Hyprland, Plasma ile X11 arasında geçiş yapılmıyor

Grafik tabletimin sürücüsü sadece X11 ile düzgün çalıştığı için aşina olduğum Plasmayı kurdum. İki yazılım da ayrı ayrı sorunsuz çalışıyor. Bilgisayarı Hyprland ile başlatırsam ve sonrasında oturumu kapatıp SDDM ekranında Plasma (X11)’i seçip giriş yaparsam siyah ekran üzerinde sadece imlecim görünüyor (journalctl). Tam tersini yaparsam, Plasmadan Hyprlande sorunsuz bir şekilde geçebiliyorum.

2-3 gündür bu konuyu araştırıyorum. İnternete pek bir şey bulamadım, ancak bilgisayarı kurcalarken hyprland.conf dosyasında yazılı olan değişkenlerden kaynaklanabileceğini fark ettim (BKZ) (Kullandığım dotfiles).

Hyprland’den çıkış yaparak Plasmaya geçiş yaptığımda, Plasma’nın Hyprland’ın ayarlarının/değişkenlerinin üzerine kendi ayarlarını yazamadığı ve sistem hala Wayland üzerinde çalıştığı için Plasma düzgün bir şekilde başlamıyor.

Benim bulabildiğim muhtemel sorun kaynağı bu ama çözümünü bulamadım. Çözümünde veya sorunu kesin olarak tespit etmemde yardım ederseniz sevinirim.

(KDE Plasmayı Arch wikisinde yazan paketten indirdim (plasma-meta) ve başka bir ayar yapmadım KDE Plasma için. xinitrc dosyasına desktop_session=plasma ve exec yazım işe yaramadı. Sonra Hyprland configinde yazılı olan değişkenlerin Plasma için uygun olabilecek hallerini yazdım, o da işe yaramayınca sildim. Şu an sadece plasma-meta paketleri yüklü.)

1 Like