Heroic Games'de GTA5 Görüntü Problemi

Yazılım version bilgilerim

• Debian 12
  • Heroic Games Launcher 2.10.0
  • Proton GE latest
50 dakika problemsiz oynadım sonrasında kapat-aç yaptım ve görüntü aşağıdaki gibi. Sorun neyden kaynaklı, nasıl çözerim ?

nvidia-smi ile ekran kartını gözlemlemek istedim. nvidia-detect’in önerdiği sürücü yüklü ancak nvidia-smi aşağıdaki hatayı verdi.

❯ nvidia-smi
NVIDIA-SMI has failed because it couldn't communicate with the NVIDIA driver. Make sure that the latest NVIDIA driver is installed and running.
❯ nvidia-detect
Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GK208BM [GeForce 920M] [10de:1299] (rev a1)

Checking card:  NVIDIA Corporation GK208BM [GeForce 920M] (rev a1)
Your card is supported by the Tesla 470 drivers series.
It is recommended to install the
    nvidia-tesla-470-driver
package.
❯ sainstall nvidia-tesla-470-driver
[sudo] password for aziz: 
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti               
nvidia-tesla-470-driver zaten en yeni sürümde (470.199.02-1~deb12u1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

Muhtemelen oyun NVIDIA kartını kullanmıyor. Yeni gelenlere Debian yerine bu yüzden Mint’i de ekstra tavsiye ediyorum. Mint’te görev çubuğundan dilediğin zaman NVIDIA ve işlemcin arasında geçiş yapabiliyorsun.

Benim çift sürücülü bir dizüstü bilgisayarım hiç olmadığı için bu konu hakkında çok bilgili değilim açıkçası. Forumda daha önceden bunun hakkında bir sürü konu döndü.

Masaüstü ortamın ne acaba? GNOME kullanıyorsan sağ tık yapıp direkt NVIDIA üzerinden çalıştırabilmen lazım. Onun dışında terminali kullanarak Heroic Games Launcher’ı NVIDIA üzerinden çalıştırabilirsin. Debian’ın resmi sayfasında bu konu hakkında bir yazı var.

https://wiki.debian.org/NVIDIA%20Optimus#Using_NVIDIA_PRIME_Render_Offload

Çift ekran kartı kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler. Belki yazarlar buraya.

1 Like

GNOME kullanıyorum. O seçenek çıkmıyor.

image

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia flatpak run com.heroicgameslauncher.hgl

Komutu ile heroic games launcher’ı başlattım ve GTA5’i açtım ekran hala aynı.

prime-select query yazdığında çıktı ne? prime-select nvidia yazıp nvidia-smi çıktısını atabilir misin?

Bir de prime-select nvidia yazdığında nvidia-smi çıktısı düzgün bir şekilde geliyorsa oyunu tekrar başlatmayı dene.

Ek olarak bazı bağımlılıklar da eksik olabilir. Şu bağlantıdan gerekli bağımlılıkları yüklemekte fayda var.

Bu sorunu başka oyunlarda yaşıyor musun?

1 Like

prime-select komutu bende yoktu. nvidia-prime prime-select gibi bir pakette yoktu apt ile kurmayı nededim bir sonuç çıkmadı. GitHub - wildtruc/nvidia-prime-select: This a fork of FedoraPrime enhanced for all linux distributions bu projeyi indirip kurdum.

image

Seçimi yaptım.

sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt update && sudo apt install -y wine64 wine32 libasound2-plugins:i386 libsdl2-2.0-0:i386 libdbus-1-3:i386 libsqlite3-0:i386

Bu komutu’da çalıştırdım.

Proton GE kullanıyordum. Wine GE versiyonu inidirip seneçeği değiştirdim. oyunu başlatınca social clup’u yeniden kurdu giriş yaptım, oyuna girerken yeşil ekran sorunu düzeldi görüntüde bir hata yok ancak şimdide

image

hatası alıyorum.

Proton GE’ye geri döndüğümde yeşil ekran geri geliyor.

1 Like

Wine sürümüyle alakalı olabilir o zaman durum.

Ben de Epic üzerinden GTA 5 oynamaya çalıştığımda bu sorunla karşılaşmıştım. Yeni hesap açıp social üzerinden girmeyi denedim ve bir iki kapat açla çalışmıştı. Rockstar hesabınla alakalı bu durum yani.

Yeni hesapla girmeyi dene veya önceden aktifleştirdiğin bir hesap varsa epic-rockstar’ı onunla dene.

2 Likes

Grafik ayarlarını sıfırlayınca düzeldi :rofl: :joy: :sweat_smile:
Tekrar teşekkür ederim birçok yeni şey öğrendim :blush:

2 Likes