GNOME mu? KDE mi?

2020 y─▒l─▒nda MX Linux ile tan─▒┼čt─▒m LinuxÔÇÖa temalar ile harika sonu├ž ├ž─▒kard─▒m. 2 ay kulland─▒ktan sonra ├ž├Âz├╝lemeyen bir sorun oldu. ├ľrne─čin X hatas─▒ Y ile ├ž├Âz├╝lecekti Y hatas─▒ Z ile ├ž├Âz├╝lecekti ancak Z hatas─▒da X ile ├ž├Âz├╝lecekti. B├Âyle bir d├Âng├╝ye girdi─čim i├žin MX LinuxÔÇÖu sildim. Sonra Yusuf ─░pekÔÇÖin kanal─▒n─▒ g├Ârd├╝m ve LinuxÔÇÖu bana sevdirdi. ┼×imdi ┼ču noktada karars─▒z kald─▒m Fedora m─▒? Ubuntu mu? Se├žtikten sonra KDE mi? GNOME mu? GNOME bana ├žok g├╝zel geldi ama RAM kullan─▒m─▒ falan oldu─čunu s├Âyleselerde ben pek g├Ârmedim ama yinede korktum. KDEÔÇÖde ise daha az kaynak kullan─▒m─▒ oldu─ču s├Âylendi ancak kendi temas─▒ndan ba┼čka tema kurmak bana i┼čkence oldu. Ne se├žmeliyim? Tabi 4 y─▒l sonra ilk ba┼člad─▒─č─▒m Fedora Gnome oldu, o yandan kendini bana sevdirdi.

Merhaba.

├çok bir fark etmez asl─▒nda. GNOMEÔÇÖdan ├žekinecek bir ┼čey yok. Ben Pardus GNOME kullan─▒yorum gayet iyi.

KDE de ayn─▒ ┼čekilde bir sorun te┼čkil etmez.

─░kisinin ├╝st├╝nl├╝k kurdu─ču yerler pek yok, ikisi de kendi halinde DEÔÇÖler bana g├Âre.

Fedora m─▒ Ubuntu mu konusunda ise ikisi de gayet iyi, stabil ve sa─člam da─č─▒t─▒mlard─▒r.

4 Likes

├ľncelikle, Ho┼čgeldin

MX Linux benim ilk ikinci kulland─▒─č─▒m da─č─▒t─▒md─▒. Gayet g├╝zel ve kullan─▒┼čl─▒yd─▒ ama g├╝ncellemelerde s─▒k─▒nt─▒ ya┼č─▒yordum.

Ben ┼čahsen Arch tabanl─▒ da─č─▒t─▒mlar─▒ seviyorum. Ama e─čer i┼č ├╝zerindeÔÇÖde kullancaksan Ubuntu tabanl─▒ veya Fedora tabanl─▒ bir ─░┼čletim sistemi kullanman─▒ ├Âneririm ├ž├╝nk├╝ bu i┼čletim sistemlerinin arkas─▒nda firmalar durdu─ču i├žin yaz─▒c─▒lar gibi baz─▒ i┼č alan─▒nda kullan─▒lan ayg─▒tlar─▒n s├╝r├╝c├╝leri deb ve rpm olarak var oluyor. Bu a├ž─▒dan Ubuntu veya Fedora t├╝revi da─č─▒t─▒mlar daha iyi. G├╝ncellik a├ž─▒s─▒ndanÔÇÖda Ubuntu ve Fedora aras─▒nda Fedoray─▒ tercih etmeni ├Âneririm, ├ž├╝nk├╝ paketleri daha g├╝ncel oluyor. Bu sayede hata alma olas─▒l─▒─č─▒n daha d├╝┼č├╝k.

GnomeÔÇÖu yoksa KDEÔÇÖmi diyeÔÇÖde soracak olursan

Birincisi GNOME uygulamalar─▒ birbiri aras─▒nda iyi entegrasyona sahip oldu─ču i├žin bu y├Ânden bir art─▒ya sahip, ve GNOME uygulamalar─▒ daha minimalist geliyor. RAM kullan─▒m─▒n─▒ soracak olursan bu biraz belirsiz, ├ž├╝nk├╝ RAMÔÇÖin fazla gitmesinin tek sebebi Animasyonlar diyebilirim.

├ľzelle┼čtirme a├ž─▒s─▒ndan KDE kadar esnek de─čil. Ama kolay bir ┼čekilde ├Âzelle┼čtirilebiliyor

KDE ise daha detayl─▒ ve uygulamlar─▒ genel anlamda neredeyse her da─č─▒t─▒m─▒n veÔÇÖde her da─č─▒t─▒m d─▒┼č─▒ uygulamardan daha fazla araca sahip, Animasyonlar GNOME kadar olmad─▒─č─▒ i├žin GNOMEÔÇÖa nazaran daha az RAM yiyor. KDE ├Âzelle┼čtirme konusunda ├žok esnek ama fazla detayl─▒ oldu─ču i├žin kafa kar─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ olu┼čturabiliyor. Ve GNOME kadar uygulamalar─▒ birbirine Entegre de─čil. En basitinden kendi y├╝kledi─čin temalar─▒n baz─▒ KDE uygulamalar─▒nda uyumsuzluk olabilirken GNOMEÔÇÖda bu s├Âz konusu de─čil.

