Garuda Linux Mağaza uygulamasından nasıl uygulama kurabilirim?

Merhaba ben linux kullanmaya yeni geçtim. BTRFS ile birlikte arch linux kullanmak istedim bu yüzden garuda kurdum. Oyun oynayabilmek istiyordum. Paket yöneticilerinden falan fazla bilgi sahibi değilim. Forum içinde konuyu aradım ama bulamadım. Benim sorunum uygulama mağazasında bağlantı sorunu. Birkaç kod denedim ama onlar sanırım ubuntu içinmiş. Kurallara uymaya çalışıyorum ama yeniyim.

Mod editi: İkinci soru için lütfen ayrıca bir konu açınız.

1 Like

KDE Keşfet maalesef AUR ve Arch’ın uygulama deposu ile uyumlu çalışmıyor. Benim tavsiyem onları terminalden “pacman” ve “yay” komutları ile kurman.
Ancak Flathub’ı discover’a kurabilirsin çoğu uygulamanın flatpak hali var.

sudo pacman -S flatpak komutunu terminalde çalıştırıp, sistemi yeniden başlattıktan sonra Flatpak uygulamalarını indirebilirsin.

2 Likes

Onun yerine paru tavsiye ederim. paru yaz, eger sistem guncelleniyorsa kuruludur komut bulunamadi diyor ise onu kurarsin.

Tavsiyem /etc/paru.conf dosyasinda BottomUp’un basindaki #'i silmen.

Artik paru uygulamaadi ile birlikte uygulamalari listeleyebilirsin. Mesela 1.yi kurmak icin 1 yaz yeter.

1 Like

Bence ilgili uygulamanın flatpak paketi varsa onla kurması daha iyi olur diye düşünüyorum. Sisteme gerekmedikçe paket eklememek en sağlıklısı.

1 Like

Teşekkürler arkadaşlar sorunum çözüldü.

Applist gibi bişeyler varmı ya da bir web sitesi falan ?

Bu parunun avantajı nedir ki? Bunuda deneyeceğim çünkü bir şeyler öğrenmek için bir şeyler bozmak en güzeli :slight_smile:

Flatpak paketleri için flathub sitesine bakabilirsin, paru yerine yay öneririm ama paru kullanacaksan pacseek aurdan yükleyip kullanabilirsin. Garuda linux kullanmıyorum. Lakin Saf Arch kullanıcısıyım ve KDE mağazamda böyle bir sorunla karşılaşmadım. İndirdikten sonra Terminale pacseek yazarak çalıştırabilirsin. Ama yay ile çalışıyor, paru ile çalıştırmak için ~/.config/pacseek/ dosyasının içerisindeki config dosyasındaki heryeri yay yerine paru yapman gerekli :slightly_smiling_face:, paru kullanımı yaydan daha basit, yay ise daha esnek

1 Like

paru ile uygulama aratma falanda oluyor. pacman ile de sudo pacman -Ss ile yapabilirsin.