Forum hakkında ilk izlenim ve öneriler!

Forum gayet sade, basit ve bir o kadar da keyif verici bir tasarıma sahip olsa da birkaç yerde daha iyi yapılabilecek kısımlar olabilirmiş. Şimdi bana yarattığı ilk izlenimi de feyz alarak aralarından birkaçına değineceğim.

• İlk olarak bu konuyu açtığım anda fark ettiğim şeylerden birisi metin ve HTML’i otomatik düzenleme kısmı olmamasıydı. Otomatik imla, yazım ve noktalama kurallarını düzeltecek bir sistem gelebilir.

• Sizde de aynı mıdır bilmem, lakin internetim iyi ve cihazım güçlü olmasına karşın bende site feci derecede kasmakta. Ayrıca sayfalar da çok geç yükleniyor.

• Forumda destek talebi oluşturabileceğimiz bir alan da rastlamadım, varsa belirtirseniz sevinirim. Yoksa da yeni oluşuna bağlıyarak şimdilik burayı es geçiyorum. İleride duruma bağlı olarak açacağım konular ile bunların da eleştirisini yapar bu kısımlara değiniriz.

• Aynı yazım ve noktalama da dediğim gibi listeleme, soru sorma ve anket oluşturma gibi kısımlarda yok sanırım. Eklenirse güzel olur.

• Optimizasyon iyi yapılabilirse var mı emin değilim ama hareketli profil resmi, GIF ve animasyonları ekleyebileceğimiz yerler gelebilir.

• Konuyu oluştururken denk geldiğim bir şey daha ise otomatik kayıt sisteminin olmaması. Yanlış bir tıklama ile yazdıklarım iki defa boşa gitti. Bunun anlık olmasa bile 3 ila 5 saniye arasında varsayılan olarak gelen bir sürede mesajı taslak olarak kaydeden bir sistem de böyle durumlara karşın gelirse çok iyi olur. Ya da daha sonra devam etmek için taslak olarak kaydetmeye imkan tanıyan bir buton.

• Önerilerimden birisi ise bu işlere yeni başlamış forumları da net bilmeyen ama bir şeyler yapmak isteyen kitle için arayüzü ikiye bölerek başlangıçta sitenin sorduğu ya da sonradan ayarlanabilir basit/gelişmiş gibi seçenekler sunan bir arayüz sistemi eklenmesi. Bana çok hoş ve sade gelse de kimi kullanıcılar adına bunu söylemek biraz zor.

• Yine konuyu hazırladığım esnada denk geldiğim bir şey ise telefon klavyesi kapanıp açılırken anlık kare düşüşleri(drop) oluşması. Sanırım küçük bir grafik hatası. Çözülürse iyi olur.

• Yine var mıdır, yok mudur tam emin değilim lakin yine de sunmak istedim. Bir konu veya mesaj silindiği takdirde bunun kayıt olduğu yerde sebebi dışında mesajı da görüntüleyebilirsek ya da silinmeden değiştirerek tekrardan düzenleme imkanı tanınırsa çok iyi olur. Bunu istememin sebebi, henüz bu sisteme birçok forumda denk gelmedim. Silinen emek verdiğim mesajlarım, hangi kelime ve kelime gruplarından dolayı olduğunu bilmediğim için tekrar edip uyarı aldığım konular. Sonucunda silinen emek emek yazdığım mesajlar ve hazırladığım konular ve silinen hesaplar. Sonucunda sizinde anlayacağınız üzere bunlar yavaş yavaş beni forumlardan soğutmaya başlamıştı. Umarım BTT.C de aynı sorunu yaşamam. Felsefesine göre hareket edip discord ve benzeri platformlara benzemeyeceğine inanıyorum. Tabii bunları yine zaman gösterecek.

• Yine arayüzden denk geldiğim, konuyu yazarken fark ettiğim bir şey daha ise kalın, ince, üst-alt çizgi gibi özelleştirmelerin konu oluşturma kısmında olmaması. Ama bunlar varsayılan olarak değil de ayarlardan Discord’daki geliştirici modu tarzı bir seçenek ile istediklerimizi açıp/kapatabildiğimiz, basit/gelişmiş bir arayüz sistemi ile eklenmesi yine daha mantıklı olur. Buna ek olarak hesap açmaya da teşvik açısından tıpkı bir Linux edasında arka plan, sekmeler ve bir takım site kısımlarını özelleştirebildiğimiz bir alan gelirse de daha zevkli işler çıkacağına eminim. Hatta herkesin kendi forum görünüşünü sergilediği aylık veya yıllık yapılan bir yarışma da olabilir. Tüm arayüzlerin oylandığı, beğenilen modifikasyonların varsayılan site arayüzüne de eklendiği.

