İlk KDE düzenleme deneyimim

İlk kalıcı kullanım linux masaüstüm budur. Öğrendikçe değişeceği muhakkak.

:penguin: Dağıtım - Pardus
:desktop_computer: Pencere Yöneticisi - KDE
:chocolate_bar: Bar - Latte
:card_file_box: Dosya Yöneticisi - Dolphin
:computer: Terminal - ?
:unicorn: İkonlar - Gnome

RESİM

5 Likes

Güzel bir masaüstü oluşturmuşsunuz tebrik ederim :+1:. Linüxe de çok çabuk adapte olmuşsunuz.

Bence pardüs birçok konuda hafife alınıyor. Pardüse geçmenize sevindim.

2 Likes

Şuan için diğer dağıtımlar ile Pardus’u kıyaslayabilecek bir deneyimim yok ama henüz Pardus’un ciddi bir sorunu ile de karşılaşmadım.

2 Likes

Görev çubuğundaki ikonları, yerleşimlerini, boyutlarını ve saatin fontunu biraz daha optimize ettim ve dosya yöneticisi ile sistem ayarları pencerelerinin etkin ve etkin değilken ki saydamlıklarını ayarladım. Saydam ve uyumlu olduğunu düşündüğüm bir de pencere dekorasyonu yükledim. Adım adım devam…

1 Like

Bar olarak Latte kullanmayin! Latte artik oldu. Onun yerine KDE’nin kendi barini kullanin.

İlk KDE’nin panelini kullanmıştım ancak onda saydamlığı ayarlayamadım ve çok az özelleştirme ayarı var. Ondan istediğim sonucu alamayınca bunu buldum. :confused: Bununda görev çubuğunu yapıp KDE paneli ile ekranın sol tarafında mause üzerine geldiğinde açılıp kapanan bir bildirim alanı yaptım.

birden fazla kde paneli olusturulabilir.

Farkettim onu ama dediğim gibi KDE panellerde özelleştirme seçenekleri çok kısıtlı olduğu için istediğim sonucu alamadım. Saydamlığı ayarlayamadım. Bir pencereyi tam ekran yaptığımda yüzen panel ekranın altına yapışmadı vs. Latte iş görüyor, sıkıntısız şuanda ayrıca yerleşimleri kaydedip kolayca bir biri arasında geçiş yapabiliyorum. Bunu da KDE panelde yapamam. Sizce latte neden kullanılmamalı, sakıncaları nelerdir? KDE panel dışında daha iyi bir alternatif var mı deneyebileceğim?

Görev çubuğunu minimalist bir hale getirdim ve solda mause ile açılan bildirim barını kaldırıp üstte sabit bir bar oluşturdum. Pardus böyle şükela…

2 Likes

Aciklar vs. olabilir. Alternatif olarak Plank’a goz atilabilir.

1 Like

saydamligi ayarlamak icin plasma style degistirmeniz gerekiyor (bkz breeze alphablack(bununla istedigin gibi saydamligi ayarlayabilirsin.) veya nordic round). plasma panel cunku ayri birsey degil temanizla uyumlu olarak gidiyor.
bir pencereyi tam ekran yapinca panelin yapismasi lazim…

yerleşmelerinizi ayrıca plasma config saver ile kaydedebilirsiniz. Anlamanız gereken şey plasma panel Plasmadan ayrı davranmıyor, onunla bir bütün :slight_smile:

latte neden kullanılmamalı konusuna gelirsek artık ölü bir proje… buglar falan hiç düzeltilmiyor ki lattenin maintaineri buglardan sıkıldığı için bıraktı ve buglarla boğuşmanız çok olası hatta son zamanlarda birçok latte kullanıcısında plasma çöküyor ya da latte rastgele bir zamanda çok fazla kaynak tüketimine ve/veya memory leak yaşanıyor…

Bu arada x11 yerine wayland kullanmanızı öneririm

4 Likes

waylanda nasıl geçeceğiz.

İlk bilgisayar açıldığında oturum açma kısmından seçiliyor. Hangi oturum açma servisini kullandığınıza göre değişir.

Öğrenmek için Komut satırında allatki komutun çıktısını kopyalayıp ctrl+e yapıp tırnakların arasına yapıştırıp paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.
systemctl | grep "Display Manager"

8 gönderi yeni bir konuya bölündü: Pardus işletim sistemi hakkında düşünceler

ctrl+e nedir???

Wayland’da sıkıntılar yaşadım. Bazı uygulamalar doğru ölçeklenmedi. Sinirimi bozdu resmen. X11’de tam ekran yapıldığında doğal ve doğru olarak görev çubuğu hizasında biten pencereler ise waylandda görev çubuğunun arkasına uzadı. Ekran kaydeden uygulamalar ise çalışmadı. Onlar için waylanda uygun alternatifleri kullanmak gerekiyormuş ama ben misal obs’nin alternatifini değil obs’yi istiyorum. @yusufipek’in wayland videosunu da izledim. Deneyimli bir kullanıcı olmasına rağmen o bile waylandın performans farkını pek gözlemleyememiş. Şimdilik benim için wayland verdiği ızdıraba katlanmaya değecek bir fayda ortaya koymuyor. Çok yoğun bir dönemimdeyim. Vaktim dar. Onun için kurduğum düzeni şimdilik bozmak istemiyorum ama elim müsait olduğunda tavsiyelerinizi dikkate alarak lattesiz şekilde düzenleme yapmayı tekrar deneyeceğim.

1 Like

bu lattede bilinen bir bug ve duzeltilmiyor cunku duzeltmek isteyen yok. lattenin maintaineri biraktiktan sonra kimse ellemedi :smiley:
wayland ile alakali degil yani :wink:

obs direk wayland destekliyor ve hatta ben kullaniyorum. Duzgun paketleri kurdugunuzdan emin misiniz? (bkz: xdg-desktop-portal-kde)

waylandde performanstan (animasyonlar daha akici da) cok guvenlik aciklari ve yeni ozellikler var
x11 50 yillik proje olup spagetti kod oldugundan kimse maintain etmek istemiyor ve suan bir suru guvenlik acigiyla dolu. Sahsen benim donanimda da duzgun calismiyor ekran yirtilmasi yasiyorum ne denediysek cozemedim
x11e artik ozellik gelmiyor… guncelleme ile gelse gelse bugfix geliyor ve suan x11 gelistiricileri waylandi gelistiriyor hatta… Populer dagitimlar x11i tumden birakip wayland’e gecmeye basladi

Kisaca linuxun gelecegi waylandde, x11de degil :slight_smile:

1 Like