Fedora'da düşük ses sorunu

Arkadaşlar selamlar,

Linux dünyası ile 2-3 hafta önce tanıştım. Bu süreçte Fedora kurdum ve çift işletim sistemi ile devam ediyorum. Günlük yaşantımda Fedora üzerindeyim, oyun vs için Windows’a dönüyorum. Fedora’da ise yavaş yavaş keşifler yapmaktayım. Şimdilik çözüm bulamadığım sorun ise ses düzeyi ile ilgili. Windows’tan kalan alışkanlıktan olsa gerek, genelde ses düzeyini %50’nin altında tutardım fakat Fedora’da %70-80’lerde bile ses düzeyi düşük kalabiliyor. Bunun nedeni nedir veya bunu çözebileceğim bir program öneriniz var mıdır?

Ek Sorular

İkinci sorum, sistemin sürücülerinin güncel olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Üçüncüsü ise, resmi bir Whatsapp sürümü linux için yokmuş, Waydroid ile hallettim ama çok makul gelmedi kullanımı. Buna başka bir çözümünüz var mı?

Bu konularla ilgili tecrübelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

1-Pulseaudio mu kullanıyorsunuz yoksa Pipewire mi?
2-Terminale sudo dnf update && sudo dnf upgrade yazarak
3- Tarayıcıdan kullanın bence.
4- pavucontrol yükleyip ve açıp ayarlamayı deneyin.

1 Like

Fedora Workstation varsayılan olarak Pipewire ile birlikte geliyor diye biliyorum.

2 Likes

HP marka bir bilgisayarım var ve ben de aynı sorunu yaşıyorum. Her açılışta otomatik olarak şu kodu çalıştırarak pek de ideal olmayan bir çözüm kullanıyorum:

amixer -c1 set 'Headphone' 100%

Nedendir bilmiyorum ama sorun ortadan kayboluyor.

alsamixer’i biraz kurcalayıp birkaç ayarı değiştirince düzeliyor mu bakma şansın var mı?

2 Likes

tüm yanıtlar için teşekkür ederim öncelikle.

pipewire mi yoksa pulseaudio mu bilmiyorum bunu nasıl öğrenebilirim?
pavucontrol ile genel ses düzeyini arttırdım, bu işimi görür gibi şimdilik.

1 Like