Hangi distroyu ve masaüstü ortamını kurarsam kurayım verim alamıyorum

Esenlikler dostlar.

Eski fakat aşırı külüstür sayılmayacak bir laptopumda Linux kullanmak istiyorum fakat hangi distroyu kurarsam kurayım sistemde bir ağırlık, bir kasma var. CPU kullanımı çok fazla oluyor, Transformice gibi basit oyunları bile düzgün çalıştıramıyor. Hatta oyunlar bir yana dursun web’de bile sağlıklı bir deneyimim yok. Youtube videosu dahi seyredemiyorum. Videolar 720p’de bile sürekli kasıyor, donuyor, CPU kullanımım gereğinden fazla gibi geliyor ki htop da bunu doğruluyor. Çekirdeklerden birisi %100’e yakın yük altında oluyor. Bu bilgisayarda 10’dan fazla -lubuntu gibi bazı lightweight distrolar dahil- distro ve birçok farklı masaüstü ortamı denedim fakat nafile. Hepsinde aynı sonuç. Bir türlü kullandırmıyor kendini. Farklı driver’ları denedim, açık kaynak kapalı kaynak driverları denedim, wayland x11 xfce lfce gnome kde denedim, yükü GPU’ya vermeyi denedim; birçok farklı şey denedim fakat hiçbir dağıtımda başarılı olamadım. Sorunun kaynağını anlayamıyorum. Çok daha eski bir masaüstü bilgisayarda bu distroları rahatlıkla kullanırken bu bilgisayarda Linux kullanamıyor olmam çok garip geliyor. Windows 10 çok daha akıcı resmen.

i7 4712mq işlemci, nvidia 840m ekran kartı, 8 gb ddr3 bellek ve 1tb harddisk mevcut laptopta.

Bana klasik NVIDIA sürücü problemi gibi geldi. NVIDIA’nın özel mülkiyet sürücülerini kurdunuz mu?

3 Likes

nouveau’yu da özel mülkiyet sürücüleri de denedim. evde tekrar deneyeceğim. belki yanlış yaptığım bir şey vardı

suckless dwm dene çok iyi en hafif de den bile hafif

mrb, void denedinizmi…

1 Like

bence antix 22 sürümünü denemelisiniz en hafif dagitimlardan biridir kendisi

Void pek de hafif sayılmaz. AntiX, Bodhi gibi hem tabanı güçlü hem program desteği tabandan dolayı güçlü hem de bu kadar hafif dağıtımlar varken. Technopat’ta hatta hafif linux rehberi bile yaptım. En beğendiğim hafif dağıtım AntiX. Ama değeri pek bilinmiyor ne yazık ki… Bu aralar hep Void görüyorum hafif diye öneriliyor. İzin verin rehberdeki ekran görüntülerimi buraya bırakayım:

Bodhi, gördüğünüz üzere 260 MB RAM yükü aldım.

AntiX, gördüğünüz üzere 200 MB altı yük almaktayım.

Bodhi, Ubuntu tabanlı olup Ubuntu’nun her yaptığını yapabilme potansiyeline sahiptir. AntiX de Debian tabanlı ve Debian’ın her yaptığını yapabilme potansiyeline sahip. Bu potansiyellerin yanında yüklerine tekrar bakmak isteyebilirsiniz belki.

1 Like

mrb. bu aralar vaktim bol olduğu için birkaç aydır linux dağıtımları deniyorum. arch’in kendisi ve türevleri, debian keza öyle. fedora suse hepsinden denedim… :laughing: yazılım veya teknik tarafını pek bilmem.
sanal makina da değil, gerçek kurulum yapıp bir süre denedim… en hızlısı void, en stabil mint… antix denemedim. doğrudur hızı olabilir, sanırım antix ve void’de systemd yok…

1 Like

Bodhi yükledim denedim, AntiX yükledim denedim. Ben de sanal makineye güvenmiyorum. Yüklemeden test edilecekse de live ortamı daha güvenilir sonuçlar veriyor. AntiX şuan yüklü hatta, neofetch komutundan donanımlarımı da görebilirsiniz. :+1:

Konuyu hortlatiyorum sanirim, hatam varsa affola.
Hocam sorunlariniz nerdeyse benim yaşadığım sorunlarin tıpa tıp aynısı birkaç farkliliklar olsa da.
(bende cpu hic 100 olmuyordu hep baya düşüktü ama ona ragmen sanki cpu 100 müş gibi kasmalar,donmalar,1080p de takilmalar,webde sağlıklı bir deneyim yaşayamamak vs. direkt benzer sorunlarimiz)
Ek olarak benim de ekran kartım 840m.
Çözüm bulabildiniz mi hocam?