Gıbırnet sitelerin geç yüklenmesi sorunu

Merhaba penguen sevenler, ben Atamert. Şu an kullanmakta olduğum internet servis sağlayıcısı ‘Gıbırnet’. Öncesinde ‘Türk Telekom’ kullanıyordum. Gıbırnet bana vaad ettiği 100 Mbps download internet hızını çok fevkalade vermekle birlikte, çoğu site çok geç yükleniyor ve film izleyemiyorum (belirtmek isterim ki Netflix’te bile aynı sorunu yaşıyorum, kaçak sitelerde de aynı şekilde).

Müşteri hizmetleriyle abartısız 50 kere görüştüm. ‘AnyDesk’ programı ile baktılar, çözemediler. En son evime teknik destek ekibi gönderdiler, onlar da sadece modem değiştirdi. Şu anki modemimde DNS değişikliği yapamıyorum. Cihazlarımda ‘Cloudflare’ ve ‘Google DNS’ denedim defalarca ama sonuç değişmiyor.

Sizce burada sorun nedir, nasıl aşabilirim? Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba hangi tarayıcı ve dağıtımı kullanıyorsunuz acaba?

Problemin ISS’niz den kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptamak için telefondan wifi hotspot aracılığı ile mobil verinizi bilgisayarda kullanıp sorunun çözülüp çözülmediğini gördükten sonra duruma göre farklı tarayıcılar da deneyebilir veya firewall ayarlarınızı da gözden geçirebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra da problem geçmiyorsa internetinizde stabilite sorunları olduğu ihtimali üzerinde durup daha yavaş ama stabil bir internet kullanmak için hızınızı düşürmelerini isteyebilirsiniz.

1 Like

Şuan tarayıcım “Firefox” dağıtımım ise “Arch Linux(KDE Plasma)” lakin öncesin de “Windows 10 Pro” işletim sistemin de “Chrome” kullanıyordum sorun orda da aynı.(Türk Telekom kulllandığım zaman 20-25mbs alıyodum ama en azından siteler sorunsuz açılıyodu.) Sorunumu şöyle açayım biraz daha youtube da 4K video rahatlıkla izleyebiliyorum ama diğer siteler geç yükleniyor ve hız sorunları yaşıyorum

Mobil verimi bilgisayarım da kullanma gibi bir seçeneğim yok “Wİ-Fİ” modülüne sahip değilim ama sorunun ISS’den kaynaklandığına kalıbımı basarım.Demiş olduğunuz gibi ilk olarak benimde aklıma hızımı düşürmelerini talep etmek geldi ama sonuç olarak gene aynı port’tan gene aynı ISS üzerinden internet vercekleri için çözüm olma ihtimali gözümde 0’a indi.Tarayıcı değişikliğine gelirsek Brave,Chrome,Firefox kullandım sorun gene aynı TOR’da zaten yavaş olmasını anlayabiliyorum ama TOR’da nerdeyse hiç açılmıyor siteler en düşük güvenlik modunda olmasına rağmen.(TOR’da yüksek hız beklemiyorum zaten öncesinde beni tatmin edecek şekilde açılıyordu şuan o da yok.)Şimdi baktım güvenlik duvarım devre dışı sorun onda da değil açıkken de böyleydi ben kendim devre dışı bıraktım.

Gıbırnet DNS kullanıyor modemim ama bunu değiştiremiyorum.

Buradan yapmaya çalışıyorsan ve olmuyorsa

WAN arabirimini silip tekrar ekleyip deneyebilirsin, hatta bunu yapmana da gerek yok aslında, dnsini modemden değiştirmekle cihazın network ayarlarından değiştirmenin bir farkı olmaması lazım. Tabii yine de dene sen

ÇÖZÜM: Arkadaşlar gıbırnet müşteri hizmetlerini arayıp sorunumu galiba 50 kere aramıştım en son ben çözüm sundum internet hızımı düşürmelerini talep ettim ve internet hızımı 100mb’den 35’e çektirdim ve şuan fevklade bir şekilde kullanıyorum.
Yetkili arkadaşlar çözüldü olarak işaretleyebilirler buna benzer sorun yaşayanlara yardımcı oluruz belki.

2 Likes