Hafif Linux önerisi ve sorunlarım

Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 2 GB

Yukarıdaki gibi kasaya sahibim. Son 1-2 yıldır rahatlıkla diyebilirim ki denemediğim hafif linux kalmadı. AntiX’ten tut LXLE’ye, Lubuntu’dan tut Puppy Linux’a, hafif diye önümüze sunulup Ram’in yarısını sen daha bir şey açmadan sömüren KDE ve XFCE ile gelen dağıtımlara kadar…

En son en güzel performansı antiX’te aldığımı fark ettim ve onda kaldım. Steam’den Don’t Starve Together, Max Payne 2; Heroic Games Launcher’den de Loop Hero Epic versiyonunu oynuyorum. Bunlarda sorun yoktu. Sonra bir baktım antiX 23 çıkmış. İyi dedim bir kurayım bakayım, kurmaz olaydım. antiX 22’de yaşamadığım bir sürü sorunla karşılaştım üstüne üstlük fazla uğraşmayı sevmeyen bir yapım var maalesef. Sonra sırt çevirip tekrar 22’ye döndüm benzer sorunlar yine beni terk etmedi. Tekrar distrohopping macerasına başladım ister istemez. Bodhi, Archcraft openbox, Endeavour LXDE, Fedora LXDE, Sparky minimal gui… Derken en sonunda fark ettim ki antiX kadar hafifi ve program destekli olanı yok. Gözümü kararttım tekrar antiX 23 kurdum. Sorunları adım adım çözerken şu can alıcı nokta beni çıldırttı. Arkadaşlar yaptığım bütün işlemler birebir aynı. Ama antiX 22’de Heroic Games’te aldığım performansı ne antix 23’te ne de başka dağıtımda alamadım. Sürekli bir kasma donma oluyor çıldıracağım resmen. İyi dedim geri antiX 22’ye döneyim bu sefer de ses sorunu vardı ve saatlerce uğraşmama rağmen çözemedim. Kafamın biraz boşalmasına izin verdikten sonra antiX 22 ya da daha eski bir sürümünü kurmayı düşünüyorum sizler ne dersiniz? antiX forumunda okuduğuma göre antiX 22 2028’e kadar, antiX 21 2025’e kadar resmi destek almaya devam edecek.

Yoksa hepten sırtımı çevirip Revios10 kurup geçeyim mi? Cidden bıktım çünkü… Gerçi onda da Ram’in yarısı doluyor ama ne yapayım…

Kaynaklardan tasarruf etmek ve farklı bir workflow denemek için pencere yöneticisi kullanmayı da deneyebilirsin.

Hocam kaynak tasarrufu için antiX yetiyor o konuda sıkıntım yok. En güncel sürümü bile 200 MB Ram yemiyor. Hatta antiX 22 150 MB.

1 Like

arkadaş zaten bir pencere yöneticisi kullanıyor. antiX Linux IceWM ile geliyor, bir floating window manager ve tiling window manager’lardan bile az ram kullanıyor. ben kurduğumda ram kullanımı 150 mb falandı boşta.

@kayra150 şu anda antiX 23’teysen belki kernel değiştirmek performansını biraz arttırabilir. zen kernelini ve xanmod kernelini bir araştır derim.

eğer bu çekirdekler sana istediğin performansı vermezse antiX 22’ye dönmek akıllıca olur sanırım. bu dönemde core2 duo kullanmak üstüne üstlük bu sistemle oyun oynamak takdire şayan, tebrik ederim. eğer antiX 22’de yaşadığın ses sorununu ayrıntılı olarak anlatırsan belki yardımcı olabiliriz. antiX stabil bir dağıtım zaten, seni 2028’e kadar taşıyacaktır diye düşünüyorum.

2 Likes

Çekirdek olayına bakmıştım ama tam anlamamıştım. Xanmode öneriyorlardı galiba Debian’lar için. Yarım saat uğraşıp yapamamıştım. İkinci ya da üçüncü komut satırında donuyordu. Tekrar bakarım.

Ve evet atmaya kıyamadım kasayı. Nereden baksak 16-17 senesi var emektarın. :smiley:

1 Like

Genelde bu tür durumlarda ram biraz daha önemli olabiliyor. şuan ki sistemim seninkine benzer 4 gb ram var 2 idi sonradan 2 daha taktım(Bu kadar mı fark eder gençleştim resmen). Eğer ram bulabiliyorsan en azından 2 gb ram alabilirsin.

Bunu çok önceden düşündüm ama anakart maksimum 2 GB Ram destekliyor. Keşke olsaydı. Şimdiye 4 GB Ram ile Endeavour LXDE ya da MX Linux kullanıyor olurdum. :slight_smile:

Xanmod çekirdeği kurmayı başardım ama performansa en ufak bir etkisi olmadı. Aksine internet hızım 100 Kb altına düştü. Şimdi eski çekirdeğe dönüp antiX 21, 19 sürümlerini ventoy’a kopyalayıp deneyeceğim. 22 sürümünden başlayarak.

Bu arada yıllarda yanlışım olmuş düzelteyim:
. antiX 23 son sürüm Debian 12 bookworm tabanlı en günceli.
. antiX 21/22 Debian 11 bullseye tabanlı 2027’ye kadar desteği varmış.
. antiX 19 ise Debian 10 buster tabanlı 2025’e kadar desteği varmış.

Şimdi de hiçbir antiX sürümünde canlı ortamda ethernet bağlantısını görmüyor ne olduysa. Vallahi çıldıracağım az kaldı. Az önce dağıtım indirip kopyaladım halbuki…

deneme şansınız varsa birde SparkyLinux’u NsCDE masa üstü ortamı ile deneyin yada anitX de deneye bilirseniz NsCDE masa üstü ortamını kurun

antiX 22 ile tüm sorunlarımı çözdüm sayılır.
. Heroic Games Launcher sorunsuz yüklendi, winehq yüklerken biraz zorlandım ama yükledim. 32 bit kütüphanesini aktif ettim. Kasma donma olmadan eskiden oynadığım gibi performans aldım Loop Hero’da.

. Steam’de sorun yok. Oyun yüklenip açılıyor. Hatta vulkan desteğini kapatıp proton ile Max Payne 2, Adventure Quest falan oynuyorum. Don’t Starve Together’da ses sorunum vardı. O da az önce pulseaudio yükleyince düzeldi synaptic’ten.

. İnternet var ve sorunsuz.

. Film-dizi-anime izleyebiliyorum 480p ve 720p’de kasmadan donmadan(internet yavaşlığı sonuçları hariç) hatta bazen 1080p de kasmıyor tam anlamadım. :smiley: Bu arada 1080p video denerken arkada steam açık kalmış ona rağmen video kasmamış. 2 GB Ram kullanıyorum evet.

. Evde izlemelik film falan indiriyorum. Dual dil olunca televizyon dili sorun etmesin diye mkvtoolnix aracı ile diğer dilleri silip Türkçe bırakıyorum altyazı da siliyorum.

Daha ne isteyeyim ki… Adamlar yapmış bize de kullanması düşer. Hafif dağıtım isteyenlere kesinlikle öneririm.

Bu arada hatırlatmak isterim kasanın gerçekten donanım özellikleri neofetch’te göründüğü gibi. Yani sanal makine falan değil.

İyi ki varsın Linux, iyi ki varsın Debian, iyi ki varsın antiX… Sizler de olmasanız boşta 500-600 MB Ram kullanımını hafif sanacaktık, hatta 2 GB Ram kullanımı olan Windows’u baştacı edecektik…

8 Likes