Google'nin Konum Takibini Asla Bırakmaması Üzerine

Google yine şaşırtmadı. Kitleler halinde google’den uzaklaşılması gerektiğini hatırlattı.

İlgili haber → Google'ın Konum Geçmişi Özelliği İşe Yaramıyormuş... - Webtekno
2018 yılından bir haber → https://bilgiguvende.com/google-konum-ozelligini-kapatsaniz-bile-sizi-takip-etmeye-devam-ediyor/
Başka bir kaynak → Google, Konum Geçmişi Açıklamasını Değiştirdi - CHIP Online
Daha başka bir kaynak → Google still tracks you through the web if you turn off Location History - The Verge
Bambaşka bir kaynak → Google keeps a history of your locations even when Location History is off | TechCrunch

2 Likes

Çok belli telefonu kullanırken anlaşıla biliyor.

Öncelikle ellerinize sağlık. İzininzle bu konuya ufak bir yorum getirmek istiyorum. Acaba bu Google’nin özellikle yaptığı ve suistimal ettiği bir durum mu yoksa “Konum Doğruluğu” artırmak için kullanılan diğer argümanların bir yan etkisi midir? Mesela eskiden sadece GPS verileri kullanılırken şimdi Wifi Tarama, Bluetooth, Hücresel Veri tabanlı konum ve daha da ötesi her yeni telefonla gelen farklı farklı konum yetenekleri. Şimdi Google ve Apple’ın elinde aslında bir deniz dolusu veri var ve bunları kullanıcı izin verdiği zaman zaten kullanıyor. Fakat kullanıcı konum geçmişini kapat dediği zaman kapatmamaları aslında biraz da bizim mi suçumuz sizce?

Bir filmde şöyle bir replik vardı: “Devlet bizi takip etmiyor, bizler takip cihazlarını alıp boynumuz, ceplerimize ve çantalarımıza koyduk.” Şimdi bir açıdan biz de bu imkanı bu firmalara veriyoruz. Bir videoda (Yusuf İpek’in çektiği) Anroid cihazı Google ve bağlı diğer servislerinden arındırılmasından bahsedilmişti. Mesela o videoda anlatılan her bir adımı düşündüğüm zaman bu adımların her biri bizi izlemelerine imkan tanıyan bir yöntemin iptal edilmesine neden oluyordu. Bu açıdan böyle genel bir takipten kaçınmak ve engellemek gerçekten çok zor. Böyle haberler çıktığı zaman hem üzülüyorum hem de içimden bir yandan zaten tahmin ediyorduk diyorum.

Elinize sağlık güzel bir yorum oldu. Bahsettiğimiz büyük teknoloji şirketleri devletlerden daha çok kişisel veriye sahip olduğu bir gerçek. Bu şirketler internete bağlandığımız andan itibaren bizi takip etmekte ve kullanıcı profili oluşturmakta. Öyle ki her ne kadar vpn de kullansak tor ağını da kullansak hatta şifreli dns ler de kullansak kişisel profillerimizi oluşturup bizim kim olduğumuzu tespit edebiliyorlar. Sadece fotoğrafta gözüken ben’den cloud’da ki fotoğraflarımızdan, oluşturduğumuz dijital notlardan ve daha bir çok veriden bizlerin profilini oluşturdukları bir gerçek. Bizim yani bu topluluğun yapmaya çalıştığı şey bu oluşturulan profildeki veriyi azaltmaktan ibaret. Mesela microG kullanarak belki google’ye farklı bir profilmiş gibi gözüküyor olabiliriz fakat atladığımız şey izlediğimiz videolar, yaptığımız yorumlar, ne kadar vakit geçirdiğimiz, yazım karakterimiz gibi noktalar bizi ele veren noktalar. İnternet dedigimiz şey kendi bilgisayarımız ile bir başka bilgisayar arasındaki iletişimden ibaret. Bir film repliğide ben yazayım her temas iz bırakır. :slight_smile:

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.