İngilizce Öğrenmek İçin Kaynaklar

Merhabalar, ben Emirhan.
22 yaşındayım ve bugüne kadar ingilizceyi maalesef öğrenemedim. hepde bundan yakınırım ve bu sorunuma çözüm bulmak üzere ingilizce öğrenmeye karar verdim. ingilizcede A1-A2 arasında bir seviyedeyim. gerekirse kursa da yazılmaya planlıyorum. siz bu süreçte bana ne tavsiye verirsiniz. tüm cevaplarınız için teşekkürler.

Biraz klişe ama film vb izlerken altyazı ile izle. Kullandığın uygulamaları, sistemi vb İngilizce kullanabilirsin. Birşeyler öğrenmek istiyorsa insan rahat ortamı bırakmalı bence.

Sıkıntı çektiğin konularda çeviri kullan.

Ben içimden ingilizce konuşmaya çalışıyordum. Düşündüğüm şeyleri ingilizce düşünmeye çalışıyorumdum. Bu sayede eksiklerimi çok hızlı ve doğru şekilde görebiliyorum.

Eğer oyun oynuyorsanız, diyalog bazlı rpgler veyahut visual noveller oynayabilirsiniz. Bu metinleri çevirmeye çalışmak ingilizcenizi geliştirebilir. Bunun dışında basit kitaplar çevirmeyi deneyebilirsiniz.

Merhaba.Listening ve Reading testlerini sık-sık çözmenizi öneririm.Azerbaycanda yaşıyorum, bizim sınavlarda ingilizcede soruların 6-sı listening 8-i reading olduğu için ve listening ve reading çok puan verdiği için bazen güne 5-6 listening,reading çalışıyordum.Sınav sonrasındada baya baya işime yaradı.İzlediğiniz videoları ingilizce izlemeye çalışın ve mutlaka altyazı açın.Kullandığınız cihazlarda sistem dilini ingilizce yapın.Yardımım dokunduysa ne mutlu bana

1- Buradaki ted konuşmalarından Türkçe destekli olanları İngilizce izleyip, videonun altındaki read transcripte basarsan hem İnglizce hem Türkçe hem de başka dillerde tam konuşmayı okuyabilirsin. Bu da bir method.

2- Buradaki sitede istediğin kelimeyi yazıp istediğin aksanı seçiyorsun, seçtiğin aksandaki o kelimenin kullanıldığı bir videoyu karşına çıkarıyor. Böylece cümle içerisinde kullanımını dinleyebiliyorsun.

3- Buradaki sitede kelimeleri sözlükten aratıp ingilizce açıklamalarını okuyarak anlamaya çalışırsan bu da yararlı olacaktır. Site Cambridge’in sitesi. Türkçe çevirisi de var ama çok başarılı olmayabilir.

4- Bunların dışında uygulamalar kullanarak kelime bilgini artırabilirsin. Aklıma gelen uygulamalar Busuu ve Duolingo bunların mobil uygulamaları da var. Bu tür uygulamaların yardımı oluyor.

5- Son olarak dil bilgisi öğrenmen lazım. Bunları da Youtube veya Udemy den İngilizce kursu alabilirsin.

1 Like

Openenglish satın aldım, ekstra başka bir dil eğitimi satın aldım. Nasıl çalışacağımı bilmediğim içim hiçbir şey öğrenemedim. Bu ingilizce’yi nasıl çözeceğiz. Deneyimlerinizi, tavsiyelerinizi yazarsanız güzel olur.

Yaşıma göre İngilizce seviyemin iyi olduğu kanaatindeyim bunlar sadece kendi tecrübelerim her hangi bir temeli olmayabilir.

