :

Bilgisayar eski olduğu için deney bilgisayarı olarak kullanıyorum. Ramdan kaynaklı olabilir. Özel Windows 11 az ram harcaya bilir. Bir denerim.

Merhaba size de iyi forumlar. Aslında windows 11 32 bit ile baya bir düzenleme ile 1 gb ram’dan düşük bilgisayarlarda kullanıla bilir ancak bu çok absürt bir şey. Bunu göstermek için mesela ben en az 6 gb ram’a istersen geç derim tabi ki 8 ve 16 ram’sa rahatlıkla geçile bilir. Bunun absürtlüğünden dolayı yıllarca arştırma tecrübe düzenlemeler gibi şeyler gerekiyor. Bunun için windows 11’in orjinal 64 bit sürümü değilde windows 11’in düzenlenmiş 32 bit custom sürümünü kullana bilirsiniz.
Systemless OS windows 11 (1 gb recommended)

benim diğer önerilerim.

1. bilgisayarda bazı donanımların yükseltilmesi (ki bunu büyük ihtimal yapmak istemezsiniz)
  2. ognitorenks hocamın modlanmış güvenilir açık kaynak windows 10 pro kurulması (ogintorenks blogspot & ognitorenks rehber ve konuları

Eğer bu yazım sizin sorununuzu çöze bildiyse veya yardımcı olduysa çözüldü olarak işaretleyin ki diğer bu konuda yardım isteyecek insanlarda konunun çözüldüğünü görüp yanıtımdan faydalana bilsinler.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Pc den uzak olduğum için bakamadım. Herkesin dediği gibi ram dan dolayı kuramıyormuşum. 2 tane custom windows 11 lite indirdim ikisinde de başarılı kurulum oldu. Performans konusunda lite olduğu için orijinal windows 10 dan daha iyi çalışıyor.

2 Likes