Firefox mu Brave mi daha iyi?

uzun zamandir brave kullaniyorum hicbir sıkıntım yok fakat firefoxa gecmeyi dusunuyom sizce geciyimmi yoksa brave takılıyımmı ve nedenlerini bildirseniz gecib gecmemem icin guzel olur tesekkurler

2 Likes

Firefox’ta iyidir ama sana kalmış.

Brave daha fazla kaynak tüketiyor.

Eklentilerle Brave’de default gelen birçok özelliği ve daha fazlasını sağlayabilirsin. Firefox öneriyorum.

Ben Firefox derim. Brave bloat gibi geliyor.

Firefoxa bir türlü ısınamıyorum. Sadece defaultken kullanıyorum. Bana brave daha hızlı ve kullanılabilir geliyor. Tercih sana kalmış bir müddet Firefox kullanıp test edebilirsin. Tecrübelerini de forumda paylaşabilirsin.

İki tarayıcının da kendine göre avantajları dezavantajları var. Ben şahsen Firefox tercih ediyorum çünkü bravedeki bazı “özellikler” bana gereksiz geliyor ve chromium tabanlı bir tarayıcı kullanmak istemiyorum. Tavsiyem birden değiştirmek yerine firefoxu ikinci tarayıcı olarak bir süre kullanmanız.

3 Likes

Android’de chromium tabanlı daha iyi. Ama desktopta firefoxtan şaşma derim

2 Likes

Aynı şekil Android 11 telefonumda Brave kullanıyorum bilgisayarda Firefox kullanıyorum. Telefonda Firefox’u hem kendi telefonumda hem annemin telefonunda uzun süre denedik çok yavaş çalışıyor. Brave geçtik en son da kurtulduk yavaşlıktan

1 Like

Daha iyi bir reklam engelleme deneyimi isterseniz Firefox ve türevlerine bakmakta daha çok fayda Chromium tabanlılar yerine.

1 Like

firefox linux üzerinde çok daha iyi çalışıyor, üstelik çok hızlı, eklentileri ve özellikle css ile tamamen kişiselleştirilebilmesi bence onu bir çok açıdan harika bi tarayıcı yapıyor.
eğer chromium tabanlı bi tarayıcı kullanacaksam da vivaldi tercih ediyorum.
ama aralarında devasa farklar olduğunu söyleyemem oldukça küçük farklar mevcut.

bence brave. firefox tabii ki çok iyi, ama bence chromium altyapısı olmamasından kaybediyor. brave benim sistemimde daha hızlı ve stabil çalışıyor ayrıca kullandığım bütün eklentiler brave’de var. biraz da alıştım tabii ki. zamanını ayırıp uğraşmak istemiyorsan brave öneririm. ama eğer uğraşırım ve konfigüre ederim diyorsan bu durumda firefox kullanabilirsin.

1 Like

Bende Firefox’u ne zaman denesem ısınamıyorum Brave daha hızlı geliyor :slight_smile: Hatta laptobuma format attığımda Brave den önce bi Firefox yükliyim deniyim dedim ve Firefox yüklerken farkettim Edge bile Firefoxdan hızlı tepki veriyordu :slight_smile:

2 Likes

Firefox ESR’ye PWA kurduktan sonra Brave’e gerek kalmadığını farkettim. Artık Firefox kullanıyorum.

1 Like

Firefox ve tabanındaki tarayıcılarda dediğiniz gibi bir yavaşlık seziyorum. Hem de her platformda. Nedenini tam bilmiyorum. Chromium tabanlı olanlar nedense daha çevik geliyor. Yine de şöyle bir genelleme yapabiliriz:

Ayar yapmak istemiyorsan, kutudan çıktığı gibi halihazırda gelsin uğraşmayayım hem de hızlı olsun diyorsan yeterli güvenlik yeterli reklam engelleme yeterli gizlilik olarak chromium tabanının en gözde tarayıcısı Brave iyidir.

Uğraşırım daha fazla gizlilik elde ederim derseniz Firefox.

Kişisel fikrim, Brave ve Librewolf yönünde. Bence en iyi tarayıcılar listesinde en üstlerde yer alan iki tarayıcı.

1 Like

Firefox öneririm, Chromium’a ihtiyacım olduğu zamanda Ungoogled Chromium kullanıyorum.

Brave gelir modeli olarak farklı şeyler deniyor. VPN getiriyor, sponsorlu görseller getiriyor, reklam sunup geliri paylaşıyor vesaire. Bazı işlevleri yerine oturmamış olsa da benim tercih brave.

Kısaca firefox gibi google abi sponsor olmazsan aç kalırım demiyor. Librewolf da kullanıyorum. Farklı tarayıcılar farklı amaçlarla :man_shrugging:

Hocam bence Brave daha iyi ama isterseniz piyasaya daha yeni sayılabilecek bir zaman aralığında Thorium adlı bir tarayıcı çıktı. Ve şu an benim bilgisayarımda gördüğüm kadarıyla en iyi ve en performanslı tarayıcı denebilir bence.

Thorium kullanmayın. Biraz araştırmayla ne demek istediğimi anlarsınız.

Bununla ilgili video da vardı hatta kanalda :smiley:

1 Like

Değinmek istediğim maalesef çocuk istismarı gibi fotoğrafları içine gömmüşler. Adres çubuğuna farklı şeyler yazılarak erişim sağlanıyormuş. Kullanmayın, kullandırtmayın