Huawei matebook 14 Fedora bluetooth çalışmama sorunu

Bluetooth’da müzik dinlerken arada sırada kendiliğinden kapanıyor ve cihazım Bluetooth’u görmüyor. Açmak istesem de Bluetooth geri açılmıyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda Bluetooth’u kullanmaya devam edebiliyorum. Cihazım Huawei matebook 14 (2020 R5 4600H’lı model). Yardım edeceklere şimdiden teşekkür ederim.

İnternette buna benzer çok konu var onları denediniz mi? Hangi Fedora sürmünü kullanıyorsunuz ve hangi masaüstü ortamı çok Fedora kullanmadım ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Blueman ve bluez-utiliz kurdun mu?

Kurduysan terminalden bluetoothctlye giriş yapıp scan on de ve kulaklığın kodunu kopayala

pair “kod” ve trust “kod” de. Bilgisayarını yeniden başlat sonra.

@sudo Fedora 39 ve Gnome masaüstü ortamı kullanıyorum.

@morgan Bluetooth arada koptuğunda direk bluetooth modülünü görmüyor sistem. Sanki bilgisayarda Bluetooth modülü yokmuş gibi fotoğraftaki Bluetooth simgesi bile kayboluyor. Sistemi yeniden başlatırsam geri açılıyor.

Ekran Görüntüsü - 2023-12-16 01-14-30

Hocam şöyle bir konu buldum işinize yarar gibi

Sorunu yaşadığınızda sırasıyla aşağıdaki çıktıları paylaşabilir misiniz?

journalctl -k -b-0 -g blue

systemctl status bluetooth

sudo dmesg | grep -i blue
1 Like

Rfkill ile bluetooth kısmında unblock all yap.

Rfkill list
Sonra rfkill bluetooth unblock all" idi sanırım. Bu işlemi de dener misin?

Eğer olmazsa direkt unblock all yap sonra bluetooth dışındakileri tekrar block hale getir. Sadece bluetooth kilidini kaldıran komutu bulamadım.

Ekran Görüntüsü - 2023-12-17 23-10-03

Sorun yaşadıktan sonraki çıktılarım.

Rfkill sonrası bluetoothctl ayarlarını yapıyor ve bluetooth kopma sorunu yaşamıyordum hocam.

Dostum böyle hata çıktısı atarsan anlaşılmıyor. Hata çıktısı metin olarak atılır. Lütfen metin olarak paylaş.