1 - Utanmamak : Hiç utanmadan herkesle İngilizce dilim döndükçe konuşuyorum bence konuşmak için hiçbir şey bilmeye gerek yok tabi konuşmayı geliştirmek gerekiyor karmaşık cümleleri daha sonra öğreneceğim.
2 - Tükettiğim içerikler : Pek film izleyen biri değilim ama YouTube çok kullanıyorum, telefonu, YouTube ve Google’ı ingilizce kullanmak dil pratiği için çok iyi aynı zamanda daha kalite içeriklere ulaşmayı ve araştırma yeteneğimi geliştirdi.Tavsiyem Türkçe altyazı kullanmamanız.
3 - Sihir yok : Kolay yol ararken yolu uzatabilirsiniz tavsiyem teoriye pek bakmamanız yok şu video yok şu site yok şu kitap diye bir şey yok iş pratikte bitiyor. (amacınız İngilizce konuşabilmek ise)

1 Like

Bir İngilizce öğretmeni olarak herkesin verdiği tavsiyeler doğrudur. Ama kim için doğru? Kendi öğrenme tarzını öğrenirsen daha etkili öğrenirsin. Kimisi problem çözerek öğrenir kimisi yeni bir şey öğrenmek için. Motivasyonun nedir onu bildikten sonra daha etkili öğrenme sürecine girersin. Gerisi ezber olacaktır. İngilizce öğrenince biten bir şey değil sürekli kullanılması gereken bir şey. Ben de teknolojiyle ilgili çoğu şeyi problem yaşadığımda çözerek öğrendim hem daha kalıcı oldu hem sürekli içli dışlı olduğumdan daha rahat öğreniyorum. Fakat yazılım dili öğren deseler motivasyonum yok bir problemim de yok o yüzden öğrenmesi sancılı. Bir sınavı geçmek için İngilizce öğreneceksen kursa gidersin, dersler alırsın geçersin. İngilizceyi günlük hayatta kullanmak, iş yaparken kullanmak istersen keşfederek öğrenmen gerekiyor günlük hayatına öyle ya da böyle entegre etmen gerekiyor. Örneğin oyunları orjinal dilinde sıkılmadan oynayarak keşfetmek, ilgili olduğun alanı (müzik, sanat vs.) İngilizce olarak takip etmek bir zaman sonra seni o dile aşina eder dile ulaşmak senin için amaç olmaktan çıkar araç olur ve o aracı etkili bir şekilde kullanmak sana kalır.

Kaynak ve site önermenin sonu yok internet derya deniz. Mesele onu nasıl faydalı hale çevirebildiğin.

2 Likes

Merhaba,

Benzer bir soruya cevaben yazdığım konuya bakabilirsiniz;

Kolaylıklar dilerim.

1 Like

Ingilizce öğrenmenin 3 adımı var cano,

1. okuma metinleri ile anlamanı geliştir.
  2. cümle kurarak konuşabilmeni geliştir.
  3. dinleyerek ve konuşarak telaffuzunu geliştir.
    ha burada bunlarıda seviyene göre yapmayı unutma.

okuma metinleri için arama motoruna “Seviyen(Örn: A1,A2,C2) Reading Text’s” yaz

Ek: Duoglino vs. faydası yok zaten ben “beni satın al” diye koşan bişeyden doğru hizmet beklemem

kurslardan fayda gören kimseyi görmedim ben. grammer falan da çalışma bence. türkçe biliyorsun mesela fakat grammer anlat desek pek kimse anlatamaz çünkü. dil öğrenilecek birşeyden ziyade biraz da refleks işi. ayrıca türkçe-ingilizce şekilde gitmeyi de önermiyorum, ingilizce konuşurken zihninde türkçeye çevirmeyeceksin çünkü. bence en temel kelimeleri görselleri ve seslendirmeleri ile dinle. youtube’da vs fazlasıyla içerik olacaktır zaten. daha sonra okumaya/dinlemeye falan çalış, zaten yapılacak başka da birşey yok pek. takıldığın yerlerde illaha grammer veya sözlük falan bakarsın tabi ama genel olarak pek sağlıklı bir yöntem değil bence

language reactor + not tutmak + Arnel’s Everyday English bunlar sadece input unu zenginleştirir.
Dilde output-input dengesini tuturman lazım
output için konuşacak birini bulmak bulamazsan bile essay yaz gramerini ve ne kadar türkçe düşündüğünü grammer checklarlalarla kontrol etmeye bak
Son olarak ingilizceyi nerede kullanacaksan o terimleri öğrenmeye bak basic english çözülür.
NOT: output: writing, speaking
input: listening, reading

türkçe düşünülmüş ingilizce yazılarını düzeltmek için çok faydalı DeepL Write: AI-powered writing companion