Yani tercih edecek olursan Fedora tabanl─▒ bir GNOME i┼čletim sistemi ├Âneririm.

3 Likes

Yan─▒tlar─▒n─▒z i├žin ayr─▒ ayr─▒ te┼čekk├╝r ederim. Yaz─▒l─▒m ve ├žok nadiren oyun oynar─▒m. Linux ciddi ferahl─▒km─▒┼č.

2 Likes

fedora + gnome kulland─▒─č─▒m ilk distro ve deÔÇÖlerdi ve 1.5 y─▒ld─▒r hi├ž de─či┼čtirmedim. fedora galiba ÔÇťperfectÔÇŁ da─č─▒t─▒m gibi bir ┼čey ├ž├╝nk├╝ system updateÔÇÖleri, uygulamalar─▒n yeni s├╝r├╝mleri vs. tam olmas─▒ gereken zamanda ekleniyor bence.

herkes ubuntunun bu konuda ├žok yava┼č archÔÇÖ─▒n ise gereksiz h─▒zl─▒ olmas─▒ndan yak─▒n─▒yor. kimsenin bu konuda fedoraÔÇÖdan yak─▒nd─▒─č─▒n─▒ duymad─▒m. standart package managerÔÇÖ─▒na bakarsak da dnf ne ├žok ├Âv├╝l├╝yor ne de ├žok g├Âm├╝l├╝yor. fedora bana distro bazl─▒ hi├žbir sorun ya┼čatmad─▒─č─▒ndan ve ÔÇťacaba distromu de─či┼čtirsem mi?ÔÇŁ sorusunu sordurmad─▒─č─▒ndan dolay─▒ ├žok iyi bir distro bence.

gnomeÔÇÖa gelirsek o konuda fedoraÔÇÖy─▒ ├Âvd├╝─č├╝m kadar ├Âvemeyece─čim ama gnomeÔÇÖa ba─č─▒ml─▒ oldum diyebilirim, iyisiyle k├Ât├╝s├╝yle. bence kdeÔÇÖnin standart g├Âr├╝nt├╝s├╝ iyi de─čil. di─čer masa├╝st├╝ ortamlar─▒ da (cinnamon, mate, xfce, lxqt denedim) o kadar modern g├Âr├╝nm├╝yorlar. gnome hari├ž hi├žbir masa├╝st├╝ ortam─▒nda son model bir masa├╝st├╝ ortam─▒ kullan─▒yorum gibi hissetmedim. wm ler hari├ž ├ž├╝nk├╝ full paket bi de kullanma fikri daha ho┼čuma gidiyor. gnomeÔÇÖu kullanmaya ba┼člad─▒─č─▒mda da bu a├ž─▒dan eksikleri vard─▒ ama 45 ile beraber o eksikler de tamamland─▒ bence. ┼ču an masa├╝st├╝m o kadar iyi duruyor ki s─▒rf masa├╝st├╝me bakabilmek i├žin laptop a├žt─▒─č─▒m oluyor :slight_smile:

elbette kdeÔÇÖin o kadar ├Âv├╝len customizabilityÔÇÖsi i┼čleri baya ileri g├Ât├╝r├╝yordur ama ben gnomeÔÇÖda bu ÔÇťm├╝kemmelÔÇŁ g├Âr├╝nt├╝y├╝ elde etmek i├žin o kadar da u─čra┼čmad─▒m. ┼ču g├Âr├╝nt├╝y├╝ temelde sadece 2 extensionÔÇÖa bor├žluyum: blur my shell ve dash to panel.

hadi g├Âr├╝n├╝m├╝ ge├žtim gnomeÔÇÖun workspace mant─▒─č─▒na yakla┼čabilen tek bir DE ile kar┼č─▒la┼čmad─▒m. gnome benim i├žin bi├žilmi┼č kaftan gibi. bazen touchpadÔÇÖimde amele gibi tak─▒larak laptopumu kullanmak istiyorum bazense theprimeagen gibi h─▒ph─▒zl─▒ olmak istiyorum. gnome ikisi i├žin de tatmin edici sonu├ž veriyor bence. macOSÔÇÖin milyar dolarlarla yapamad─▒─č─▒n─▒ y─▒lda 1 milyon dolarla yap─▒yor bu abilerim.

gnomeÔÇÖa k├Ât├╝ olarak ┼čunu s├Âyleyebilirim sadece, s├╝r├╝m ge├ži┼člerinde extensionÔÇÖlar─▒n patlama ihtimali hi├ž de az de─čil. ┼ču ana kadar 3-4 extensionÔÇÖun patlay─▒p sonra update ald─▒─č─▒ durumlar ya┼čad─▒m. allahtan dash to panelÔÇÖin patlad─▒─č─▒na ┼ču ana kadar ┼čahit olmad─▒m ├ž├╝nk├╝ temelde b├╝t├╝n deneyimimi bu extensionÔÇÖa bor├žluyum. baz─▒ temel ve ├žok kullan─▒lan extensionÔÇÖlar ke┼čke gnome ekibi taraf─▒ndan da geli┼čtirilse ve s├╝r├╝mleri bunlara g├Âre ├ž─▒kartsalar. sonu├žta kazan├ž bak─▒m─▒ndan en yak─▒n rakibini (kde) 4 e katl─▒yor, bu a├ž─▒dan iyile┼čtirilebilir ama gnomeÔÇÖun do─črultusu hi├ž bu y├Ânde ilerlemiyor.

