Her linux kurulumunda aldığım bir hata

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar linuxa geçmek istiyorum böyle bir hata alıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba foruma hoş geldiniz.

1. Öncelikle klavyede bir tuş basılı kalmış olabilir mi?
  2. Onun haricinde acaba buna rağmen tuşlara bastığınız zaman bu ilginç karakterler devam ediyor mu yani yazmanızı engelliyor mu yoksa sadece boot ederken mi?
  3. Laptop klavyesi mi kullanıyorsunuz yoksa harici klavye mi ayrıca?
2 Likes

Herhangi bir tuşa basılı kalmadı
Ayrıca yazı yazmama engel değil lakin her türlü linux distrosunda böyle garip karakterler geliyor
Harici klavye kullanmıyorum

Bu sorun Ubuntu’da da birinin başına gelmiş. Sizinle aynı karakterler olmasa da bir klavye-çıktı uyumsuzluğu mevcuttu. Bu konuda da bir tuşun metin girişini enterfere edebileceğinden bahsettiği için acaba tuş mu takılı kaldı veya yazarken de böyle karakterler çıkıyor mu diye sordum. Eğer çıkmıyor ise o zaman tuş takılı kalmış olamaz dediğiniz gibi.

Peki işletim sistemini kurmanıza engel değil ise acaba kurduktan sonra da bu sorun devam ediyor mu? Yazan karakterleri tam okuyamadım ama bununla ilgili wiki sayfasından hangi tuşun basılıyor gibi olduğuna bakabilirsiniz. Eğer çıktı ^[[3~ ise delete (veya Esc + delete) tuşunun tekrar tekrar sinyali gidiyor demektir.

PC/Laptopunuzun marka modeli nedir acaba? Konuyla belki bir ilgisi varsa onu da kontrol edelim. Bir usb dönüştürücü veya HUB gibi bir şey kullanıyor musunuz?

2 Likes

Foruma hoş geldin!

Touchpade dokunduğunda olma ihtimali de var. Archinstall esnasında touchpade dokunduğumda bende de oluyordu.

3 Likes

^[[3~ evet böyle bir çıktı veriyor ama kontrol ettim del ya da esc tuşları takılı kalmış değil tek ubuntuda değil archlinux, fedora, opensuse gibilerinde de öyle saçma bir çıktı alıyorum son olarak laptopum baya eski onu diriltmek adına linux kullanjyım ayrıca öğrenirim diye düşünmüştüm(toshibanın satellite l300 modeli)

Hoş buldum abicim touchpadi hiç kullanmıyorum :sweat_smile: çok zoranki durumlarda mouse işimi görüyor

Diğer dağıtımlarda nasıl bu çıktıyı alıyorsun ki? Terminalden kurulum gerçekleşmiyor onlarda sonuç olarak.

Laptopun marka modeli ne acaba?

2 Likes

Kurulum yapmadan evvel hani disk falan tarama sırasında bootlogosu gelmeden önce toshiba satellite l300 [Intel Pentium T4200, 4gb ddr2 ram]

laptobunuzda kirik bir tus var mi?

1 Like

Evet var delete tuşu

tamam o tustan kaynakli, bende de sag yon tusu kirik ve boyle seylere neden oluyor

1 Like

Klavyeniz buyuk ihtimalle bozuktur

1 Like

Klavyem bozuk olsa kullanamam ama gayet tıkırında

Sistemde önceden windows kurulu ise, windows’un kendisi gibi artıkları da virüs gibi çalışıyor. Bios uefi ise biosu resetleyin. Sonra bootable olarak linux işletim sisteminin grafik arayüzünü açın, oradan bölümleme yöneticisi ile yükleme yapacağınız hardiski formatlayın. Eğer çift harddisk kullanıyorsanız ikinci harddiske windowsun bıraktığı artıkları da temizleyin. Sonra kurulum yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde olmasa da benim de sık karşılaştığım bir problem bu. Asıl karşılaşmayanlar neden karşılaşmıyor onu bir türlü çözemedim. Tek aklıma gelen biosları eski sistem csm olduğu için olabilir.

gayet tıkırındaysa neden böyle bi sorun yaşayasın ki?

1 Like