İ3wm Çok Ram Yiyor

Geçenlerde fark ettim, i3wm aşırı ram tüketiyor. Her birkaç saniyede bir birkaç mb ram daha yiyor, bilgisayarım ne kadar açıksa o kadar ram tüketiyor. Bilgisayarda hiçbir program açık olmasa dahi durum yine bu. 5GB’lere kadar çıktığı oluyor. 2GB’lerden sonra bilgisayar kasmaya başlıyor, workspaceler arasında geçiş yapmak birkaç saniye sürüyor.

metw@metw:~$ i3 --version
i3 version 4.22-42-gd6e2a38b © 2009 Michael Stapelberg and contributors

Bunu nasıl düzeltebilirim? i3’nin ram kullanımını sınırlandırmak buna çözüm olabilir mi, olsa da bunu nasıl yapabilirim?

(edit: i3’nin ss’teki pid’i epey manidar)

1 Like

Memory leak(bellek sızıntısı) var gibi duruyor.

Öncelikle sorunu daha iyi bulup çözmek için lütfen soruları yanıtlayın.

1. İşletim sisteminiz ne?

2. İ3 ü nasıl kurdunuz?

3. Hiç config yaptınız mı? İ3 e özelliştirme yaptınız mı?

EndeavourOS gibi hazır configli i3 ler çok ram kullanıyor. Bellek sızıntısına (sanmasamda) config dosyanız sebebiyet veriyor olabilir.

Configim burada.
Ubuntu 23.04 kullanıyorum. i3’nin son versiyonunu kurdum.

Galiba configde baslattiklarin bu kadar ram yiyor. Gereksizleri baslangicta acma.

Bayağı bir configiniz varmış.

İ3blocks normalde çok fazla ram tüketiyor ve büyük ihtimalle bellek sızıntısı i3blocks yüzünden oluyor. Şu anda pek vaktim yok detaylı inceleyemiyorum.

Config dosyası bir proccessi sürekli oluşturuyor olabilir.

Sub proccessleri incelemeye imkanınız var mı?
Örneğin gnome görev yöneticisinde subproccessleri görüntüleyebiliyor musunuz?

Yada ps auxf yazdığınızda kendini çok tekrar eden bir proccess var mı?

Alt görevlerini de inceledim. i3’nin kendisi bu kadar ram’i yiyor. Ne çok kere açılmış bir görev var, ne de ram yiyecek bir uygulama.

Sorunu çözdüm: Arada sırada klavye düzenim kendiliğinden değiştiği için bir script yazmıştım. Her saniye klavye düzenimi düzeltiyordu. O düzelttikçe i3’nin ram kullanımı birer ikişer mb yükseliyor. setxkbmap, klavye düzenini değiştirince eski düzenleri ramden temizlemiyor herhâlde.

3 Likes