Gereksiz yüksek ram kullanımı

Herkese merhabalar, bilgisayarım 1 yıldır inanılmaz miktarda RAM kullanıyor. Firefox+VsCode açtığımda 4 ram+ kullanılıyor(8GB DDR4). Hyprland kullanıyorum ve arka planda RAM tüketen çok büyük bir uygulama yok. Vscode’da açtığım projelerin boyutu 100-500 MB arasında, Firefox’ta da maksimum 10 sekme açıyorum. Arch’ı çok basit haliyle kullanıyorum fakat yinede min 4 ram kullanılıyor.

1 Like

Htop veya herhangi bir görev yöneticisi kullanıyorsan oradan en çok ram kullanan Uygulamalara bakıp neyin sebep olduğunu bulabilirsin.

Daha sonrasında yardıma ihtiyacın olursa veya sormak istediğin bir şey olursa biz sana yardımcı oluruz.

1 Like

İlk olarak yüksek RAM kullanmı herhangi bir işini yapmanı engelliyor mu? Sonuç olarak RAM kullanılsın diye var. Elbette gereksiz yere RAM kullanılıyorsa araştırılması lazım ama o açıdan mı bir sorun yaşadın yani?

İkincisi bunun Archla alakasından ziyade muhtemelen uygulamalarınla alakalı. Yüksek RAM kullanıldığını düşündüğün zaman görev yöneticisinden en fazla RAM kullanan uygulamaların bir görüntüsünü/çıktısını atarsan belki ortada bir sorun varsa belirleyebiliriz.

Diğer türlü yazdığın herhangi bir şeyden çıkarım yapmak zor.

2 Likes

Archla bir alakası olmadığına eminim, yanlışlıkla arch yazmışım. Görev yöneticisini her zaman takip ediyorum fakat orda hyprland, firefox ve vscode dışında birşey gözükmüyor. Evet çok fazla engel oluyor bu ram tüketimi. Uygulamar kasıyor kullanım 80% olduğu zaman

Peki orada en çok kullanan hangisi?

Mesela hyprland configinde sub proccess oluşturan bir ayar veya sisteme çok işlem yaptıran bir ayar olabilir.

hyprland hakkında pek bilgim yok örnek olması için onları söyledim.

1 Like

ilk siralarda firefox ve vscode daha sonraysa kitty, hyprland zaten cok sade olarak kuruldugu icin asagilarda dolasiyo.

Tarayıcılar zaten çok ram tüketiyor. Eskiden Chrome a ram canavarı diyorduk şimdi çoğu tarayıcı çok ram tüketiyor. Eklentiler vb de çok ram tüketimini arttırabiliyor.

Eğer normal uygulamalar ram kullanımını arttırıyorsa sıkıntı yok. Ramin sana yetiyor.

Bende boşta 300 mb kullanıyor.
Bende de brave + eclipse 3.5 gb ram kullanıyor. Bir de sanki vscode linux için çok optimize değil gibime geliyor. Büyük ihtimalle electron ile ilgili.

genel olarak bir sorun olduguna eminim, fakat bunun ne oldugunu anlamiyorum. Eskiden 40+ sayfa firefox’da acsam bile bal gibi calisiyordu fakat simdi oyle degil. Sorun kaynagi donanim mi yoksa baska bir sey mi onu anlamak istiyorum.

Eklentilerden olabilir. Test etmek için gizli sekmede deneyebilirsin.

Not: ayarlardan eklentileri gizli sekmede deaktive etmen gerekiyor olabilir.

Kaç GB swap alanı var?

8 GB RAM olduğundan, en az 16 GB swap alanı olmalıdır.
Eğer swap alanı yoksa, aşağıdakileri yapınız.

btrfs için:

# btrfs filesystem mkswapfile --size 16G swapfile
# swapon swapfile

ext4 için:

dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1M count=16k status=progress
chmod 0600 /swapfile
mkswap /swapfile
swapon /swapfile
echo "/swapfile none swap defaults 0 0" >> /etc/fstab

Not: ext4 için olanı hiç denemedim ama btrfs için olanı kendim de kullanıyorum.

Ve son olarak birşey daha zram kullanıyor musun ?

1 Like

Hayir zram kullanmiyorum, 2.9 gb swap alani :skull: . Cok tesekkur ederim bunu deyecegim.

denedim ve basarili, cok tesekkur ederim dostum(ext4 olani denedim ve problemsiz sekilde calisiyor)

2 Likes

Arkadaşlar dikkat btrfs olan yanlış yeniden başladığınızda swap alanı yok olcaktır onun için aşağıdakileri yapınız.
Not: Çözüm olduğundan düzeltemiyorum.

# btrfs filesystem mkswapfile --size 16G /swapfile
# swapon /swapfile
#echo "/swapfile none swap defaults 0 0" >> /etc/fstab

kaynakça: Btrfs - ArchWiki, Swapfile — BTRFS documentation

2 Likes