Genel kullanım için linux sistemi önerisi

windowsu bi vakit oyun harici kullanmak niyetinde değilim hatta o konuda da bakacağımı sanmıyorum yabancılık çekip sıkıntı yaşamayacağım linux tabanlı bişeyler önerir misiniz yusuf abide arch falan görmüşdüm sonra değişmişdi falan galiba böyle sabit bi şekilde uzunca süre kullanacaım düzenli güncelleştirmesi falan olan bi sistem önerir misiniz ve sebebini de kendi deneyimlerinizi de paylaşırsanız sevinirim

Fedora. Günlük kullanım ve güncellik konusunda ideal.

3 Likes

Fedora öneririm. Uzun zamandır daily drive yapıyorum hiç sorun çıakrtmadı. Çok stabil.

2 Likes

Fedora öneririm ama windowsa benzesin diyorsan fedora kde yükle fedoranın normal sürümü mac daha çok benziyor
bu fedoranın normal sürümü

buda fedora kde

1 Like

mint yükle fedora önermem. cinnamon sürümü yükle windowsa benziyor

1 Like

Sistemin iyiyse Gentoo olabilir. Veya Devuan is gorur.

1 Like

Linux Mint Cinnamon öneririm. Hiç sıkıntı çıkardığını görmedim.

fedora öneririm. taş kadar stabil.

1 Like

ama neden önermezsin reis onu niye söylemiyorsun ?

fedora kde öneriniz için teşekkürler beğenmez yada zamanla hoşuma gitmezse mint önerisi deneyeceğim bunun kullanımında önerileriniz varsa da alabilirim

Bilmiyorum belki benimle ilgilidir ama paketler konusunda sıkıntı yaşamıştım uzun süre kullanmadım fakat genel olarak hoşuma giden bir dağıtım değildi, Gnome ile gelmişti default olarak pek hoşuma gitmiyor. mint windowsa daha çok benziyordu cinnamon ile birlikte o yüzden daha iyi olur diye düşündüm Windows tarzı birşey istiyorsa

Forum olarak ve genel öneri olarak sebebini bilmediğim bir şekilde Fedora çok öneriliyor. Aynı zamanda Endeavour da Arch tabanı sevenler tarafından gözü kapalı öneriliyor. Bu iki dağıtım dışında bir de Linux Mint önerileri görüyorum herkes, olmasada çoğu kişi, diğer dağıtımlara sırt dönmüş galiba. Ben Ubuntu Mate’in de iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Hem Ubuntu hem daha hafif hem de sizi uğraştırmadan varsayılan bir sürü tema görüntüsüyle istediğiniz görünüme bürünüyor. İster Mac gibi olanı seç, ister Windows 10 gibi olanı seç, ister ilk geleni kullan. Kullanımı da zor değil. Mate mağazası biraz yetersiz kalsa da Gnome mağazası kurup kullanabilirsiniz, synaptic yüklü, apt komutları var.

Linux Lite yine fena değil. Windows xp alternatifi diye okumuştum. Hafif diyorlar ama XFCE ne kadar hafifse o kadar hafif işte.

Manjaro bir ara eleştirildi de eleştirildi şimdilerde kullanıcıları memnun görünüyor.

Ben Debian tabanını daha sağlam ve güvenilir buluyorum aslında. Şuan 2 GB RAM’li oldukça eski, tahmini 15-16 yıllık, bir kasamda AntiX kullanıyorum memnunum. Sayısız hafif linux denemişimdir en memnun kaldığım buydu, Debian tabanı. Eğer daha güçlü donanıma sahip olsaydım büyük ihtimal MX Linux, Linux Mint Debian Edition, Xubuntu falan kullanırdım.

1 Like

Muhtemelen daha popüler (güncel olarak) dağıtımlar önermek istiyorlar ki bir sorun yaşandığında daha çok rehber bulunabilsin ve sorunlar daha kolay çözülsün. Yoksa linux kullanan çoğu kişi günlük olarak dağıtım değiştiriyor ve farklı sistemleri görme fırsatı oluyor, gördüğüm kadarıyla.

Hocam MX Linux distrowatch’ta uzun süredir anasayfada lider durumda. Cidden neden hiç öneren görmüyorum şaşırıyorum. :smiley:

Ha o istisna onu bende anlamadım. Gayet güzel ve yaygın bir dağıtım niye kullanılmıyor ki?

Distrowatch istatistikleri bir distronun Distrowatch sayfasına gelen klikleri gösteriyor, ondan.

Bir distronun ne kadar popüler olduğunu vs. göstermez.

valla ben ilk defa duyuyorum

MX average rating 8,14
Fedora average rating 8,24

Popüler olduğunu göstermese de bence iyi bir seçenek olabileceğini gösteriyor en azından.

Zaten bu dağıtıma karşı hep böyle davranılıyor hep bir önyargı var. Bence linux tarihindeki en underrated dağıtımlardan biri.

Distrowatch istatistikleri bir distronun iyi seçenek olabileceğini/olamayacağını göstermez.

Ön yargım yok, sadece gerçekleri söylüyorum o kadar :smile:

sanırım haklısınız 2 haftanın sonunda hem başka ihtiyaçlarım olmasından hemde daha iyi hale getirecem diye sisteme kafayı yedirttiğimden değiştiricem fedorayı debian gnu mu ne görmüştüm birinden tasarımı hoşuma gitmişti onu denicem şimdi de