Halka Açık Ağlarda Vpn Harici Güvenlik Önerileri

Merhabalar ve iyi yıllar! Halka açık bir ağa bağlandığımızda vpn lere alternatif bir çözüm var mıdır? Teşekkürler!!

Hello client yada çift taraflı şifreli tcp bağlantıları geliyor aklıma.

Firefox’daki (muhtemelen diğer tarayıcılarda da vardır) DoH (DNS over HTTPS) kullanmak. Özellikle Firefox’da DoH’ı açınca açılan encrypted client hello ile gizliliğinizi ve güvenliğinizi iyice arttırabilirsiniz.
bkz. Encrypted Client Hello (ECH) - Frequently asked questions | Firefox Help

3 Likes

Orbot kullanılabilir belki.

Wifi paylaşım özelliğini kullanarak yerel bir vpn ağı oluşturmuş olursunuz. Telefondan internet paylaşımını usb kablo, hotspot, bluetooth ile paylaşarak bunu yapabilirsiniz. Eksi yanı iki cihaz taşımanız gerekir (telefon+pc ya da telefon+ telefon).

Bunun yanında hiç bir bankacılık işlemi ve şifre gerektiren hiç bir işlem yapmayın. Https desteklemeyen sitelere girmeyin.

hocam firefox kullanmıyorum ama dns leri biraz araştırdım, mulvad ve next dns den verim alamadım ama quad 9 çalışıyor gibi gözüküyor. kendi sitelerinden de bunu doğruladım. fakat isp min yasakladığı proton vpn sitesine erişemiyorum. dns değiştirdiğime göre protona erişmem gerekmez mi? sizce neyi yanlış yapıyorum acaba?

Sadece dns değiştirmek ile tamamen engellenmiş olmuyor. Hala ip adresine istek gönderdiğiniz için direkt ip adresi engeli de olabiliyor.

1 Like

Anladım hocam teşekkürler. Kazancım gizlilik ve güvenlik oldu o zaman

1 Like