Harici gpu algılanmıyor

yeni fedora kullanmaya başladım ancak arada hafif donmalar falan farkettim sistem hakkında bilgi merkezi falan biraz kurcaladım ve donanım kısmında harici gpunun gözükmediğini farkettim intel hd grafik kullanıyor ki oldukça eski nesil olduğundan sıradan kullanımda bile oldukça sıkıntı yaşatabiliyor youtube videolarında falan arada çizgiler çıkmasını falan da gördüm bunun haricinde cpu da gene 1.6 da gözüküyor anladığım kadarıyla pardusda güç yöneticisinden yüksek performansa alıp windowsda hiç görmediğim seviyeleri görmüşdüm ancak burda gene düşük seviyelerde kullanıyorum güç yönetimi kısmı sadece uykuya alma ile alakalı ve işimi görebileceğini düşündüğüm thunderbolt kısmı da sadece kullanılabilir diyor aynı şekilde bilgi merkezinden de enerji sekmesi de kullanılabilir değil

Harici ekran kartınız nvidia ise nvidia driver’larını yüklemiş miydiniz?

evet ve hayır nerden nasıl yüklemem gerek acaba

Gnome Software’da sağ üstteki menüden 'Software Repositories’i seçip ‘Third Party Repositories’ kısmında nvidia’yı aktifleştirmeniz gerekiyor. Sonra Gnome Software’a nvidia yazıp nvidia driver’ını indirebilirsiniz.
Bu işlem bittikten sonra yeniden başlatın, nvidia-smi komutuyla kontrol edin ve ekrankartınızla ilgili bilgiler verdiyse doğru bir şekilde yükşemişsiniz demektir.

1 Like

Bu verdiğiniz talimatlar Fedora’da geçerli mi acaba?

Resmi dokümantasyonla 3 komut ardından kurabiliyorsunuz.

https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA

1 Like

[sudo] password for laptop:
Fedora 38 - x86_64 - Updates 24 kB/s | 11 kB 00:00 A
Fedora 38 - x86_64 - Updates 754 kB/s | 3.8 MB 00:05 A
Fedora Modular 38 - x86_64 - Updates 63 kB/s | 17 kB 00:00
Argüman için eşleşme yok: xorg-x11-drv-nvidia-470xx
Argüman için eşleşme yok: akmod-nvidia-470xx
Hata: Bir eşleşme bulunamadı: xorg-x11-drv-nvidia-470xx akmod-nvidia-470xx
Son üst veri süresi sona erme denetimi: 0:00:08 önce, Prş 05 Eki 2023 12:45:26 tarihinde.
Argüman için eşleşme yok: xorg-x11-drv-nvidia-470xx-cuda
Hata: Bir eşleşme bulunamadı: xorg-x11-drv-nvidia-470xx-cuda
gt 720m var ve 600/700 kısmını indirdim ancak yukardaki hatayı aldım sanırım uyuşmuyor

Ben fedorada böyle kurmuştum diye hatırlıyorum ama bir 5-6 ay önceydi

İlk başta rpmfusion depolarını aktif etmeniz gerekli. free ve nonfree depoları var iksini de buradaki talimatlarla aktif edebilirsiniz. Enabling the RPM Fusion repositories :: Fedora Docs

1 Like