Fedora videoda bahsedildiği kadar kötü mü?

Böyle bir video gördüm ve baya baya adam fedorayı gömmüş sizcede böyle mi ?

Şahsen ben böyle düşünmüyorum ki denildiğine göre fedora 39 ile dnf paket yöneticisi baya hızlı ve dinamik olacakmış bence şuanlık güzel ilerliyorlar ama uzmanlaştıktan sonra arch geçmek mantıklı olabilir.

Fedora iyi bence ancak yorum yapanın şahsi zevkine saygılıyım.

Fedora Gnome’da Application Menu’de drop yiyordum. Düzeltiler mi bilmiyorum, o gün bugündür hiç Fedora’ya bulaşasım gelmiyor. :smiling_face_with_tear:

1 Like

titus bu mecrada biraz elitist denilebilir, ama hayır tabi ki fedora o kadar kötü olmayı bırak, kötü değil.

Ben o drop meselesini sadece ilk açılışta bir defa yiyorum onun haricinde jilet gibi ama normal ya sistem sonuçta kendini hazırlıyor

Tamamen sizin deneyiminize bağlı. Örneğin Selinux, Arch Linux’ta varsayılan olarak aktif değil, yapılandırması da çok zor ama güvenlik için de gerekli (AppArmor’dan daha güvenli). Eğer siz bunu yapılandıracak seviyede değilseniz, Arch Linux’un mükemmel paket yöneticisini, yazılımların en güncel sürümlerini vs. kullanmak uğruna güvenliğinizden feragat edersiniz. Selinux yapılandırabilecek düzeyde bir kişi için ise Fedora kesinlikle ayak bağıdır. Bu şekilde özetleyebilirim.
Fedora ve Ubuntu kesinlikle aynı listeye koyulamaz çünkü Fedora çok daha vanilla, güncel ve hafif bir sistem sunuyor.
Giriş ve orta seviyelerinde Fedora’nın üstüne tanımam.

1 Like

Ben şuan giriş seviyesindeyim denilebilir ama paket yapısı olsun dnf mantığı olsun flatpak , desktop environment veya dosya dizini gibi bir çok şeyi rahatlıkla kavrayabildim şuan windows 11’e geçemiyorum mesela buradaki kurulum sonrası rahatlık ve sadelik benim aşırı hoşuma gidiyor

1 Like

Linux macerama debian ile başladım ve hatalarda karşılaştım. Sonra Fedorayı keşfetdim ve sevdim. Stabil ve hızlı, sistemimde windows 10 yüklü ve ondan bile hızlı çalışıyor bence fedora kötü bir işletim sistemi değil daha iyileri varmı var arch mesela yeni başlıyanlar kesinlikle kullanabilir.

CTT popüler olması sebebiyle overrated olduğunu düşünüyordur. Daha iyi dağıtımların olduğu için söylemekten çekinmemiştir.

Kendisi NixOS sevdalısı bu arada.

1 Like

fedora’yı bir kaç defa kullanmaya yeltendim ama hep tembellikten ubuntu’ya geri döndüm şu anda fedora kde spin kurdum ama yine ubuntu’dan yazıyorum. Ben genelde hep iyi şeyler duydum hakkin da yeni teknolojileri ilk getiren dağıtımlardan btrfs pipewire wayland gibi. Logosuda çok güzel şahri bir fikir olarak. hep ilkleri denendiği için redhat’ın deneme alanı olarak suçlaniyordu biraralar ama bence kötü bir şey değil bu durum.

Selinux linux hiç denemedim ama apparmor ubuntu’da geldiği için kısa bir süre üzerinde uğraştım mantıkken çok güzel teknolojiler ama apparmor sahsi fikrim henüz insanlar bu teknolojilere hazır değiller güvenlik olarak dediğiniz gibi artıları çok ama yapılan bir hata veya programdaki değişiklikler yol açtığı sorunları çözmek biraz zaman alıyor. Kurulsal firmalar için çok güzel ama son kullanıcıyı biraz yoran teknolojiler bence
Bunu belirtmek istememin sebebi diğer dağıtımlar güvensiz gibi bir algı oluşmaması için.

yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. sadece bende genel olarak ses düşük, onu da başka bir şekilde hallettim. linux dünyası ile yeni tanışan biri olarak hiçbir zorluğunu çekmedim diyebilirim.

Ses sorununu büyük ihtimal easyeffect ile çözdün sanırım

1 Like

içerik üreticisine fedora konusunda katıldığımı söyleyebilirim :smiley:

Peki ne konularda şikayetçisiniz hocam öğrenebilir miyim ?

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu görüşler ve deneyimler şahsi görüşlerime dayanmaktadır.

Mahremiyetinize önem veren telemetri klişesi ile başlayabiliriz :slight_smile:

Kısa Süreli Destek: Fedora’nın LTS (Uzun Süreli Destek) sürümü bulunmaması, uzun vadeli kullanıcılar için bir dezavantaj.

“Enterprise” Eğilimi: Fedora, bazı kullanıcılar için Red Hat’in kurumsal tarafının bir tür test alanı gibi hissettirmekte. Ayrı bir proje olmasına rağmen.

