Google play hizmetlerinin android telefonlardaki yeri ve önemi nedir?

neredeyse tüm cihazı google play hizmetleri yönetiyor. google play hizmetleri olmasa anlık bildirimler bile olmayacak fakat ben bunun nedenini anlayamıyorum. google play hizmetleri olmadan bulut mesajlaşma uygulaması kullanacaksak kullanamıyoruz, konumda sorunlar yaşıyoruz, oyunlarda vs satın alım tarzı işlemler gerçekleştiremiyoruz. android gibi bir sistemi bile google hizmetleri feth etmiş durumda. bazı şeyleri anlayabilirim fakat anlık bildirimlerin google ile nasıl bir alakası olabilir ki? en basitinden gelen sms’i anında görebilmek için neden google hizmetleri gerekiyor? konum hizmetini değiştirmeye çalışsak değiştiremiyoruz (önceden microg ile yapabiliyorduk fakat artık olmuyor). alternatifler de iyi çalışmıyor ve alternatif araçlarda zaten gene google ile bağlantı sağlıyor. mesela microg kullanıyorum ve call of duty’de satın alım işlemi gerçekleştiremiyorum, mağaza gözükmüyor, telegramdan anlık bildirimler gelmiyor (diğer uygulamalardan geliyor fakat anlık sayılır mı emin değilim biraz daha yavaş), bazen doğrulama yapmam gerekirken yapamıyorum (ayarlardaki google kısmına girmemi istiyor fakat ayarlarda google yok), konum servisleri aşırı derecede kötü çalışıyor. şuanda microg kullanıyorum android 11 cihazımda, sanırım güncel kalmayı pek başaramıyorlar. microg içinde alternatif lazım bence. özellikle anlık bildirimler ile google’ın bağlantısını anlayamıyorum

MicroG dahil google’a dair hiçbir şey yok telefonumda.
Konum servisler yavaşta olsa çalışıyor (Organic maps)
Mail’lerde büyük bir gecikme olmuyor (K-9 Mail)
Telegram bildirimleri gecikme olmadan geliyor (Nekogram)
SMS’ler de aynı şekilde gecikme olmadan geliyor (CrDroid SMS)
Ben uygulama içi satın alma yapmıyorum ama bu gerçekten sorunlu bir durum.

Piyasadaki (neredeyse) tüm Android cihazlar google uygulamaları ile geldiğinden böyle entegre etmişler maalesef.
Bİldirimlerin google ile bağlantısı çoğu android uygulamasının google’ın push notification servisini kullanması. 10 uygulama kendi servislerini çalıştırmak yerine sadece google’ın servisi çalışıyor gibi düşünün.
Android’in kendi push notification servisi olabilirdi mesela google’ın servisi yerine.

2 Likes

nekogramı deneyeceğim. konum servisleri uygulamayla pek ilgili değil bence, telefonun gps ile bağlantı hızına göre vs oluyor sonuçta uygulama bundan veri çekiyor. microg’nin pek hayrını göremedim (bazı sorunları ve anlamadığım yerleri çözebilirsem tamamen sileceğim), bir yere google hesabımla (gmail) giriş yaparken microg gibi birşey gerekir mi mesela? (kayıtlı hesaplarımın çoğu yeni olmadığı için halen gmail kullandığım yerler var).

whatsapp, aliucord (discord istemcisi) google drive (obsidian ile bağlantı sağlamak için kullanıyorum. bilgisayarda rclone, telefonda ise drivesync kullanıyorum) , google fotoğraflar (fotoğrafları yedeklemek için), youtube (revanced manager ile patchlenmiş halde), microsoft shiftkey klavye, zeep life (eski adıyla mi fit, saate bağlanabilmem için gerekiyor) türk telekom online işlemler gibi uygulamalarda ne gibi sorunlar yaşayabilirim? microg’yi silmemi önerir misin? özellikle whatsapp ve youtube’da anlık bildirimlerden mahrum kalacağım sanırım, belki de mesajlaşma sağlayamam bile :man_shrugging:. ayrıca paparada kullanıyorum

