HP Workstation BIOS şifresi kaldırma

Merhaba, elimde eski bir HP Compaq 8510w Workstation bilgisayar var. Buna linux yüklemek istiyorum ama bir türlü BIOS şifresini geçemiyorum. BIOS pilini çıkarmayı ve yerine yeni bir takmayı düşündüm. Ama BIOS pilini çıkarmaya çalışırken pil yuvasıyla beraber çıktı:)) Şuan BIOS pili yok, bilgisayar çalışıyor ama hala şifre var. İnternetten HP sitesine falan da baktım ama pek bir şey yapamadım. Şimdiden teşekkürler

Şifreyi birden fazla kez yanlış girdikten sonra size bir “System Disabled” veya benzeri bir hata verip sonrasında bir sayı/metin çıktısı veriyor mu? Örneğin:

BIOS-disabled

Böyle bir çıktı veriyor ise veya 3-5 kere deneyip bu çıktıyı elde edebiliyorsanız paylaşmanızı rica edeceğim.

Birçok HP Workstation anakartının üzerinde ‘PSWD’ ya da ‘CMOS.PW’ yazan jumperlar bulunur. Bu jumperların üzerindeki plastik kapakları çıkarmanız gerekiyor. BIOS pili yuvasını internetten satın alabilir ve lehimleyebilirsiniz, ancak dikkatli olun.

Herhangi bir şekilde biosta şifre girerken tuş basımı algılamıyor. Belki anakartın üzerine bakılabilir o plastik için. Şuan bilgisayar bende değil, ihtiyacı olan bir arkadaşıma verdim, windowsla idare edecek artık. İlginiz için teşekkürler:)

Basit bir işlem İstanbul çevresindeyseniz yardımcı olayım.

2 Likes

Teşekkürler ama hem İstanbul veya civarında değilim hem de bilgisayarı başka bir arkadaşıma verdim. Ama eğer ne yapmam gerektiği konusunda yazarsanız hem ben hem de ilgilenen başka insanlar faydalanabilir:))

BIOS soketinin yerinden çıktığını söylüyorsunuz yazıyla anlatmak pek mümkün değil.