Hangi mail sağlayıcıları kullanıyorsunuz? Öneriniz nelerdir?

Selamlar, biliyoruz artık Gmail genel olarak vazgeçilmez bir mail sağlayıcısı ama özgür bir sağlayıcı kullanmak istiyorum. Bir öneriniz var mıdır? Siz neleri kullanıyorsunuz?

Şimdiden teşekkürler, yazım yanlışı varsa kusura bakmayınız. <3

kendim gmail yanı sıra, kendi mail sunucumu kuruyorum fakat
alternatif olarak protonmail, mailbox öneririm.

1 Like

Skiff kullanıyorum tavsiye ederim.

Protonmail kullanıyorum. Kendine mail sunucusu açabiliyorsan lnu öneririm.

danwin1210 kullanıyorum.

skiff veya proton öneririm. eğer para verebilecekseniz tuta nota’da kötü bir seçim değil

Tutanota hesabını 1 kereye mahsus bedava ve kısıtlı kullanabiliyorsunuz diye biliyorum.

Lavabit’i önerebilirim. Tamamen ücretli ama güzel bir mail hizmet sağlayıcısıdır. Edward Snowden’ın zamanında kullanması ile ünlü olan bir sağlayıcı. DIME isimli bir sistemi de hayata geçirerek piyasaya yeni bir kazanımda bulundurmuşlardır.

veriyor da aşırı kısıtlı

Email zaten yapısı gereği şifreleme yapmaya uygun değil, hangi sağlayıcıyı kulanırsan kullan isterlerse e-maillerini okuyabilirler. Şifreleme imkanları var dahi olsa insanların %99’u bu sistemlere sahip değiller o yüzden de mânasızlar. Çok ki her türlü data benim elimde olsun diyorsun kendin mail sunucunu kurabilirsin. Ki kurması zor bir işlem ve açıkçası maillerinin spama düşme ihtimali de çok yüksek. Yunohost’un mail altyapısının spama düşmeme sorununu giderememiştim. Ben de Google denen illetten kurtulmak için önce proton mail kullandım ancak çokta hoşuma gitmedi daha sonra Skiff diye bir sağlayıcı buldum, işlerini güzel yapıyorlar ama şahsen en iyi özellikleri “custom domain’e” izin vermeleri böylece kendi alan adımla maili kullanabiliyorum çok iyi bir özellik. Böylece spama düşme sorunundan kurtuldum. Skiff Mail’in geçmişi Proton mail kadar da geçmişi temiz diyebilirim, en azından gelir modelleri reklama dayanmıyor. Gerisi sizin keyfinize kalmış.

1 Like

Teşekkürler, [email protected] gibi özel adresi nasıl temin edeceğiz? Domain alınca oluyor mu?

Bağladığın sunucuya smtp (mail servisi) kurman gerekiyor.
Sadece domain ile olmuyor.

Anladım, teşekkürler.

Merhabalar, evet Skiff Mail sadece domain ile bu servisi sağlıyor. Aşağıda nasıl yapıldığını anlatayım;

Gördüğün üzere bana ait bir sürü kendi domainime kayıtlı e-mail adresi var ve bunlar herhangi bir sunucuya bağlı değil, daha doğrusu bunlar Skiff Mail’İn sunucularına bağlı. DNS kayıtlarına yapacağın müdahele ile fazla etli sütlüye karışmadan sen de kendine özel e-mail adresine sahip olabilirsin.

Skiff Mail’de ücretsiz hesabını açtıktan sonraki adımları anlatacağım:

Öncelikle ana mail ekranından ayarlara geliyorsun;

resim

Daha sonra ise ayarlardan “Custom Domains” kısmına geliyorsun buradan kayıtlı domainine gerekli olan DNS kayıtlarını ekleyeceksin.

Daha sonra ise “Configure Existing Domain” kısmında ki “Configure Domain” butonuna tıklayacaksın.

Daha sonra beliren kurtucuğa domain adresini yazacaksın ve next diyeceksin.

Daha sonra sana DNS kayıtlarına girmeni isteyeceğin bir takım değerler çıkacak. DNS kayıtlarının nasıl değiştirileceği operatörden operatöre değiştiğinden anlatmayacağım. Google’dan kendi alan adı operatörü için nasıl yapıldığına bakabilirsin. Ama eşleşen isimlerle değerlerini girersen sıkıntı çıkmaz. Bir kaç saat içerisin de domain adresin mail almaya ve atmaya hazır olacak. Birden fazla domain adresi kullanmak istersen ücretli plana geçmen gerekecek. Ancak henüz aynı domainde farklı e-posta adresleri için bir limitleme ile karşılaşmadım.

Şahsen spama düşmemesinden ve kolay olmasından dolayı Skiff Mail’i tercih ediyorum. Bu tip bir hizmeti ücretsiz servisinde sunan başka bir firma görmedim.

2 Likes

Alan adı aldıktan sonra hemen deneyeceğim teşekkürler

Peki SMTP portuyla üçüncü parti e-posta uygulamaları kullanmak serbest mi Skiff’te? Ek olarak ödeme yapman gerekiyor mu veya kullanıcı başına ödemesi var mı? :smile:

Sanırsam hayır, kendi web arayüzleri ve uygulamalarını kullanmak gerekiyormuş. Tek bir tane domain için ödeme yapman gerekmiyor, ama birden fazla domain kullanmak istersen ya da “cath-in-all” (domaine hangi aliastan gelirse gelsin e-maili alma ayarı) yapmak istersen belli bir ödeme yapman gerekiyor. Şöyle bir fiyat skalası var;

Bu linkten fiyatları kendiniz görebilirsiniz

Şahsen webmail kullanmayı sevdiğimden benim için bir eksi değil uygulamasına zorunlu olmak, ama Thunderbird’e alışanlar için sıkıntı olabilir. Ayrıca sanırsam clientlarının hepsi olmasa da bir kısmı açık kaynakmış. Github’larında web componentlerini ve Windows uygulamalarını açık kaynak yapmışlar. Bazı lisanslar biraz tuhaf olsa da AGPL ile lisansladıkları da var. O yüzden benden geçer not aldı.

1 Like

2021 yılında piyasa sürülmüş, pek de bir geçmişi olduğu söylenemez, Protonmail (2013) veya Tutanota’a (2014) göre. Buna göre de değerlendirmek lazım.

1 Like

Tabi şahsi fikrim, ama zaten e-mail yapısı gereği gizli değil. Ondan tek amacım Google’dan kurtulmak.

1 Like