Performans Sorunları: Farklı masaüstü ortamlarını (örneğin Xfce/LXDE) denememe rağmen, performans konusunda bazı kayıplar yaşadım. Bu büyük olasılıkla donanımsal uyumsuzluk kaynaklı bir sorun olabilir, ancak donanım doğru şekilde tanıtılmış olmasına rağmen böyle bir sonuç aldım(bu durum arch ve debian üzerinde olmadı).

Yazılım Bağımlılıkları: İş gereksinimlerim doğrultusunda bazı özel projeleri kullanmam gerektiği zaman, eksik bağımlılıklar nedeniyle sorunlar yaşanabiliyor. Bu tür durumlarda, Fedora, Arch Linux’taki AUR veya Debian tabanlı dağıtımlardaki DEB paketleri gibi rahatlık sunmuyor (burda aur ile deb i aynı kefeye koymuyorum, aur çok büyük bir nimet. Deb i belirtmemin sebebi rahatlıkla bir çok geliştiricinin linux desteği verdiğinde paylaşmasından mütevellit.) Merhaba bağımlılık cehennemi :slight_smile:

Sunucu ve Masaüstü: Sunucu kullanımı için RHEL gibi alternatifler tercih edilebilir ancak masaüstü kullanımı için Fedora bazı (Fedora, arka planda çalışan birçok servis ve uygulama ile birlikte geliyor - ister güvenlik anlamında ister servis takibi vb. için) nedenlerle ağır.

Masaüstü Deneyimi: Daha önce Fedora’yı kurduğumda (özellikle GNOME masaüstünde), diğer dağıtımlarda (Ubuntu, Debian, Arch) yaşamadığım drop/freeze sorunları yaşadım.

Ek olarak sadece bu içeriği bırakıyorum;

Peki buna istinaden siz hangi dağıtımı önerirsiniz ?

Size en uygun olan neyse onu seçin :slight_smile:

İlla benim tercihimi sormak isterseniz 2 tane bilgisayarım var ve yaptığım işe göre distro tercih ettiğim (bağımlılık tarafında problem yaşamamak veya kolaylık adına) oluyor. (mesela yaptığım derlemelerden ötürü desktop ubuntu 18.04)

Arch > Debian > Ubuntu
Olarak sıralayabiliriz dağıtım tercih listemi.

Açıkçası bu dağıtımı ne amaçla kullanacağınıza bağlı bir durum. Kendi deneyimimden bir örnek verebilirim. Ben arch tabanlı dağıtımları kullanmayı seven birisiyim. Aur paketlerindeki çeşitlilik ve güncellik beni kendisine çekiyor ama ailemin evinde bulunan masaüstü bilgisayara Fedora kurulumu yaptım. Archı daha çok sevmeme ve kullanmama rağmen. Ben ailemin evine 3-4 haftada bir giden birisiyim. Haliyle benim olmadığım süre zarfında bilgisayar atıl vaziyette. Bu bilgisayara arch kurmuş olsaydım, muhtemelen her geldiğimde bir dünya güncelleme ile karşılaşacak belki de bir iki güncellemede sistem kırılacaktı. Kafayı bu sebeple yemek istemediğimden, stabilitesine güvendiğim, beni yarı yolda bırakmayacak bir distro seçmeliydim. Debian ve Ubuntu tabanlı sistemleri kafamda doğrudan eliyorum, paket yönetim sistemlerini sevmediğim için. Başka özel bir sebebi yok yani. Fedora ise bu konuda tek geçebileceğim bir dağıtım olduğu için dakika düşünmeden Fedora kurulumu yaptım.

Özetle şunu demek istiyorum; her ne amaçla kullanacaksan ona uygun bir dağıtım seçmelisin. Yani bu konu tamamen subjektif.

1 Like

Güvenliğinizden feragat etmeden distrobox ile istediğinizi yapabilirsiniz de fedoradaki uygulamalar o kadar eski değil
1-2 hafta onceki sürümler oluyor genelde

Sorun ne burada, hissettirmekte değil direk redhatin test alanı fedora ancak ben ortada sorun göremiyorum.
Ona baksan arch diğer distrolar için bir test alanı. çoğu uygulamanın güncel sürümünü ilk arch getiriyor, tamam neredeyse her dağıtımın kendi testing repolari var ama bazıları da archta yaşanan sorunlara vs bakıyor…
Fedoranin redhat için bir test alanı olmasi bir sorun değil.

Copr var, coprda çoğu şey var fedorada .rpm var zaten ve .rpm baya yaygın:)) ha benim aradığım yok diyorsan distrobox var, flatpak var…

Bu sorunların hiçbirini yaşamadım, sizinle alakalı bir sorun olma ihtimali var bence

Fedora ayrı bir proje ve kaynak kodlarını kapatmaz, redhat değil yani fedora
Fedora lisans satmıyor, rhel gibi
O yüzden bağışlarla geçiniyor yani birgün kapatacak olurlarsa (ki bu hiç bir zaman olamaz) bağışları kesilecek. Burada fedorayi karaladiginizi görüyorum sadece. Hak verebilecegim tek nokta yazılımsal bir sorun yaşamış olmanız çünkü dağıtımdan dağıtıma yaşanabiliyor böyle şeyler

Fedora’da ben de arada drop yaşadım. O yüzden Arch tabanlı distrolara geçtim şu ana kadar sorun yaşamadım. Drop sorunu çözülene kadar Arch tabnında kalmaya devam edeceğim.