Her seferinde bilgisayar ekranında yazılar çıkıyor

Merhaba,

Bilgisayarı kullandıktan bir süre sonra resimdeki yazılar çıkıyor. ve sebebini bilmiyorum tamirciye götürdüm o da çözemedi. Çözümü bilen arkadaşlar varsa söylebilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Hangi işletim sistemi bu?

Boot diskini bulamamis sistem.
Ssd/hdd baglantilarini kontrol edin veya bios’dan boot sirasini duzenleyin.

1 Like

HDD/SSD bağlı olduğuna emin isen HDD/SSD ölmüştür, zengin isen veri kurtarma şirketine başvur.

Windows 7

Masaüstü değil Laptop

Maalesef laptop’da da bağlantı arayüzleri sorun yaratabilir. Elbette bunu kontrol etmek o kadar kolay değil. Ama benim düşüncem de @twoxa ile benzer. BIOS ayarlarından PXE, Lan Boot, Boot on Lan vb. şeyleri kapatabilir veya boot sıralamasını sona alabilirsin.

Ama buradaki asıl olay şu ki: Hangi sırada olursa olsun diskine sıra geldiği zaman onu es geçmiş yani bir sorun oluşmuş. Ya diski görmedi ya diskin sata/nvme bağlantılarında bir sorun oldu vs. Özellikle HDD disk kullanıyorsanız bu çok mümkün.

3 Likes

HDD veya SSD kullandığımı nasıl öğrenebilirim hocam?

Windows kullanıyorsanız görev yöneticisinden performans sekmesinde galiba disk kullanımını gösteren bir ayar olsa gerek. Oradan bulabilirsiniz. Veya C/D bir diske sağ tıklayıp oradaki ayarları kurcaladığınızda (belki donanım gibi bir isimli başlıkta) bulabilirsiniz. Ya marka modeli yazar ya da HDD/SSD gibi bir şey yazar ki bunu aratıp ne kullandığınızı bulabilirsiniz.

Eğer linux kullanıyorsanız da yönetici yetkisine sahip bir hesap ile sudo fdisk -l yazdığınız zaman 2-3 satırda diski modeli yazar. Marka model öğrendikten sonra yukarıdaki aratma şeyini burada da yapabilirsiniz. Ama cihaz baya eski ise yüksek ihtimalle HDD dir diye düşünüyorum. :innocent:

1 Like