Hafif bir masaüstü ortamı önerisi

Benim bilgisayarım 11 yıllık zar zor SSD ile hayat verdim. Windows kasıyordu bende Ubuntu kurdum. Sonra Arch KDE’ye geçtim. Bu sefer fan aşırı çok çalışmaya başlıyordu. Babam da tekrardan Windows kurmuş. O kadar emeğim boşa gitti. Babam Linux kasıyor bir şey yapılmıyor diyordu. Sanırım en son Hyprland açık kalmıştı ondan herhalde neyse. Ben şimdi tekrardan Arch kurmak istiyorum ama şimdi hakketen KDE ve Gnome biraz kasıyor ama XFCE’ye gözüm ters. Bir ara kurdum yaşamadığım şey kalmadı. O yüzden sizin önerebileceğiniz hızlı ve güzel bir masa üstü ortamı var mı?

Kde xfce hafiflik konusunda hikayedir. Ya masaüstü kullanmayan ya da LXDE kullanan bir dağıtım denemeniz lazım. Önerilerim:

AntiX
Bodhi
Wattos
Archcraft

Not: 11 yıllık bilgisayar kullanan birine, 16 yıllık kasayı çatır çutur kullanıyorum diye açıklama yapmak isterim. Kullandığım dağıtım antix. Ram 2 GB. ati radeon hd2400 pro. Dual çift çekirdek 2 ghz intel işlemci.

1 Like

lxde kullanmak için lxde kullanan bir distroya ihtiyacı yok ki kendisi de kurabilir. vanilla bir distro kursun masaüstü dağıtımı da olsun illaha diyorsa lxde yerleştirir ama şahsi tercihim window managerlar’dır hem daha hafif olur doğal olarak hem de daha kolay kişiselleştirilebiliyorlar. (en basitinden kde’de mesela tek bir klavye tuşuna atama yapamıyordum illaha 2 adet gerekiyordu ama window managerlarda tek bir dosya üzerinden istediğin herşeyi atayabiliyorsun varsayılan olarak gelen pek birşey olmuyor zaten kendin kişiselleştiriyorsun)

Yıllardır hafif linuxlar denerim. İstediğin dağıtımda istediğin masaüstü ortamını kur fikri pratikte sıkıntılı bir süreç oluyor. Bunu çok denedim. Yani önerim kullanılan dağıtımın varsayılan masaüstü ortamını değiştirmemek. Ayrıca antix masaüstü kullanmıyor ve ram yükü 150-200 Mb arası. Bodhi 250-300 Mb arası. Wattos 250-350 mb arası. Archcraft ise 300-400 mb arası.

Başka bu kadar program desteği, donanım desteği sunup bu kadar hafif dağıtım göremedim yıllardır. Denemelerim yukarıda verdiğim donanımlar ile yüklenerek ya da live ortamda denenerek ölçülmüştür. Sanal makine testlerinin sağlıklı sonuç verdiğini düşünmüyorum.

Bilgisayarın belli bir kısmı masaüstü ortamına ayrılıyor bu da sistemi çok yoruyor.
Kde, xfce, lxde vb floating DE (Kayan masaüstü ortamı) olarak çalışıyor.
Tiling window managerlar(Sekmeli pencere yöneticileri) ise çok fazla sistemi yormadan çok arayüz veri hesaplaması yapmadan çalışıyor ve fareye gerek kalmadan hızlıca sekme işlemleri yapılabiliyor.
Tilingler de basit ayarlar yaparak float olarak da kullanılıyabiliyor.

Genel olarak tiling window managerları birkaç kısayolu hatırlayarak çok daha hızlı bir şekilde kullanabilirsin.

Tiling olarak her linux distrosunda çalışan i3 veya awesome wm i öneririm. i3 boşta ram olarak 3 mb awesome wm ise 17 mb ram yiyor ve bayağı hızlılar.

İlk yüklediğinde i3wm çok boş gözüküyor config dosyası ve pluginlerle çok güzel bir hale geliyor eğer uğraşmak istemiyorsan EndaevourOS’in i3 temalı versiyonunu kurabilirsin son kullanıcıya hitap edecek şekilde özelleştirmişler.
EndaevourOS bir arch tabanlı işletim sistemidir.

Ben şahsen arch i3wm kullanıyorum.

1 Like

WindowMaker der susarım ama WM.

İ3wm klavyeye çok zorluyor ya denedim de alışamamıştım. Openbox, icewm falan daha rahat ve kullanışlı bence. Direkt pencere yöneticisinin ne kadar yük oluşturduğunu bilmiyorum ama sistem boştayken toplam 150-160 mb ram yüküne düşmek mümkün bu dediklerimde. İ3 çok bakmadığımdan bilmiyorum. Denediğim Archbang’ti yükü de Antix’i ikiye hatta neredeyse üçe katlıyordu.

Bende de 10 yıllık pc var. 2.4 GHz işlemci ve 4gb ram var. Şuana kadar gnome, kde, xfce, i3 ve hyprland kullandım ve hiçbir kasma donma gibi sorunla karşılaşmadım.

NsCDE

nscde

1 Like

Lxqt, Lxde olabilir.

Bir pencere yöneticisi kullanmak sizin için daha iyi olabilir. Hem de daha da özelleştirilebilir. Hem daha minimal ve kaynak tüketimi az.

Hocam i3 vm i nasıl kurabilirim? İlk başta sistem özelliklerini vs. yazmadığımı fark ettim 4 gb ram im var i3 çok mantıklı geldi ve şu anda bende wayland yüklü i3 kursam sorun olur mu? Ve benim babam Kde kullanabilir ikisi çakışır mı ya da çakışır ise bir şey olur mu?

Çakışma olmaz ilk pc açıldığında şifre girilen kısımdan grafik oturumunu seçmen gerekiyor sadece. i3 x11 kullanıyor.
İ3 e ilk başta alışması çok zor oluyor önce onuda belirteyim.

Normal bir şekilde terminalden kuruyorsun.

Arch kullanıyorsan sudo pacman -S i3

Ununtu kullanıyorsan sudo apt install i3

Dediğim gibi kurduktan sonra pcyi bir yeniden başlat şifre kısmınd grafik oturumunu i3 yap.

Kısayollar biraz karışık, youtubeda öğretici içerikler var. Zamanla alışırsın.

1 Like