Destekliyor, Nekogram güzel client.
Nerede olduğuna bağlı, google hesabımı sadece K-9 Mail ile kullanıyorum. Sorun çıkartmadı.
Mi Fit’i bilemiyorum ama Samsung saatim ve kulaklığımla bağlantı kurabilmem için gereken Galaxy Wearable çalışıyor.
Papara ve Whatsapp’da (bildirimler hariç) sorun yaşamıyorum. Online işlemleri şuan web’den kullanıyorum ama eskiden (Vanilla LOS) uygulamayla kullanıyordum, sorun çıkartmıyordu.
MicroG denemediğimden yorum yapamayacağım.
Mesajlaşma uygulaması olarak sadece Telegram kullandığımdan (o da bildirimleri gerçek zamanlı gönderebiliyor dediğim gibi) sorun olmuyor bende.

az önce nekogramı denedim fakat çağrılar vs mesajlar bildirim çubuğuna düşmüyor. orjinal telegramda da aynı sorunu yaşıyordum anlamış değilim. belki halen çözemezsem bunun hakkında konu açabilirim. senin nekogram kullanma sebebin ne idi?

google ile herhangi bir siteye veya uygulamaya giriş yapabilmek için soruyorum

türk telekom online işlemlerde silsüpürü yalnızca mobil versiyonda yapabiliyorum, o yüzden web sürümü kullanmıyorum :man_shrugging:

Tekelcilik diyoruz buna. Google çok büyük olduğu için telefonlara bile gömülü geliyor ve seni her türlü izleyebiliyor.

Markalara bu yüzden para veriyor, bu yüzden varsayılan olmaya bu kadar dikkat ediyor vb.

Sizin kadar alternatifleri kullanmadım ve bilmiyorum lakin bunun sebebini biliyorum. Kapitalizm.

1 Like

Translate gibi özellikleri için kullanıyorum.

Ben telekom’a geçeli sil süpür yok nedense ::

translate demişken androidde kullanabileceğim translate uygulaması var mı önerdiğin? google servislerini bırakırsam sanırım google çeviri de kullanamayacağım. alternatif bir uygulama lazım. çevrimdışı çeviri, sesli ve görsel çeviri olursa tadından yenmez.

Push Notification servisleri yalnızca Google Play Hizmetleri üzerinden yürütülüyor, bu sayede uygulamalar kendi bildirim sistemleri tasarlamak zorunda kalmıyorlar. Her uygulamanın arka planda bildirim servisi çalışmadığı için bu da pil tasarrufu sağlıyor. Google’ın stabil sistemi sayesinde de hiçbir bildirim kaçırılmıyor veya geç kalmıyor. Çok faydalı ama tekelci bir sistem, yapısı gereği.

Konum hizmetleri de yine Google’ın çok büyük, yıllar süren yatırımlarının sonucu. Size bir şeyler sunması için de sizin ona bir şeyler vermenizi istiyor haklı olarak.

Tüm bunlar son kullanıcı için oldukça faydalı. Yeterli bilinç oluşmadığı için alternatifleri de yükselemiyor. Örneğin Google Haritalar alternatifi olan OpenStreetMaps’i araştırırken, Almanya’da birçok kişi iş gördüğünü söylüyordu çünkü birçok insan katkı yapıyor. Türkiye’de ise fazlasıyla yetersiz maalesef.

1 Like

Kısa bir şekilde bir yanlış aşılmayı düzelteyim.

Android google a ait ve açık kaynak bir proje.

Google buradan para kazanmak için google programlarını kapalı kaynak olarak servis ediliyor.

Google componentleri Androidin core yapısını oluşturduğu için yerine yeni bir tanesini yapmak çok zor, sıkıntılı, pahalı ve zaman gerektiriyor. O yüzden yapılmaya çalışanlar çok sıkıntılı.

Üstelik üreticiler bunlarla uğraşmamak ve cihaz güvenliğini sağlamak için google servislerini barındıran romlar kullanıyor.