• Benzer bir sistem olarak puan yahut mesajlarımız baz alınarak da çeşitli seviye aldığımız bir sistem gelebilir. Seviye atladıkça çeşitli özelliklerin açıldığı. Bir konu olarak bu seviye isimlerinin, ne işe yaradıklarının anlatılması ve belirli bir seviyeden sonra herkesin alamadığı özel olarak verilen roller de olabilir. Ek bir şey de buna benzer olarak belirli bir süredir kayıtlı olanlara belirli bir mesaj seviyesine ulaşana. Belirli bir çözüm sayısına ulaşana. Görev ödülü olarak verilen ünvanlar. Ya da görevlerde yazmayan şans eseri bulup aldığımız ünvanlar gelse güzel olur. Herkes için farklı şekilde olan gizli görevler. Paskalya yumurtaları misali.

• Türkiye üretim dağıtımların sitesinde de BTT.C site sahibinin adından çokça söz ettiği dil konusuna gelirsek de diller için ZArchiver de de olduğu gibi bir sistem düşündüm. Sitenin kodlarının, dillerinin ve maddi desteğinin topluluk tarafından sağlanabilmesi için buna uygun bir yer yapılabilir. Hata, açık vs. bulursak bildirebileceğimiz ya da hangi dilin ne kadar tamamlandığını gösteren. İsteyenlerin destek için bu dilleri güncelleyebildiği. Tüm kelimelerin yazdığı karışıklarının doldurulmasının topluluğa bırakıldığı ya da direkt aynı sponsor engelleme eklentisinde de olduğu gibi direkt site üzerinden kelimeyi düzenleyebilmek. Kimin hangi kelimeyi yazdığını görünüp en çok oy alanın onaylandığı. Güzel aktif bir sistem. Konular içinde global bir şekilde İngilizce ya da Türkçe yazılır. Diğer dillerde otomatik değişebilir.

• Siteye eklenebilir bir kısım olarak da şu anda yusufipek.me adresinde de olduğu gibi rehber hazırlayabilme sistemi olabilir. Foruma ek olarak bir sekme daha eklenir. Herkes kendi profilinde bir rehber oluşturabilir. Ya da ucunu fazla açık yapmamak için belirli rütbelere ulaşan kişiler yapabilir. Bir seçenek olarak yusufipek.me adresinde hayatını ve seni anlatan bir sayfa yapıp altına foruma yönlendirme yapan bir değişiklik ile oradaki içerikleri buraya taşıyabilirsin diye düşünüyorum.

• Konuyu hazırlarken denk geldiğim bir nokta ise konu hazırlarken kullanıcıları etiketleyemememdi. Bunada bir öneri olarak discord daki ID ve kullanıcı adı sistemi ile bunlar eklense. Ve bu ID ler kullanıcının kayıt olan kaçıncı kişi olduğunu gösteren bir sayı olsa. @ e alternatif olarak da aynı discordda da olduğu gibi ID ile <@112> gibi etiketleme yapabilsek güzel olur. Buda özelleştirme gibi kayıt olma isteği uyandıran bir sistem olabilir. 1. Den bininciye kadar kişilerin listelendiği bir kısım. Veya bu sayıya göre bir ünvan ya da grup. İlk yüz-bin-milyon kişinin aldığı bir ünvan. “İlk bin”, “ilk grup”, “erken katılımcı” ya da “test grubu” tarzında olabilir.

• Bir denk geldiğim şey ise konu, etiket vb. kısımlarda çok az seçenek olması. Bunlar zaman içerisinde arttırılırsa iyi olur. Çünkü konu için 2 etiket zorunlu. Bende hangisini koyacağıma dair tereddüt yaşadım. Etiketler dışında konu başına ön ek de ekleyebilsek fena olmaz. Yazılım-Donanım-X yazılım dili-Y yazılım dili gibi.

• Mesaj düzenleme sistemi en yüksek puanlı kişilerdense çözüm, rehber, sayıları yüksek. Güvenilir forumda sevilen bilgi sahibi kişilere Yusuf İpek tarafından verilse daha mantıklı olabilir. Aksi takdirde bu böyle alınabilirse. Kötüye kullanılacağını ve bu seviyelere hızlıca ulaşmak için gerekli gereksiz yorum yapanlara kadar Türklerin birçok yol bulup sistemi çökertmeye ant biçeceğini düşmüyorum. :upside_down_face:

• Bir başka konu ise raporlama ve ceza puanı konusu. Direkt ceza yaptırımı uygulamaktansa yaptığı yanlışlarda puanından düşülmesi. Ya da ek bir puan sistemi getirip bu puanın belirli bir seviyeye ulaşınca ona göre ceza yaptırımları uygulaması ve kurallar kısmında her kural için. Alınan puan sayısı ve bu puanın kaça ulaştığı gibi şeyler yazabilir.

