Fedorada BTRFS kurulumu için önerilerim

Fedora için başlangıç yapacaksanız mutlaka ilk olarak alt kısımdaki videoyu uygulamanızı tavsiye ederim aksi halde herhangi bir işlem sonrası verilerinizi kaybedebilirsiniz :

Her ne kadar BTRFS otomatik olarak yüklensede yapılandırma işlemleri için bile bu video izlenir ben bilerek baştan kurulum yaptım boot harici bütün kısımlarda şuan btrfs var

Ayrıca video sonrası btrfs-assistant uygulamasını indirirseniz subvolume ve snapper’ları daha kolay yönetebilirsiniz :slight_smile:

1 Like

Merhaba birkaç sorum var video ile ilgili. Yusuf İpek’in videosunda (archinstall videosu) btrfs seçtikten sonra otomatik subvolume oluşturulmuştu. Pek fazla yapması gereken bir ayar kalmadan hem /home hem de /root için ayrı ayrı yedek alabiliyordu. Farklı bir işletim sistemi ama kullanılan araç ve mantık aynı. Söz konusu videodaki gibi (birçok şeyin) elle ayarlanmasının son kullanıcı nezdinde faydası nedir acaba veya siz şahsen böyle bir kurulum mu tercih ediyorsunuz?

Videodaki kurulum bütün dizinler için bir subvolume oluşturuyor normalde fedorayı indirirseniz sadece root ve home için olduğunu görebilirsiniz ve buna ek olarak fedorayı indirirseniz mutlaka ek olarak bir subvolume konfigrasyon işlemleri yapmanız şart oluyor ne yazık ki fedora bu konuda herşeyi otomatik olarak sunmuyor ki ben olsam otomatik sunarım belki ileride bunuda görebiliriz :slight_smile:

Hatta size şu şekilde görseller sunabilirim :

İsterseniz görseldeki gibi subvolume’leri kaldırıp sadece home ve root bırakabilirsiniz

Gördüğüm kadarıyla hem sistemi bulandırmadan hemde uğraştırmadan bütün herşeyi tek tek sadece bir kereliğine mahsus kullanabilirsiniz şuan cihaz resmen windows kalitesine yükseldi herşey yerli yerinde :smiley:

1 Like