Gnome beni sinirlendiriyor :/

Bu yaz─▒ biraz a─člama duvar─▒ gibi olacak ├ž├╝nki gnome son birka├ž haftad─▒r git gide can─▒m─▒ s─▒kmaya ba┼člad─▒.
Asl─▒nda bakarsak gnome son bika├ž haftada bi de─či┼čiklik yaparak can─▒m─▒ s─▒kmad─▒ tabi ki, benim g├Âz├╝me batmaya ba┼člad─▒ baz─▒ ┼čeyler, s─▒rayla ilerleyerek kendi d├╝┼č├╝ncelerimi de toplayay─▒m:

Eklentiler: yahu bu eklentiler bi acayip, asl─▒nda gnome i├žin konu┼čuldu─čunda bi avantajm─▒┼č gibi servis ediliyor ama kulland─▒k├ža bi┼čiylerin ters gitti─čini hissettiriyor, ┼čuan sayd─▒m 9 tane eklenti kullan─▒yormu┼čum, arrange windows, blur my shell, clipboard indicator, dash to dock, desktop icons NG (DING), panel corners, rounded window corners, tophat, user themes ( orchis dark compact) bunlar da kulland─▒─č─▒m eklentiler. yar─▒s─▒ kozmetik yar─▒s─▒ sistem i├žin kullan─▒l─▒yor.

Peki Kudai nedir sorunun derseniz, bi├žok distro i├žin default kabul edilen, bana g├Âre en cilal─▒ hissettiren masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒n bana asl─▒nda ├Âz├╝nde pek de bi┼čiy sunmad─▒─č─▒n─▒, bu k─▒yt─▒r─▒k eklentilere mecbur b─▒rakt─▒─č─▒ farketmem, evet ├Ânceden de fark─▒ndayd─▒m bu durumun ama batm─▒yordu, linuxÔÇÖa da yeni ge├žmi┼čim vs g├╝cendirmedi. ama kulland─▒k├ža insan diyor ki yahu her arad─▒─č─▒m ├Âzellik i├žin bi eklenti kurmak durumunday─▒m kimi arzu etti─čim eklentinin kulland─▒─č─▒m gnome s├╝r├╝m├╝ne uymamas─▒, s├╝r├╝m uyumlu olsa dahi d├╝zg├╝n ├žal─▒┼čmamas─▒ yahut kullan─▒lan eklentilerin birbiriyle ├žak─▒┼čmas─▒ vs beni huyland─▒r─▒yor art─▒k. ├╝st├╝ne eklenti kurduk├ža da sisteminizin hafif kar─▒┼čmas─▒, arada g├╝c├╝k glichlenmeniz, i┼člemcinizin ve belle─činizin tepesine binmeye ba┼člayan a─č─▒rl─▒k da cabas─▒ oluyor. Tamam hepsini bi kenara b─▒rakt─▒m gnomeÔÇÖun karn─▒ burnunda gnome 45 geldi gelecek, yahu bak─▒yoruz gnomun geli┼čtiricileri de zaten masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒ nas─▒l ger├žekten masaya, bildi─čimiz MASAya (4 ayakl─▒ falan) benzetiriz diye u─čra┼č─▒yor gibi, iyicene bi yal─▒nla┼čt─▒rma ├žabas─▒ var yahu zaten insanlar bu ortamda efektif olmakta g├╝├žl├╝k ├žekiyorlar bir de yeni s├╝r├╝mde eklentilerin uyumlulu─čunu da inek i├žmi┼č (inek nerde?). birde eklentiler ┼čart, default gnome deneyimi ├žekilecek gibi de─čil, ama default y├╝kl├╝ gelen eklenti uygulamas─▒ da yok, indiriyorsun. ger├ži gnome-tweaksÔÇÖi bile indiriyorsun, bildi─čin ayarlar 2 uygulamas─▒ yapm─▒┼člar.

ki┼čiselle┼čtirilebilirlik: e bahsetmeye gerek yok gibi sanki, o yok ├ž├╝nki. arkada┼č─▒m bi g├╝zel g├Âz├╝ks├╝n diye tema kuray─▒m bakal─▒m diyorsunuz ├ž├╝nki farketti─činiz ├╝zere gnome-shell ├žook s─▒k─▒c─▒, bir de topbarda a├ž─▒l─▒r men├╝ler vs ortalama 15ÔÇÖÔÇÖ laptop ekran─▒ndaysan─▒z e┼č┼ček gibi oluyor, yap ┼čunu bi ayar koy be abim be ablam ya k├╝├ž├╝lt├╝p b├╝y├╝telim rengini vs ayarlayal─▒m, macosda bile var bu ayar yahu. tamam hadi eklentileri kurmad─▒k e ozaman temay─▒ da kuram─▒yoruz ki user themes eklentisi laz─▒m, ha terminalden vs oluyor ama sen beni onunla u─čra┼čt─▒racaksan ben pencere y├Âneticisi kullan─▒y─▒m daha iyi. ha paragraf─▒n sonuna ekleyeyim temalar da eklentilerle ├žak─▒┼čabiliyor.