• Bir başka farkettiğim nokta ise sitenin ne “BTT” ne de “BTT community” yazınca aramalarda çıkmaması. DuckDuckGo, Brave ve Chrome’dan deneyerek bu düşünceye vardım. Sizde farklı tarayıcılar ve arama motorları ile deneyerek konu altına kendi deneyimlerinizi aktarırsanız daha net analitik verilere sahip olabiliriz.

• Siteye girdiğim anda dikkatimi çeken şeylerden birisi ise gizlilik politikası ve hizmet şartları oldu. Forum için detaylı bir video ile bunların da açıklaması güzel olabilir. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.

• Profil kısmında açıklama/takma ad gibi kısımlara ek olarak da profilimize kendimiz hakkında etiketler ekleme ve discordda olduğu gibi rol seçme kısmı ve otomatik rol atama eklense çok daha iyi olur. Discord ve Mastodon da bunu göremesemde oralara da eklense iyi olur. Bunlardan kastımı biraz daha açmam gerekirse. Belirli kategoriye ilgisi olanların aynı discordda da olduğu gibi rol seçebilmesi ve bu rollerin profil kısmında farklı renklerde sergilenmesi. Otomatik kısma gelirsek. Başta hangilerinin gözükmesini istediğimizi seçtiğimiz. Özelliklere göre rol sistemi. Bilgisayar, tarayıcı, işletim sistemi gibi bilgilerin yer aldığı ve otomatik başta isteyenlerin gizli veya görünür yapabildiği bir sistem. Bir arkadaş sistemi de gelip bu sistem ona eklenebilir.

• Hazır arkadaşlık demişken. Profilimizi arkadaşlar ya da kayıtlı kullanıcılara gizli ya da görünür yapabildiğimiz bir sistem. Gizlilik ve güvenlik için daha çok ayar getirebilir. Mahremiyeti destekleyen. Ama her ne kadar mahremiyet için böyle ayarlamalar yapılsa da forum kültürüne aykırı olacağı için silinen hesapların ya da ismini gizleyen hesapların Anonymous-1292 gibi yanında kaçıncı kullanıcı olduğu gibi yazan bir gizli kullanıcı adı ve silinen hesaplar için Deleted-1292 gibi bir kullanıcı adı. Yanlarında yazansa ID leri. Yani hesap ve veriler gitsede konular ve mesajlar gitmesin. Tabii yine de isteyen bunu da seçebilmeli. O zaman da gönderdiği mesajlar “silinmiş hesap”, açtığı rehber ve konular da sadece kendi attığımız mesajları görebildiğimiz. Kişinin mesajlarının gizli olduğu silinmiş hesaplar diye bir sekmeye taşınabilir.

• Gizlilik, güvenlik ve mahremiyet konularına girmişken. Hesaplar kısmında daha gelişmiş 2fa gibi ayarlar da gelmeli. Her şifre, bağlı hesabı ele geçiren atlamasın forum hesaplarına. Destek maddesini de bu yüzden ekledim zaten.

• Gelirse gelişmiş arayüze de bir önerim olacak. Konuya bakan/takip eden kişi sayısı. Sitede çevrimiçi/çevrimdışı kayıtlı/kayıtsız kullanıcı sayıları. Açılan/atılan toplam konu ve mesaj sayıları. Herkese açık bir şekilde anlık olarak görüntülenebilse ve sitenin kuruluş tarihinin açılış amacının. Güncelleme notlarının paylaşıldığı bir kısım olsa güzel olur. Varsa da ben bulamadım. Gerekli bilgilendirmeyi konu altında yaparsınız. Ek olarak site için bir github projesi açılıp kaynak kodları güncelleme notları gibi şeyler orada da paylaşılabilir.

• Aslında daha çok görüp de değinmek için enerjimin kalmadığı yerler var fakat bu gün daha fazla yazabileceğimi sanmıyorum. Onun için kalanlarını bunlar halledildikten sonra yazmayı düşünüyorum. Öyleyse bu gün için son önerilerimden birine daha değinerek tamamlıyayım. Aşağıda da gördüğünüz gibi kullanıcı adları üst kısımda iken isimler alt kısımda. Bu tam tersi olarak değiştirildiği vakit daha güzel ve site arayüzüne aykırı olmayan bir görüntü elde edileceğine inanıyorum. Ve kullanıcı adları da daha küçük pultoda yazılabilir.

