Hyprland'de Programların XWayland ile çalışması sorunu

Merhabalar, Ben Aytuğ kısa bir zaman önce KDE Plasmadan Hyprland’e geçtim fakat OBS Studio, Visual Studio Code gibi programların XWayland ile çalıştığını ve piksel pikselleştiğini gördüm lütfen yardımcı olur musunuz?

Sistem Bilgileri:
CPU: AMD Ryzen 3 5300U with Radeon Graphics (8) @ 3.900GHz
GPU: AMD ATI 04:00.0 Lucienne
Ram: 3716MiB / 7261MiB

Maalesef hala yazılımların büyük bir kısmı yerel (native) olarak Wayland’i desteklemiyor, X11 üzerinden çalışıyor. Bu yüzden Wayland kullananlar programları XWayland üzerinden çalıştırabiliyor. Piksel piksel olma durumu ise X pencerelerinin scale edilememesinden kaynaklanıyor.

Eğer scaling kullanıyorsan;
hyprland.conf dosyanı açıp

xwayland {
    use_nearest_neighbor = false
}

kodunu eklemen düzeltecektir. Rahatsız edecek kadar bulanık oluyorsa da bu sefer use_nearest_neighbor = false yerine force_zero_scaling = true kullanabilirsin ancak programdaki yazılar ve görseller hangi çözünürlüğü kullanıyorsan onu kullanacaktır yani büyüyebilir veya küçülebilir.

Ekleme: Eğer programları zorla Wayland ile çalıştırmak istiyorsan (VSCode gibi Electron uygulamaları için) /home/kullanıcı_adın/.config/electron-flags.conf dosyasına (eğer yoksa dosyayı oluşturup) --enable-features=UseOzonePlatform --ozone-platform=wayland kodunu eklemen;

Chromium tabanlı tarayıcılar için ise adres çubuğuna chrome://flags yazıp “ozone” terimini arama kısmından bulup seçeneği Wayland yapman gerekiyor. Firefox tabanlı tarayıcılar için ise hyprland.conf dosyana env = MOZ_ENABLE_WAYLAND,1 kodunu eklemelisin.

Kalan uygulamalar için Environment variables – Hyprland Wiki sayfasına bakabilirsin.

Açıkçası ben uygulamaları Wayland kullanmaya zorladığımda pikselleşme gibi sorunlar çözülmedi veya scaling kaynaklı başka sorunlar çıkmıştı. O yüzden ilk çözümü denemeni öneririm.