1 Like

Ben ┼čahsen bu ┼čekilde kullan─▒yorum :slight_smile:

Her ├žal─▒┼čma alan─▒m i├žin ana bir uygulamam var ├Ârnek olarak birincide discord, ikincide brave, ├╝├ž├╝nc├╝de webstorm, d├Ârd├╝nc├╝de postman ve son olarak youtube music

E─čer gnome masa├╝st├╝n├╝ just perfection eklentisi ile ├Âzelle┼čtirirsen g├╝zel bir menu ekran─▒na sahip olabilirsin a├ž─▒kcas─▒ gnome ilk ba┼člad─▒─č─▒mda sevmemi┼čtim ama ├Âzelle┼čtirdik├že en favori desktop program─▒m oldu.

Ve evet voli mainim :slight_smile:

E─čer imkan─▒n varsa dual boot yapabilirsin benim di─čer diskimde windows 11 ├╝zerine kurulmu┼č olan atlas os sistemim var

1 Like

laptop monit├Âr├╝m nispeten k├╝├ž├╝k oldu─ču i├žin ve touchpad kullan─▒m─▒m yo─čun oldu─ču i├žin dash to panel kullanmay─▒ ├žok sevdim. just perfectionÔÇÖu biraz kurcalayaca─č─▒m ben de.

hangi icon themeÔÇÖini kullan─▒yorsun bu arada ben ara┼čt─▒rd─▒─č─▒mda tatmin edici bi sonu├ž bulamam─▒┼čt─▒m ama senin themeÔÇÖin hi├ž fena durmuyor. ayr─▒yeten neden blur my shell kullanmad─▒─č─▒n─▒ anlamad─▒m, tek t─▒kla masa├╝st├╝n├╝ m├╝kemmelle┼čtiriyor.

Ana tema : GitHub - vinceliuice/Colloid-gtk-theme: Colloid gtk theme for linux

─░kon tema : GitHub - yeyushengfan258/Reversal-icon-theme: A colorful Design Rectangle icon theme for linux desktops

Blur my shell eklentisine gelecek olursak bazen pencereleri tam ekran yap─▒nca ├╝st k─▒sm─▒ blur kalmaya devam ediyor o ho┼čuma gitmiyordu ama belkide ayar─▒ vard─▒r kurcalar─▒m

blur my shellÔÇÖde panel ba┼čl─▒─č─▒ndan kapatabilirsin panelÔÇÖin blur effectÔÇÖini.

1 Like

Oturum y├Âneticisi olarak SddmÔÇÖmi kullan─▒yorsun, kullan─▒yorsan hangi temay─▒ kullan─▒yorsun :slightly_smiling_face: ?

Malesef gdm kullan─▒yorum ssdm kullanmak istiyorum ama bir t├╝rl├╝ beceremedim

1 Like

Sddm ├žok ├Âzelle┼čtirilebiliyor, o y├╝zden seviyorum, ama kendime g├Âre tema bulamad─▒m maalesef :slightly_smiling_face:

Daha ├Ânce fedora kulland─▒ysan ssdm nas─▒l kurulur biliyor musun ?

1 Like

Ayn─▒ di─čer da─č─▒t─▒mlar gibi kurulumu :upside_down_face: :

├ľnce y├╝kl├╝yorsun :

sudo dnf install sddm

Sonra kulland─▒─č─▒n oturum y├Âneticisini kapat galiba fedoraÔÇÖda gdm idi. Onu kapat─▒p SddmÔÇÖi a├žman laz─▒m :

sudo systemctl disable gdm --now
sudo systemctl enable sddm --now

Sonra terminalden bilgisyar─▒ yeniden ba┼člatt─▒nÔÇÖm─▒ oluyor :slightly_smiling_face:

sudo reboot

sddm tema veremiyor qteffectgraphical eksik diyor talimatlar─▒nda y├╝kl├╝yorum yine i┼če yaram─▒yor

Baya─č─▒d─▒r fedora kullanm─▒yorum, istiyorsan bu hata hakk─▒nda bir konu a├ž :slightly_smiling_face:

1 Like

Peki Gnome animasyonlar─▒ kapat─▒rsak ram kullan─▒m─▒ azal─▒yor mu?

2 Likes

─░llaki azal─▒r.Ama az ram kullan─▒m─▒ istiyorsan─▒z XFCE, LXQT, LXDM gibi masa├╝st├╝ ortamlar─▒na bakman─▒z─▒ tavsiye ederim.

1 Like