GoG da oyunu drm siz çıkartarak nasıl Korsandan zarar görmüyorlar

Cd project red saten korsan oyun satarak başladı ama kafamı kurcalayan şey korsana izin verirken bile hala nasıl satışlardan kazana biliyor. Yada doom açık kaynak kodlu ve binlerce portu var beni kim legal bir kopyası olmadan archieveden doom.wad indirmemi. Açık kaynak yada DRM korumasız oyun yapmak nasıl kârlı olabilir.

Demek ki adamlar hala yeteri kadar satabiliyor, hatta bu olay drm karşıtı insanları da kendine çekip oyunu almalarına sebep oluyor olabilir (mesela ben). Belki de sponsorları vardır onlardan da kazanıyorlardır.

1 Like

İktisat dersinde bunu Cobweb eğrisi / teorisi ile açıklamışlardı hatırladığım kadarıyla derslerden. Şimdi ürün için ek maaliyetler azaldığı zaman arz edilen ürünün fiyatı ucuzluyor. Ucuzlayınca talep artıyor. Talep artınca firmanın geliri arttığı için daha çok ürünü daha da ucuza arz edebilmeye başlıyor. En sonunda bir yerde arz ve talep eğrileri kesişiyor ve sabitleniyor gibi bir şeydi. Konunun ehli arkadaşlar var ise lütfen beni düzeltsin :innocent: . Demek istediğim şu ki korsanın bir nedeni de pahalı oyun. Oyun ucuz olursa çok kişi alır çok kişi alırsa daha ucuz olur gibi bir mantıkla hareket ediyor olabilirler bence. DRM ve diğer ek yazılımlar, ek kesintiler, store vergileri vs deyince oyun fiyatı belki de çok artıyordur. Düzgünce DRM’siz sundukları zaman belki kurtarıyordur maaliyet veya belirli bir gelir elde ettikten sonra oraya koyup kalanı da böyle finanse ediyor olabilirler. Malum nasılsa bir gelir elde ettik artık korsan çok abartılsa da sorun değil gibi.

Bu Türkiye ve belki birkaç ülke özelinde çok sorun olmuyor. Ama özellikle EU ve ABD’de daha siz oyunu bitiremeden 10-20 katı belki cezalar geliyor. Buna da değmiyor sonuç olarak.

1 Like

asetsprite da paralı bir açık kaynak program sen sadece exeye para ödüyorsun ama para ödemeyeceksen kendin github dan derleyip kullanabiliyorsun. Mantıklımı bilmiyorum GNU nun satrncamacı bedava olmak ama bedava olmak istemeyen programlar nasıl açık kaynak olabilir

Çok mantıklı aslında .wad dosyası da saten oyunun assetlerinin olduğu dosya sadece yani oyunun kedisi GitHub - id-Software/DOOM: DOOM Open Source Release açık kaynak olmasına ramen hayla steam deki oyunu indirip doom.wad dosyasına ihtiyacınız var. Bu dosyada Archivede olduğu için hayla neden insanların aldıklarını sormuştum çünkü korsanlamsı oldukça kolay ve o kadar eski olunca tam korumuyorlar sanırım.

Aslında bu biraz farklı bir konu. Çok eski (özellikle 20-30 sene ve öncesi) oyunları ile ilgili Abandonware diye bir tabir kullanıyorlar. Mesela Need For Speed 2 SE’yi archive[.]org dan indirebiliyorsunuz. Ama bu demek değil ki aslında legal bir indirme. Hatta Github üzerinde bununla ilgili repolar bile var. Fakat firma artık tabiri caizse ürünü boşa bırakmış ve çok onla ilgili aksiyon almak istemiyor. Fakat eğer isterse yine de bir anda aksiyon almaya başlayabilir. Sadece uzun süre geçtiği için ve artık o kadar da önem arzetmediği için (bir nevi) görmezden geliniyor. Tüm hakları saklıdır cümlesinin canlanmış hali gibi aslında. Diğer durumlara göre daha az problemli ama yine de temelde aynı noktada sorunlu. Mesela gönül rahatlığı ile bu oyunu halka açık bir etkinlikte oynatamaz veya kopyasını resmi olarak yayınlayamazsınız.

Evet Half-Life ı mobilden oynuyorum şu an. Eski oyunların boş lanması gerçek çok üzücü çünkü. Tekrar oynanabilsin diye çabaladığınızda o oyun bizim diye kapatıyorlar. Doomu sevdiğim yanı da bu adamlar direk kodu vermişler ne zaman yayınladıklarını bilmiyorum ama umarım bir gün oyunları çıktığı gün kaynak kodu ile çıktığı bir gün olur işte o tüm savaşlar bittmiş dünya barışı sağlanmıştır.

İşte burada devreye donation olayı giriyor. (Türkçesini unuttum yeminle neyse.) Nasıl dernekler paralarını donationlarla alıyor ise bunlar da o mantıkta yardım etmek isteyen parayla alıyor ve bir şekilde kazanmış oluyor o parayı.