GhostBSD sanal makineye kurulum

BSD dünyasına giriş yapmayı isteyenler için kısa ve işlevli bir rehber hazırlamak istedim.

İlk olarak herhangi bir sanal makine uygulaması seçiyoruz. Ben burada VirtualBox kullanmayı tercih ettiğim için “Downloads – Oracle VM VirtualBox” adresinden VirtualBox’ı indiriyorum.

Daha sonra “Download GhostBSD | GhostBSD” adresinden GhostBSD’nin “iso” dosyasını indiriyoruz.

Dosyaları indirdikten sonra VirtualBox Makine-Yeni seçeneğine giriyorum ve ayarları burada belirttiğim şekilde yapıyorum. (Bellek, İşlemci, Sabit disk ayarlarınızı kendi tercihinize bağlı ayarlayabilirsiniz.)

Şimdi oluşturduğum sanal makineyi başlatıyorum.

Gerekli süre bir şey yapmadan bekledikten sonra live ekranı geliyor. Buradan Masa üstündeki Install GhostBSD yazılı ikona tıkladıktan sonra karşımıza kurulum ekranı geliyor.

Türkçe dilini seçip next’e bastıktan sonra burada klavye olarak Turkish’i seçiyoruz. Bir sonraki ekranda Europe/Istanbul’u seçip next’e basıyoruz.

Daha sonra çıkan ekranda full disk configuration diyoruz.

Buradan Sanal diksimizi seçip Swap alanını ayarlıyoruz.(Tavsiye olarak 30 gb lık alan verdiyseniz 2048 mb varsayılan swap değeri kalsın.)

Sonraki ekrana da next diyip root parolamızı belirliyoruz.

Diğer ekranda ise kullanıcımızın ayarlarını yapıp “Install” diyerek kuruluma başlıyoruz.

Kurulumdan sonra Aygıtlar sekmesinden optik sürücüyü kaldırıp sanal makinemizi yeniden başlatıyoruz.(Aygıtlar-Optik sürücüler)

Kurulumumuz hayırlı olsun artık belirlediğiniz şifreyi girip sisteminizi başlatabilirsiniz.

5 Likes