Galaxy Tab-4 SM-T230 için custom rom tavsiyesi

Ömrünü çoktan bitirmiş Android 4.4.2 yüklü Samsung Galaxy Tab-4 tabletim için işletim sistemi tavsiyesi arıyorum. CalysOS, GrapheneOS kurabilirmiyim? Bunları olmazsa gizlilik odaklı ne kurabilirim cihazıma?

Cevaplarınızı bekliyorum.

CrDroid’in unofficial bir custom rom sürümü varmış cihazınız için. Genel olarak LineageOS 18.1 (Android 11) üzerinden hareket edilmiş anladığım kadarıyla. Cihazının kod ismine göre matisse veya millet ile ilgili dosyalara ulaşabilirsin. Geliştirici crazydrive22 isimli bir arkadaş. Ayrıca @twoxa 'nin CrDroid için açtığı bir konu mevcut. Buna da göz atabilirsin.

Kaynak: XDA Forum Konusu

Edit: Sizin cihazınız degas olarak geçiyormuş. Onun da içinde chipset olarak bazen farkediyor galiba. Çünkü ilgili cihaz için custom romlara baktığımda birisinde mesela özellikle

not for the SM-T230 and SM-T231 (different chipset)

diyerek sizin cihazınızla uyumlu olmadığını söylemişler. :roll_eyes:

2 Likes

Benim tablet 7 inç. Paylaştıklarınız 8 ve 10.1 inç olan cihazlar için sanırım.

Bunun için XDA sitesine bak. Oradan daha rahat bulabilirsin

Aynı cihazdan şuan elimde var. Hangi romu denediysem düzen tutmadı ayrıca daha kullanışsız oldu. Şuan stock romu kurulu bir şekilde E kitap okuyucu ve internette haber okumak gibi işlevlerde kullanıyorum(Cihazda sadece not defteri, e kitap okuyucu ve web tarayıcı bulunuyor. Geri kalanını sildim. Ayrıca İkinci ekran olarak ya da çizim tableti olarak kullanılabileceğinide okumuştum.
Son olarak custom rom kurduktan sonra deneyimlerinide paylaşırsan sevinirim. Teşekkürler

1 Like

Bende deaktive edebildiğim uygulamaları ettim. Haritadan tut dosya gezginine kadar. Tarayıcı olarak mağazada ne kadar uygulama varsa indirdim ve sildim. En düzgün çalışan Chrome. Firefox falan zaten yok, Opera Mini var fakat berbat.

Rom kuramadım, internette birkaç tane yapma rom buldum ama bir işe yaradığı yok, yüklenip çalışacağı meçhul. Ayrıca güvenlik riski olarak düşünüp ROOT bile atmadım, böyle devam.

Stock ROM ile kullandığım uygulamalar:

-Chrome
(Aslında kullanmıyorum sürekli donuyor ama bir şekilde yavaşta olsa siteleri açıyorsun, yani mecburen bir cihazda tarayıcı olması gerek diyerek yükledim. Firefox yüklemeyi çok denedim, eski sürümleri bulup yükledim fakat Firefox çalışmam dedi)

-Facebook ve Instagram Lite sürümleri.
(Nasıl çalışıyor dersen kötünün iyisi. Ama yinede yavaş yavaş geziniyorsun işte, kullanılır)

-DNS olarak NextDNS kullanıyorum.
(En az 6-7 tane DNS uygulaması indirmişimdir kurmak için. Sadece 1 tanesi çalıştı. Tek yapmam gereken tablet açılırken VPN konfigürasyonuna izin verdirmek için uygulama kendi kendine açılıyor ve izin ver e tıklıyorsun)

Tablet yanımda değil DNS uygulamasının ismini daha sonra editleyeceğim.

-Hava durumu ve GPS çalışmıyor. Sanırım onlarıda devre dışı bıraktım. Mağazadan hava durumu için çok izin istemeyen bir uygulama indirip yaşadığım yerin konumunu girdim. Widget olarak ana ekrana attım. Çok iyi oldu.

-Oyun olarak Kelime bulma ve Solitaire indirdim. 1 Kelime bulma 2 Solitaire var. Aslında bir sürü indirdim fakat cihaz çalıştıramadığı için sildim. Ara sıra hafiften takılsada güzel oynatıyo oyunları şimdilik.

