Hyprland network manageri sildim İnternete bağlanamıyorum

Network manageri düzgün çalışmıyordu düzgün çalışmadığı için bende network manageri sildim şimdi ethetnet yada iwct ile İnternete bağlanamıyorum ne yapmam lazım

İwctl varsa dhcpcd aktifleştirilmeli. sudo systemctl enable dhcpcd yazıp enterlayın sonra reboot atın.

1 Like

Yazınca bu hatayı alıyorum
*Failed to enable unit: Unit dhcpcd.service does not exist"

Merhaba wpa_supplicant deaktif edip ve iwctl yeniden başlatıp tekrar deneyebilirmisiniz :slightly_smiling_face: :

sudo systemctl stop wpa_supplicant
sudo systemctl disable wpa_supplicant
sudo systemctl stop iwd && sudo systemctl disable iwd && sudo systemctl enable iwd && sudo systemctl start iwd && sudo systemctl restart iwd

Bundan sonra tekrar deneyebilirmisiniz

1 Like

İwctl artık çalışıyor ve wifiye bağlanabiliyorum ama İnternet erişimim yok

Ne demek istediğinizi tarif edebilirmisiniz, tam anlayamadım ?

İnternet erişimin yok derken ne demek istediniz ?

WiFi ye bağlandım ama İnternet te herhangi bir siteye giremiyorum ve İnternet bağlantı hatası alıyorum aynısı terminalde de oluyor

sudo systemctl --type=service çıktısı lütfen.

1 Like

Çıktı bu şekilde

1 Like

Merhaba, iwctl çalışması için ek konfigürasyon kullanıyordum. Hyprland WM’de iken, birde o şekilde deneyebilirmisiniz :

ilk önce main dosyası oluşturun ve içine girin :

sudo nano /etc/iwd/main.conf

Sonra bu verdiğim betiği içerisine girin :

NOT : Systemd kullanmıyor iseniz NameResolvingService=systemd kısmını silin

[General]
EnableNetworkConfiguration=true
AutoConnect=true

[Network]
NameResolvingService=systemd
EnableHiddenNetworks=true
IPAutoconfiguration=both

[Scan]
DisablePeriodicScan=false
ScanInterval=30

[Security]
EnablePrivacyExtensions=true

[Address]
Randomization=network

Betiği Ctrl+X ile kaydedin

Sonra iwctl’i tekrar başlatıp tekrar internetinize girebilirmisiniz :

sudo systemctl stop iwd && sudo systemctl disable iwd && sudo systemctl enable iwd && sudo systemctl start iwd && sudo systemctl restart iwd

Eğer yine bağlanmaz ise bir kere daha girin ilk yapıldığında bazen oluyor. Sistemi tanımasından kaynaklı

1 Like

Hala İnternete bağlanamıyorum sebebi şu olabilirim network manageri silmek için chatgptten komut istemiştim oda bana şu komutu vermişti.

Sudo pacman Qdtq | sudo pacman - Rns -

1 Like
Sudo pacman Qdtq | sudo pacman - Rns -

Abov gpt sen ne yaptın :sweat_smile:

İstersen NetworkManager geri yükleyelim. Telefonunu bilgisayara bağlayıp dosya paylaşımı yapabiliyorsun değilmi ?

Evet yapabiliyorum bu komut ne anlama geliyorki

Öncelikle komut hatalı çünkü -Qdtq kombinasyonu şeklinde gelemez. Muhtemelen yanlış yazdınız. şu şekilde yazıyordur -Qtdg. ikincisi olan Rns ise bizim yetim paket dediğimiz paketleri kaldırır mümkünse bu komutu bir daha kullanmayın sistem dosyalarını silebilebilir. NetworkManager’daki, bağımlılıklardan dolayı sisteminize birşey olmamışdır. Ama bidahakine dikkat edin. Mümkünse böyle konularda foruma danışın :

Bir dahakine bir paket kaldıracaksanız şununla yapabilirsiniz :slightly_smiling_face: :

sudo pacman -Rs paketadi

Şimdi ben size direk pkg.tar.zst dosyası olarak atacağım ( " Dosyanın en altta linki mevcuttur " ) :

bunu kurabilmek için dosyayı İndirilenler veya Downloads klasörüne atın ( isterseniz başka dosyayada atabilirsiniz ) ve sonra terminali açın :

dosyayı attığınız konuma gidin :

cd ~/İndirilenler

klasörünün adı downloads’da olabilir buradaki ~/ sizin doğrudan kullanıcı klasörünüz demektir. /home/kullanıcıadı/

girdikten sonra dosyayı şu komutla kurun :

sudo pacman -U networkmanager-1.48.4-1-x86_64.pkg.tar.zst

bu şekilde network manager’ı kurabilirsiniz sonra iwctl’i kapatın ve wpa_supplicant yeniden başlatın. Bu dosyada isterseniz bir köşede yedek olarak dursun :slight_smile:

sudo systemctl stop iwd
sudo systemctl disable iwd
sudo systemctl enable wpa_supplicant && sudo systemctl start wpa_supplicant && sudo systemctl restart wpa_supplicant

Sizden indirmenizi istediğim dosyanın Linki :

Network Manager | Pixeldrain

Bu benim önceden yazdığım pacman komutları ile ilgili bir rehber umarım faydasını görürsünüz :slight_smile:

Pacman, Arch Linux ve türevleri için bir paket yöneticisidir. İşte temel Pacman komutları ve kullanımı :

Paket Yükleme:
        Bir paket yüklemek için: pacman -S paket_adı
        Bir paket grubu yüklemek için: pacman -S paket_grubu_adı
        İsteğe bağlı paketi bir bağımlılık olarak yüklemek için: pacman -S --asdeps paket_adı
    Paket Güncelleme:
        Sistemi güncellemek için: pacman -Syu
        Bir paketi güncellemek için: pacman -S paket_adı
    Paket Kaldırma:
        Bir paketi kaldırmak için: pacman -R paket_adı
        Bir paketi ve bağımlılıklarıyla beraber kaldırmak için: pacman -Rs paket_adı

Paket Sorgulama:
        Yüklü paketleri listelemek için: pacman -Q
        Bir paket hakkında bilgi almak için: pacman -Qi paket_adı
        Bir paketin bağımlılıklarını görmek için: pactree paket_adı
    Paket Arama:
        Depolarda bir paket aramak için: pacman -Ss arama_terimi
        Yüklü paketler içinde aramak için: pacman -Qs arama_terimi

Bu komutlar, Pacman’ın temel işlevlerini yerine getirmenize yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi ve ipuçları için, Arch Linux wiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İyi çalışmalar! :penguin:
2 Likes

eğer wi fi adaptörün varsa internete bağlanmak için sadece iwctl yetiyor. şu şekilde iwctl ile internete bağlanabilirsin:

iwctl (enter)

[iwd]# device list (wi fi cihaz adını ve adaptörü listele)

[iwd]# adapter *adaptör ismi* set-property Powered on (adaptörü aç)

[iwd]# device *cihaz (device) ismi* set-property Powered on cihazı aç

Ctrl-D (iwd'den çık)

$ iwctl --passphrase *wi fi şifren* station *cihaz ismi* connect *wi-fi SSID'in*

daha sonrasında bağlanıp bağlanmadığını ping google.com komutu ile test edebilirsin.

daha sonrasında istiyorsan NetworkManager kurulumunu pacman kullanarak normal bi şekilde halledebilirsin.

1 Like