Firefox ve benzeri tarayıcılarda video problemleri

iyi forumlar, öncelikle hem kendim yaşadığım hemde sohbette başkalarınında yaşadığını gördüğüm bi sorun var, çeşitli sitelerde veya youtubeda videonun tamamen açılmama probleminden bahsetmiyorum, gerekli sürücüleri yükledikten sonra bu sürücüleri kullanan firefox, epiphany gibi tarayıcılarda bu sorun çözülüyor lakin başka sorunlar ortaya çıkıyor; videoyu duraklattıktan sonra tekrar başlatınca videonun yüklenememesi yahut sesin gelmesi görüntünün kıpırdamaması, video geri alındığında yine yükleme sorununa takılması, sayfa yenilendiğinde de aynı şekilde videoyu yükleyememe gibi problemler var.

bu problemi daha önce araştırdığımda reklam engelleyici eklentilerin bu problemi tetikleyebildiğini görmüştüm, örneğin ublock origin ile eklentiyi kapatıp açıp sayfayı yenilediğimde sorun çözülüyor, ama anlayacağınız üzere bu bi çözüm değil videonun tıkır tıkır işlemesini istiyoruz, bir fikri olan varsa bu gıcık problemi çözebiliriz.

Bahsettiğiniz gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım. Muhtemelen kodek problemi yaşıyorsunuz:

belirttiğiniz kodekler yüklüler, tavsiyeniz için teşekkür ederim. problemin kaynağı başka bişiy olsa gerek.

ffmpeg yüklü değilmiş,

sudo dnf install ffmpeg

komutu girince başka paketlerle çakıştığını farkettim keşke bilgisayarımı yeniden başlatmadan ekran kaydı alsaydım…

sudo dnf install ffmpeg --allowerasing

komutu ile işlemi tamamladım. yeniden başlattığımda denediğim bikaç videoda bahsettiğim problemler düzelmiş görünüyordu.
aksi bişiy olursa güncellerim.

2 Likes

Benden ekstra olsun. Firefox’ta donanim bazli video cozme icin su ayarlari aktiflestirebilirsiniz (wayland uzerinde deneme yaptim);

gfx.webrender.all                               = true
gfx.webrender.compositor                        = true
gfx.webrender.compositor.force-enabled          = true
media.av1.enabled                               = false
media.ffmpeg.dmabuf-textures.enabled            = true    
media.ffmpeg.vaapi.enabled                      = true    
media.ffvpx.enabled                             = false
media.rdd-ffvpx.enabled                         = false    
media.rdd-vpx.enabled                           = false
widget.wayland-dmabuf-vaapi.enabled             = true

Ayarlari uyguladiktan sonra firefox’u kapatip su sekilde actim;

MOZ_ENABLE_WAYLAND=1 MOZ_DISABLE_RDD_SANDBOX=1 MOZ_X11_EGL=1 firefox

Intel GPU’larda firefox’ta video oynatilirken su sekilde kontrol edilebilir (igt-gpu-tools paketinin kurulmasi gerekli);

sudo intel_gpu_top -s 100

1 Like