Flatpak'tan kurduğum uygulamaları göremiyorum

Dağıtım:Artix Linux OpenRC
Masaüstü Ortamı: KDE

Flatpak’tan birkaç tane uygulama kurdum lakin uygulamarı grafik arayüzünde bulamıyorum. Flatpak kurduktan sonra da uygulamaları kurduktan sonra da yeniden başlattım. Uygulamalar yüklü çünkü sadece run komutu ile çalıştırabiliyorum.

Ben .desktop dosyasını kendim yazmıştım, herhangi bir uygulamadan kopyalayıp düzenlemeyi deneyebilirsin. İdeal çözüm bu olmayabilir, daha iyisini bilen varsa eklesin.

Elle /etc/profile.d/flatpak.sh dosyasını tekrar çalıştırmayı dene. Çıktısını buraya yaz.

Yine işe yaramazsa /var/lib/flatpak/exports/share/applications içerisindekileri /usr/share/applications/ kısmına kopyalayabilirsin ama bu geçici bir çözüm olur. Neden scriptin sende çalışmadığını bulmamız daha doğru olur.

Bir de scripti fish kabuğuyla çalıştırmaman gerekliymiş. bash’e giriş yap önce ondan sonra çalıştır.

if command -v flatpak > /dev/null; then
# set XDG_DATA_DIRS to include Flatpak installations

new_dirs=$(
    (
        unset G_MESSAGES_DEBUG
        echo "${XDG_DATA_HOME:-"$HOME/.local/share"}/flatpak"
        GIO_USE_VFS=local flatpak --installations
    ) | (
        new_dirs=
        while read -r install_path
        do
            share_path=$install_path/exports/share
            case ":$XDG_DATA_DIRS:" in
                (*":$share_path:"*) :;;
                (*":$share_path/:"*) :;;
                (*) new_dirs=${new_dirs:+${new_dirs}:}$share_path;;
            esac
        done
        echo "$new_dirs"
    )
)

export XDG_DATA_DIRS
XDG_DATA_DIRS="${new_dirs:+${new_dirs}:}${XDG_DATA_DIRS:-/usr/local/share:/usr/share}"

fi

Demek istediğinizi bilmiyorum. Açıklar mısınız?

bu sanırım flatpak.sh scripti, terminal ekranını açıp bash /etc/profile.d/flatpak.sh yazman gerekiyor.

Sadece alt satıra gidiyor başka hiçbir şey olmuyor.

Uygulamaların hepsinin run komutu saklamam mı gerekecek şimdi? :frowning:

reboot ettikten sonra da değişiklik olmadıysa sanırım flatpak run için alias oluşturmak biraz daha işini kolaylaştırır. alias f='flatpak run' ve sonrasında f app yazarak veya alias app='flatpak run app' ve sonrasında app yazarak uygulamayı çalıştırabilirsin.
Nasıl daha rahat olursa artık.

Sorunu çözemedim. Dediklerinizi yapmama rağmen hiçbir değişiklik olmuyor sistemde. Yardımlar için teşekkürler lakin dağıtım değiştirmeye kanaat getirdim. Sorunun neyden kaynaklandığını dahi çözemedim ama bence OpenRC kullandığım için bu sorunu yaşıyorum. Manuel bir şey yapmayı gözden kaçırdım sanırım ama artık yapacak bir şey yok.

@yusufipek Siz bir şey biliyor musunuz? Yukarıya çıktıyı attım.

flatpak list

komutuyla flatpak paketlerini listeleyebilir ve

flatpak run <tampaketadi>

ile de uygulamaları yürütebilirsin. Flatpak’ın ana menüye kısayol oluşturması lazım.

1 Like

Evet, oldu. Listeledim ve sadece bir uygulama çalıştırdım. Diğer uygulamalar da Menüde gözüktü. Sorunu hala anlayamadım ama listeleyip bir tanesini çalıştırınca sorun çözüldü. Teşekkürler.

1 Like