★ Bütün bunlara ek olarak. Öneri ve düşüncelerim hakkında yanlış anlaşılan ya da karşıt düşüncelere sahip olanlar var ise. Düşüncelerinizi zevkle bekliyorum. Bunlar eklenir ya da eklenmez, tamamen bana göre olması mantıklı olabilecek şeyler. Altında da bunlara benzer öneriler gelsin diye açılmış küçük bir konu. Siz farklı düşünebilirsiniz. Yanlış veya eksik söylediğim yer varsada düzeltin. Forum eksikler kısmında yanlış ya da eksikliklerim olabilir. Ben telefondaki deneyimlerimi aktardım. Bazıları vardır ama ben görmemiş de olabilirim. Baştaki öğretici bu tarz şeylere değinirse ileride ondan da emin oluruz. Eğer öyleyse zaten dediğim gibi yanıt olarak bekliyorum. Siz de deneyimlerinizi aktarırsanız. Ona göre foruma katkımız dokunur. İyileştirmeler ile de yardımcı olarak kendimize daha iyi bir yer haline getiririz. :wind_chime::space_invader:

2 Likes

Dostum öncelikle detaylı yazın için teşekkür ederim ama çoğu şeyi kaçırmışsın zannedersem.

Bunlar tarayıcının içerisinde gömülü olarak gelir normalde. Özellikle bunu sağlayan bir plugin var mı bilmiyorum Discourse’ta bakacağım.

Bunu ben yaşamıyorum. Kimseden de henüz böyle bir geri bildirim almadık.

Destek taleplerini şimdili geri bildirim kısmından alıyoruz.

Soru sormayı anlamadım ama diğer iki özellik var.

Plugin olarak var mı yok mu bakmam gerekecek. :slight_smile:

Konu başına taslak olarak kaydediyor sistem. Bende çalışıyor en azından sende niye çalışmıyor bilmiyorum. Yavaş falan da dedin, hangi sistemi ve tarayıcıyı kullanıyorsun acaba?

Bu teknik olarak mümkün mü bilmiyorum ve oldukça uğraştırıcı bir mesele…

Bunlar da var.
image

Leaderboard var. https://btt.community/leaderboard/1

Rehber

Seni etiketleyebiliyorum @melih_tanir

Geri bildirim için öyle sadece. Diğer kategorilerde etiketler daha geniş ve zamanla artacak.

Discourse’ta güvenlik seviyesi sistemi mevcut.

2fa var dostum. :slight_smile:

Dediklerim yanlış anlaşılmış. Taslak mevzusu sonradan düzeldi. 3 kere silinmesine rağmen. Sonradan kaydetmeye başladı. Başta birkaç defa silindi yazarken. Özelleştirmeler(üç çizgi kısmı) de karanlık modda gözükmüyor. Aydınlık moda gecince düzeldi. Yine de site karanlık/aydınlık modu çalışmıyor. Tamamen karanlık modda. Cihazdan değiştirsem de aynı. 2fa ve güvenlik için yok demedim farklı seçenekler gelebilir manasında söyledim. Çok geride kalma değilde. 8 gibi yazmaya başlamıştım. Şuanda belli başlı sorunlar çözülmüş. Video sonrası yoğunluk nedeniyle olabilir emin değilim. Arada işim çıkınca bazı özellikler kaynamış. Zaten bütünlük bozulmasın diye en altta o yüzden belirttim. Liderlik tablosu var ama kastettiğim şeklide değil. Etiketleme derken normal değil zaten konu metnini yazarken etiketlemek için bir isim çıkmıyor. Yazsamda algılamıyor. Konu metninde yanıtlarda değil. Otomatik düzeltme ve html mevcutları yazarken sağ altta bir seçenek olarak gelebilir. Bu html den kastım gömülü olarak gelen degil. Bir bağlantı dosya ekleyince otomatik eklenen kısımlar./Teknik anlamda mümkün şeyler. Basit/gelişmişi bilgisayar/telefon arayüzlerinde geçiş yapmayı sağlayan siteler gibi düşünebilirsin. Kendi sitemde kullandığım bir sistem. Klavye konusuna gelirsek yazmadan önce tam klavye kapanacakken mesajın olduğu kısım bir saniyeliğine donup devam ediyor. Yavaşlık dan şikayetçi olan sadece ben miyim bilmem ama 4 farklı cihazla denedim. Hatta mobil veriye bile geçtim yine de yavaş. Emin olmak için farklı sitelerede baktım ama hiçbirinde sorun yok.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.