Ba┼čka masa├╝st├╝ ortamlar─▒n─▒ da denedim kde kulland─▒m bi s├╝re asl─▒nda burada gnomeÔÇÖdan istedi─čim ┼čeyleri veriyor ama tam vermiyor bi kaba ├žirkin bi┼čiy veriyor ona da ─▒s─▒namad─▒m cilas─▒z windows gibi hissettiriyor, birde panelleri ├Âzelle┼čtirirken panel ├╝zerindeki ├Â─čeler sap─▒t─▒yor arada ├Âzellikle evde harici ekrana ba─člay─▒p d─▒┼čar─▒ya ├ž─▒kmak i├žin ana ekrana ge├žti─činizde farkediliyor. bir de hala gnome kullan─▒yor olmam─▒n as─▒l nedeni olan uygulamay─▒ hangi gpu ile ├žal─▒┼čt─▒raca─č─▒m─▒ sunan se├ženek di─čer ortalarda yok, zaten di─čerlerinde bu ├Âzellik olsa xfceÔÇÖye ge├žece─čim, o da biraz daha g├╝ncelleme alsa iyi, cesed gibi oldu.

(baz─▒ kelimeleri konu┼čma dilinde yazmay─▒ seviyorum)

(ekleme)
masa├╝st├╝: gnome 40 ile birlikte kald─▒r─▒lan masa├╝st├╝ ikonlar─▒, neden? olduk├ža i┼člevsel bir ├Âzelli─či karma┼č─▒k ve gereksiz yer kapl─▒yor diye kald─▒rmak ├žok sa├žma geliyor, o koskoca masa├╝st├╝ ekran─▒nda i┼člevi olmayan bi alan b─▒rak─▒yor sadece arkaplan─▒n─▒zla bak─▒┼č─▒yorsunuz, e─čer biri masa├╝st├╝ ikonlar─▒ kullanmak istemiyorsa sadece kald─▒rabiliyor, kullanmayabiliyor ama tamamen ├Âzelli─či kald─▒rmak nedendi?

1 Like

GNOMEÔÇÖnin default workflowÔÇÖu m├╝kemmel ve onun i├žin kullan─▒yorum. Cosmic Dock, Desktop Icons, Vitals kullan─▒yorum eklenti olarak.
Demek ki GNOME workflowÔÇÖu sana g├Âre de─čil.
ÔÇťtopbarda a├ž─▒l─▒r men├╝ler vs ortalama 15ÔÇÖÔÇÖ laptop ekran─▒ndaysan─▒z e┼č┼ček gibi oluyor, yap ┼čunu bi ayar koy be abim be ablam ya k├╝├ž├╝lt├╝p b├╝y├╝telim rengini vs ayarlayal─▒mÔÇŁ k─▒sm─▒nda dedi─činizi anlayana benden bir tebrik mesaj─▒. 10 kere falan okudum ama maksimum Fractional ScalingÔÇÖden bahsediyor olabilirsin diye d├╝┼č├╝nd├╝m ki Fractional Scaling zaten GNOMEÔÇÖda mevcut.

S─▒rf g├Âmmek i├žin g├Âm├╝yorsunuz ya bazen a┼č─▒r─▒ tilt oluyorum.

Evet belli ki gnome workflowÔÇÖu tam olarak bana g├Âre de─čil, hakl─▒s─▒n─▒z.
Efendim ÔÇťtopbarda a├ž─▒l─▒r men├╝ler vs ortalama 15ÔÇÖÔÇÖ laptop ekran─▒ndaysan─▒z e┼č┼ček gibi oluyor, yap ┼čunu bi ayar koy be abim be ablam ya k├╝├ž├╝lt├╝p b├╝y├╝telim rengini vs ayarlayal─▒mÔÇŁ k─▒sm─▒nda quick settingsÔÇÖin ortalama 15 in├žlik bir ekranda fazlaca yer kaplad─▒─č─▒ndan, k├╝├ž├╝ltebilmek i├žin default bi ayar dahi bulunmad─▒─č─▒ndan bahsediyorum.

Ayr─▒ca s─▒rf g├Âmmek i├žin de─čil, yaz─▒n─▒n ba┼č─▒nda da belirttim ve anla┼č─▒laca─č─▒ ├╝zere bunun bir yak─▒nma oldu─čundan bahsediyorum.

Sayg─▒lar─▒mla.

3 Likes

Tek s─▒k─▒nt─▒m var GNOMEÔÇÖdan, ├žok yava┼č a├ž─▒l─▒yor.

kendi ad─▒ma, o konuda hakk─▒n─▒ yiyemem bende jilet gibi a├ž─▒l─▒yor.

O s─▒rada g├Âr├╝n├╝m├╝ ikinci plana at─▒p, masa├╝st├╝ bile kullanmayan ben.

Eh 2 GB Ram kullan─▒yoruz malum. Ama Gnome tarz─▒n─▒ oldum olas─▒ sevemedim. Xfce daha g├╝zel geliyor bana ya da Mate. Lxde bile daha g├╝zel geliyor. Hafif olsun bizim olsun severim ben. Ve bazen de benim gibi d─▒┼č g├Âr├╝n├╝┼če, makyaja, s├╝se bakmamak laz─▒m. ─░┼čini g├Âr├╝yorsa kullan ge├ž. :+1: ─░leride isterse 128 GB Ram + asgari ├╝crete denk i┼člemci kullanay─▒m gene de Gnome kullanmam. A─č─▒r sevmiyorum aga.

1 Like