Grafik arayüzü olmadan bilgisayar kullanmak

bazenleri öyle bir setup yapıyorum ki ne xorg ne wayland yüklü. grafik driverları zaten yok. hele desktop, window manager falan hak getire.

tatlı bir challenge bence. nostaljik bi havası var, sanki ms-dos devrindeymişiz gibi.

terminal olarak tmux kullanıyorum. aslında masaüstü ortamım tmux diyebiliriz. ekranı bölebiliyor veya farklı çalışma alanlarına geçebiliyor.(alternatif olarak gnu’nun ekran bölücüsü screen var).
metin düzenleyicim micro, nano’dan çok daha iyi. yazılımcı olmadığımdan vim ya da emacs’e ihtiyaç duymuyorum.
internet tarayıcım elinks (alternatifleri lynx, links, w3m)
müzik oynatıcım cmus (mocp, musikcube)
dosya görüntüleyici olarak nnn ve ranger kullanıyorum ama direkt shell’den ls ve cd gibi komutları kullanmak daha rahatıma geliyo
email = mutt
irc = weechat, irssi
matrix = weechat-matrix
xmpp = profanity
torrent = rtorrent
task manager = htop
fetcher = neofetch, pfetch
tetris = bastet

mis gibi : ) eğer varsa sizin de kullandığınız CLI ya da TUI arayüzlü program, lütfen yazın. böylelikle TTY deneyimimizi daha da iyileştirebiliriz.

mutlu delilikler arkadaşlar.

3 Likes

Konsepte uyuyor fakat sadece klavye ile kullanılacağını sanmıyorum.

Ben selenium ile web driver macrosu yapıyordum. Headless mod aktifleştirip otomasyon ile veri çekiyordum . Ss bile alınabiliyor. Mesela bazı patternlar ile girilen linkteki verileri çekip nano vb ile okuyabilirsiniz.

Hatta sırf terminal üzerinde çalışan browserlar var.