Hyprland Monster Laptop Nvidia Ekran Kart─▒ Kurulumu

Merhaba sevgili BBT ├╝yeleri, Yak─▒n zamanda bilgisayar─▒ma windows10 ve arch linux dual boot olacak ┼čekilde temiz kurulum yapt─▒m. Herhangi bir sorunum yok systemd-boot sayesinde ├žok g├╝zel bir ┼čekilde ikisi aras─▒nda ge├ži┼č yapabiliyorum ama bir sorunum var nvidia ve intel ekran kartlar─▒n─▒ kuramad─▒m. Hyprland nvidia ad─▒mlar─▒n─▒ yap─▒nca reboot sonras─▒ masa├╝st├╝ maalesef a├ž─▒lm─▒yor. ┼×uanda linux-lts ile giri┼č yapabiliyorum ama nvidia s├╝r├╝c├╝leri kurulu de─čil.
Ekran kart─▒m:
1650 Max-Q
UHD Graphics 610
Ayr─▒ca bilgisayar─▒m normalde 144hz ekran─▒ var ama internetteki testlerde 72 hz olarak g├Âr├╝n├╝yor hi├žbir ┼čekilde nvidia s├╝r├╝c├╝lerini kuramad─▒m. Yard─▒mlar─▒n─▒ i├žin ┼čimdiden te┼čekk├╝rler.
lspci -k komutu ile neler y├╝kl├╝ bakt─▒m.

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q] (rev a1)
        Subsystem: CLEVO/KAPOK Computer TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q]
        Kernel modules: nouveau
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Comet Lake-H GT1 [UHD Graphics 610] (rev 05)
        Subsystem: CLEVO/KAPOK Computer Comet Lake-H GT1 [UHD Graphics 610]
        Kernel driver in use: i915
        Kernel modules: i915

Merhaba foruma ho┼č geldiniz.

Masa├╝st├╝ a├ž─▒lm─▒yordan kast─▒n─▒z ekran hi├ž gelmiyor mu yoksa hyprland config dosyas─▒ mevcut olmad─▒─č─▒ i├žin bo┼č siyah bir ekran (veya bazen kitty konsolu) mu kar┼č─▒l─▒yor sizi? Malum hyprland di─čer masa├╝st├╝ ortamlar─▒na benzemiyor. Ba┼člat, masa├╝st├╝ simgeleri, ayarlar vb ┼čeyler direk ekran─▒n─▒zda g├Âr├╝nm├╝yor.

Merhabalar sddm ekran─▒ geliyor ┼čifremi giriyorum sonras─▒nda siyah ekran geliyor ve tekrar sddmÔÇÖye at─▒yor.

Tamamd─▒r ┼čimdi anla┼č─▒ld─▒.

─░ntel i├žin bir ┼čey kurman─▒za ├žok da gerek yok kernel ile zaten destekleniyor. Nvidia i├žin ise bir rehberimiz mevcut. Ona g├Âz att─▒n─▒z m─▒ acaba?

Normal kernel ile (lts veya hardened olmayan) bu rehberi kullanarak y├╝kleme yapar ve gerekli kernel parametrelerini de ayarlarsan─▒z o zaman ├žal─▒┼čmas─▒ laz─▒m. Ama tavsiyem hyprland yerine ├Ânce bir kde plasma v.b bir ┼čey kullan─▒p t├╝m ayarlar vs haz─▒r olduktan ve ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ndan emin olduktan sonra hyprlandÔÇÖe ge├žmeniz. Malum hyprland ve nvidia birle┼čimi de ayr─▒ bir dert yuma─č─▒ :grinning:

1 Like

Bende ayn─▒ sorun oluyor. Ekran kart─▒m ├žok eski o y├╝zden vulkan ve baz─▒ opengl metotlar─▒ ├žal─▒┼čm─▒yor. Sadece nouveau driver ile hyprlanda giri┼č yapabiliyorum ama kullan─▒lamayacak derecede kasmalar oluyor. X11 gayet d├╝zg├╝n ├žal─▒┼č─▒yor.

Sizin durumunuzda driver olarak nouveau g├Âz├╝k├╝yor. Nvidia driverlar─▒n─▒ denerseniz sorununuz ├ž├Âz├╝lebilir. Zaten @wise ne yapman─▒z gerekti─čini a├ž─▒klam─▒┼č.

Rehberinizi ve Hyprland wiki tekrar okudum. inxi -G komutu a┼ča─č─▒daki gibi ├ž─▒kt─▒ verdi.

Graphics:
  Device-1: Intel Comet Lake-H GT1 [UHD Graphics 610] driver: i915 v: kernel
  Device-2: NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q] driver: nvidia
    v: 545.29.06
  Device-3: CHICONY USB2.0 Camera driver: uvcvideo type: USB
  Display: wayland server: X.org v: 1.21.1.10 with: Xwayland v: 23.2.3
    compositor: Hyprland driver: X: loaded: modesetting,nvidia unloaded: nouveau
    dri: iris gpu: i915 resolution: 1920x1080~144Hz
  API: EGL Message: EGL data requires eglinfo. Check --recommends.

ama bir sorunum firefox refresh rate 144 olarak g├Ârm├╝yor testlerde 72hz ├ž─▒k─▒yor bunu nas─▒l ├ž├Âzebilirim.

Direk bu linkteki a├ž─▒klamalar sorununuzu ├ž├Âzecektir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum.

https://ubuntuhandbook.org/index.php/2021/01/change-firefox-frame-rate-high-refresh-rate-monitor/

Yapt─▒m hala sitede 72hz g├Âz├╝k├╝yor vysnctester adl─▒ sitede 144hz g├Âz├╝k├╝yor ama.

YoutubeÔÇÖdan bir video a├žt─▒─č─▒n─▒zda ├Âzellikle 144fps olanlar─▒ sonras─▒nda sa─č t─▒klay─▒p ÔÇťmerakl─▒s─▒ i├žin istatistiklerÔÇŁ e t─▒klay─▒p ayr─▒nt─▒lara bak─▒p net emin olabilirsiniz. Current/Optimal Res k─▒sm─▒nda ??x??@144 m├╝ yaz─▒yor ona bakmak laz─▒m.

Edit: Ger├ži ben denedi─čimde ne telefonda ne de PC de y├╝ksek HertzÔÇÖli g├Âr├╝nt├╝leri se├žemedim. :thinking: Belki netflixÔÇÖden deneyebilirsiniz varsa.

1 Like