Hep windows'tan konu┼čtunuz biraz da mac'ten bahsedelim

MacOSÔÇÖ un linuxÔÇÖa g├Âre avantajlar─▒ ve dezavantajlar─▒ nelerdir? Zaten ├žo─ču ki┼či biliyor ama can─▒m s─▒k─▒ld─▒ soray─▒m dedim, hem belki ileride biri g├Âr├╝p faydalan─▒r.

*nix oldu─ču i├žin ve posix standartlar─▒na uydu─ču i├žin kesinlikle windowsÔÇÖtan daha iyi bir sistem diyebiliriz. bi de program deste─či tabii ki linuxÔÇÖa g├Âre daha iyi ama ├Âzg├╝r olmayan yaz─▒l─▒m ├Âzg├╝r olmayan yaz─▒l─▒md─▒r.

1 Like

Yabai Tiling window manager kesinlikle ├Âneririm.Uygulama kurma olduk├ža basit s├╝r├╝kle b─▒rak. Homebrew deste─či olduk├ža g├╝zel. Zsh kesinlikle Windows Terminalinden daha iyi. Dock 2-3 g├╝n a├ž─▒k kald─▒ktan sonra ├žal─▒┼čm─▒yor, ayn─▒ WindowsÔÇÖtaki gibi bir hata oluyor.

40-50 bincik daha ucuz bir ┼čey olsa d├╝┼č├╝n├╝l├╝r asl─▒nda. :+1: ├çok de─čil ya ├Âyle 40-50 bin, hani asgari ├╝cretin d├Ârt kat─▒ kadar falan ucuzlasa g├╝zel ├╝r├╝nler.

2 Likes

Yaz─▒l─▒m - Donan─▒m uyumlulu─ču, uygulama deste─či, uygulamalar─▒n kurulumunun daha kolay ve basit olmas─▒, harici uygulama kullanmadan bile ses kalitesinin baya─č─▒ memnun etmesi, muhte┼čem bir ekosisteme sahip olmas─▒ diyebiliriz ama bununla birlikte dezavantajlar─▒ var ama o da ba┼čka bir videonun konusu :smiley:

Macbook + macOS uyumu ol. macOSÔÇÖin kendi g├╝zellli de─čil bence.

WindowsÔÇÖa g├Âre iyi bir i┼čletim sistemi de─čil bence.

Windows ve macOS arasindan kesinlikle macOSÔÇÖi se├žerim. *nix olmasi yeter.

Efendim yanl─▒┼č anla┼č─▒lma olmu┼č san─▒r─▒m Yusuf ─░pekÔÇÖin windows hakk─▒nda g├Ânderisindeki gibi, daha sade ve windowsÔÇÖu de─čil linuxÔÇÖu baz alarak sevdi─činiz ve sevmedi─činiz ├Âzellikleri sayar m─▒s─▒n─▒z?
Mesela ekosistem uyumu dendi, bunun gibi.

AppleÔÇÖ─▒n ekosistem uyumu ├žok iyi de. GNOME kullanan biri olarak gene kullan─▒┼čs─▒z geliyor. Ge├žen aileden birine M2 Pro ald─▒k. Ayarlar penceresini tam ekran yapamam─▒┼čt─▒m. :joy:

Gnome Settings Tam ekran oluyormuymu┼č :rofl:

Bu konu son yan─▒ttan 30 g├╝n sonra otomatik olarak kapat─▒ld─▒. Yeni yan─▒tlara art─▒k izin verilmiyor.