Hugo İçerik Oluşturma ve Düzenleme

Öncelikle herkese selamlar. Bir süredir kendime ait blog web sitesi hazırlamak ve yayınlamak istiyordum. Birkaç gün önce Yusuf İpek’in (@yusufipek) eski bir canlı yayın videosunu izlediğimde Hugo’yu keşfettim ve denemeye başladım. Gerçekten çok hoşuma gitti. GitHub reposunda tuttuğum kaynak kodlarını GitHub Pages ve Netlify kullanarak yayınlamayı başardım. Henüz hangisini kullanacağıma tam olarak karar veremedim, çünkü Netlify hakkında neredeyse hiçbir fikrim yok.

Konuyu daha fazla uzatıp amacımdan sapmadan sadede gelmek istiyorum :smiley: Kaynak dosyalarını GitHub reposunda saklı tuttuğum bu blog sitesine, farklı kullanıcıların yazar olarak içerik üretip yayınlamasını nasıl sağlayabilirim? Markdown dosyalarının web arayüzü ile kolay bir şekilde oluşturulup düzenlenebilmesi gerekiyor.

Bu sorumla ilgili ChatGPT ile konuştum ve bana forestry kullanmamı önerdi, fakat Tina olarak el değiştirmiş sanırım. Tina dokümantasyonuna göre kurulum yapmaya çalıştım, fakat ilk adımda sıkıntı yaşadım.
npx @tinacms/cli@latest init
satırını çalıştırdığımda aşağıdaki çıktıyı aldım.

Need to install the following packages:
@tinacms/[email protected]
Ok to proceed? (y) y

npm warn deprecated [email protected]: This module is not supported, and leaks memory. Do not use it. Check out lru-cache if you want a good and tested way to coalesce async requests by a key value, which is much more comprehensive and powerful.
npm warn deprecated @babel/[email protected]: This proposal has been merged to the ECMAScript standard and thus this plugin is no longer maintained. Please use @babel/plugin-transform-class-properties instead.
npm warn deprecated @babel/[email protected]: This proposal has been merged to the ECMAScript standard and thus this plugin is no longer maintained. Please use @babel/plugin-transform-object-rest-spread instead.

Overview | Decap CMS | Open-Source Content Management System kullanabilirsin.

1 Like

Web arayuzu olmasada kisiler direkt olarak forkladiklari projede degisiklik yapip pull request acabilir. Bu da gayet iyi bir cozum.

3 Likes

Tabi bu seçeneği git kullanan herkes bilir :smiley:

3 Likes

Çok teşekkür ederim, tam olarak aradığım şey buydu. Dokümantasyon ve bulduğum bir rehber yazısı ile kolay bir şekilde kendi projeme dahil ettim.

Haklısınız, fakat blog sitesinde yazılarını paylaşmak isteyen kullanıcıların Git ve markdown bilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmak istiyordum, çünkü maalesef öğrenmeye pek açık değiller.

Şuan yetkileri nasıl ayarlayabileceğimi araştırıyorum.

1 Like

Onu tam hatırlamıyorum, Netlify üzerinden ayarlanıyor diye biliyorum. Gerekli parametreleri de düzgün yapılandırırsanız, fotoğraf falan yüklenecekse ona göre iyi yapılandırmak gerekiyor.

3 Likes

Rol sistemi oluşturmak istiyorum. Özel olarak seçilmiş kullanıcılar haricinde, diğer kullanıcıların kısıtlı düzenlemeler yapabilmesi gerekiyor. Hatta şu şekilde söylersem daha açık olacaktır: Her kullanıcının yalnızca kendisine ait içerikleri yönetebileceği bir sistem oluşturmak istiyorum. Bu konuyla ilgili ufak çaplı bir arama yaptım ama sonuç bulamadım. Bildiğiniz bir yöntem varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Geç oldu ama yeni gördüm hocam netlify üzerinden mail aracılığıyla yetki verebilirsiniz.

1 Like

CMS paneline, admin sayfasına, erişimi dediğiniz gibi Netlify üzerinden mail daveti veya herkese açık olacak şekilde düzenleyebiliyorum. Fakat, benim istediğim böyle bir şey değil.

Admin, Editör ve Yazar olacak şekilde 3 farklı rol tanımlamak ve bu rollere uygun yetkileri ayarlayabilmek istiyorum. Örneğin, admin rolüne sahip kişiler her türlü erişime sahip iken, yazar rolündeki kişiler yalnızca kendilerine ait içerikleri görüntüleyip düzenleme yetkisine sahip olmalı. X kişisinin yazısına Y kişisi müdahale edememeli.

Hocam pages CMS plus ve PHP scriptler bu seçeneği sağlıyor aslında.
En iysii infinityfree.com üzerine bir hesap aç custom domain bağla.

E hiç uğraşma blogspot kullan.

• Adsense uyumlu
  • SEO optimizasyonlu
  • çoklu yazar desteği
    @mhmmdlsubasi gmail adresini yazarsan özelden yazarlık isteği göndererek test edebilirsiniz herşeyi blogspot üzerinde birden çok tema var.
    https://sxinar.blogspot.com