Android ios kadar stabil olsaydı keşke dedirten bir durum. İphone 5s ilk güne yakın performans gösterirken bu cihazların etikisiz kalması üzücü gerçekten. İsyanım sisteme :slight_smile: Kullan at cihazlar büyük bir sorun maalesef ileride daha iyi anlayacağız.

çok anlamsız bir karşılaştırma. android ile ios’u karşılaştırmak yerine android ile iphone karşılaştırması yapmışsın. halbuki android bir işletim sistemi iken iphone bir cihaz, kendi çipi vs vs var içerisinde de ios barındırıyor. bu performans sorunu dediğin telefonlar cihazdan cihaza aşırı derecede farklılık gösteriyor ve olay işletim sisteminden ziyade kullanılan çipset vs oluyor. eğer işletim sisteminin performans kaybına sebep olduğunu düşünüyorsan bunu kanıtlaman gerekiyor. yani örneğin herhangi bir samsung cihazı ile iphone 5s kıyasladığın zaman kıyasladığın şey işletim sistemi olmuyor

@samocan31 ayrıca grapheneos sadece pixel cihazlar için mevcut, pixel cihazlarda ayrı özellikler olduğu için ona göre yapılıyor, bazı patchler diğer romlara kurulabiliyor olsa da grapheneos’i pixel dışı cihazlarda çalışmak pek mümkün değil ve sağlıklı da olmaz

S23 cihazı one ui 5.1 de sorunsuz ve stabil çalışırken one ui 6 yani android 14 ile takılmalar donmalar yaşanıyor. Donanım aynı chipset aynı değişen şey yazılım. Bunun iphone cihazlar içinde örnekleri bulunuyor.

android cihazlarda donanım aynı olmasına rağmen sürüm yükseltilince stabillik bozuluyorsa sorun yazılımdadır mı diyorsun?
sanırım ios için ise aynı şeyi düşünmüyorsun

“İphone cihazlar için de örnekler mevcut.” Yazılımı olan her cihaz için düşünüyorum. Markası ne olduğu hiç fark etmez. Windows 7 iyiyken, 8.1 sorunludur mesela.

ios’un daha stabil olduğunu düşündürten şey ne peki

Windows 8.1 sorunsuzdur, Sadece insanlar tarafından nefret edildi.

@ypisad Arkadaşlar parmağıma bakmayın gösterdiğim yere bakın lütfen. :grinning:

1 Like

Tarayıcı olarak via deneyebilirsiniz içindeki reklam filtrelerini açınca güzel oluyor. Bu arada yerinizde olsam en tez zamanda custom roma koşardım. Şuanki olayınız 2024’te Win XP ile çırpınmaya çalışmak gibi olmuş. En kötü stock rom indirirsiniz geri onu yüklersiniz ki zaten samsung’muş tablet. Lineage os derlemesi vardır illaki. Official ya da unofficial. Tavsiyem android sürümünü de çok abartmayın çok kasar. Aynı şeyi eski bir samsung telefonda yaşadım. Android 5 ile gelen telefona gittim 8 kurdum en yüksek o var diye kasım kasım kasıldı. 7 olanı yükledim yağ gibi kayıyordu. Eğer şuan android 4 ise cihaz, 6 bilemedin 7 deneyin. 7’den sonraki sürümler kasabilir.

android 4 ile gelen note4’de android 11 kullanıyorum yağ gibi akıyor hocam, hatta stock romdan bile iyi denebilir. ayrıca sürüm yükseldikçe stabil olması adına yapılan iyileştirmeler daha da artıyor, ek gelen özellikler olmasına rağmen daha sağlıklı sonuç alınıyor genelde.
ayrıca android 8’in altında bir cihaz kullanmayı da her türlü güvenlik açığına karşı önermiyorum

Bende olmuştu bilemiyorum. 768 MB Ram Vardı telefonda. En son bu kanıya varmıştım. Redmi 5a telefon var bir de elimizde 14’lerde bariz şekilde kasıyor. 13’lerde pili sömürüyor. 12-11 fena değil ama 10-9 muhteşem oluyor. Bir de bu deneyimime dayanarak onu demiştim. 9 altını deneyemiyoruz firmware uyumsuz kalıyor bootloopa giriyor. Güvenlik açısından denilenler doğru olabilir ama yılların deneyimi yeni sürümlerin yeni yüklerle gelmesi… En basitinden depolama alanı işgali. Pil yükü vb.